Rybář v Chile ulovil 48 kg lososa: nový rekord

losos chile
Ilustrační foto: redakce

Na Jižní polokouli panuje léto a rybářská sezona vrcholí. Toho využil také jeden chilský rybář, kterému se poštěstil tichomořský losos o hmotnosti 48 kilogramů. Tak velkou rybu do té doby nikdo nechytil.

Alejandro León Azul, jak se úspěšný rybář jmenuje, se na nějaký čas chilským národním hrdinou, K úlovku došlo v oblasti zvané Patagonie. Zde by chtěl rybařit snad každý.

V tomto případě šlo o jednoho z tichomořských lososů, neboť jak známo, lososi žijící v Atlantiku a Tichém oceánu představují různé druhy ryb. Konkrétně v Tichém oceánu žije druhů lososa hned několik. 

Foto rekordního lososa na síti Tik Tok:

@sergiom17 #PUERTO_AYSÉN ♬ Noticias 24 Extra – TVI

Od atlantického lososa se liší tím, že po výtěru ve vnitrozemských řekách hned umírají. Drsná krása hojných tahů těchto lososů má ovšem vyšší smysl.

Na rozdíl od “našeho” lososa, který táhne do evropských řek, pokud mu to tedy civilizace dovolí, tichomořští lososi táhnou do toků nacházejících se v chladných oblastech Severní a Jižní Ameriky, potažmo například asijské Čukotky a Kamčatky.

To jsou oblasti relativně málo zasažené člověkem a lososí tahy jsou zde poměrně intenzivní. Jedná se o velké a studené řeky, mnohdy v horských oblastech. S tím je logicky spojená jejich velmi nízká úživnost.

Umírající obrovské počty lososů na trdlištích tak poslouží jako zdroj potravy nejen pro predátory všech druhů, jako je na severu Ameriky například medvěd, ale jejich rozkládající se těla přinesou do potravně chudých toků množství biomasy, na níž vyrůstá další generace malých lososů. Koloběh života a smrti se tak uzavírá téměř v přímém přenosu a ilustruje dokonalost přírody, kde nepřijde nic nazmar.

Patagonie jako ráj pro lovce lososů a pstruhů

Znalci pstruhařiny a muškaření jistě při každé zmínce o Patagonii nastraží uši. Jde o jednu z TOP světových destinací, které by měl rybář zaměřený na lov lososovitých ryb navštívit. Málo komu se to ovšem podaří a to hlavně z finančních důvodů.

*Oblast zvaná Patagonie se nachází v Jižní Americe. V nejjižnějším cípu tohoto kontinentu panuje již poměrně chladné klima. Patagonie se rozkládá na území Chile a hlavně Argentiny. Loví se zde kromě lososů hlavně pstruh obecný.

Patagonie leží v geograficky vzdálené oblasti jak pro Evropany, tak pro Američany, kteří představují nejčastější rybářské návštěvníky, což pro ně nese značné cestovní náklady. Ty ovšem tvoří jen zlomek částky, kterou musí zájemce o lov v této exotické zemi vynaložit.

Prakticky neexistuje možnost přiletět na vlastní pěst a pak jít někde rybařit pouze se zakoupením povolenky, což lze učinit například v dalším pstruhařském ráji – na Novém Zélandu.

Zde je, podobně jako na bližším Islandu, rybářský byznys držený poměrně striktně v rukou jednotlivých majitelů “lodges” (rybářských chat) a chytat mohou jen ti, kdo si zakoupí příslušný balíček i s ubytováním, případně si zaplatí výlet s některým z průvodců. Obojí je poměrně drahé.

Film o muškaření v Patagonii od známého britského průvodce Dave Jensena:

Výhodou samozřejmě je dobrý servis, zajištěné zázemí, včetně kvalitních průvodcovských služeb abyste si z životní výpravy odnesli maximální zážitek. Vzhledem k tomuto systému navíc na revírech nehrozí enormní tlak a žijí zde opravdu hezké ryby.

Jedinou nevýhodou je cena, kdy taková výprava může v konečném součtu vyjít na nižší statisíce korun za osobu.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.