Revíry a soukromé rybníky s kapry nad 30 kg

České rybníky s kapry nad 30 kg

V posledních letech se ukazuje, že za obřím kaprem nemusíte do zahraničí. Nedávné úlovky jsou potvrzením toho, že i v ČR existují svazovky a soukromé rybníky s kapry nad 30 kg! Ulovit takovou rybu není snadné, ale možnosti zde jsou.

Třicet kilo je hodnota, která kaprařům zrychluje tep a zvyšuje tlak. Už jenom představa takového giganta se pro mnohé stává něčím, co je nepřestává fascinovat. Pravdou je, že ulovit pořádnou třicítku chce nejen rybářský kumšt ale také notnou dávku štěstí a hlavně správný výběr lokality. Nemusí to být ale výhradně soukromá voda.

Kapři nad třicet kilo ze svazovek

Kapr nad 30 kilogramů se neuloví příliš často. U nás ani ve světě určitě nejde o běžný úlovek. V horizontu 25+ kilo ovšem máme i u nás úlovků docela dost. Dá se tedy předpokládat, že vodách s takovými rybami existuje určitá šance, že třicetikilová ryba přijde časem také. Už jen proto, že kapr je ryba dlouhověká a na úživném revíru je dosažení této hmotnosti hlavně otázkou času a šetrného zacházení s úlovky.

Labe patří mezi řeky s kapry nad 30 kilogramů
Labe, ačkoliv nepříliš široké, generuje velmi zajímavé úlovky

Téměř třicetikilový kapr z Nových mlýnů: podzim 2021

Nejspíš vám neuniklo konání známých rybářských závodů Stairs2Hell, které pořádá nedávno oženěný Kuba Vágner. Odehrávají se na Nových Mlýnech. Zdejší nádrže patří k nejůživnějším vodám, jaké na území ČR vůbec máme. 

Velká plocha, relativní mělko a teplá voda velmi prospívají kaprovitým rybám. Plavačkáři zde chytají obrovské cejny a kapraři samozřejmě pěkné kapry. Z letošního ročníku závodů můžeme zmínit například kapry o hmotnosti 25,20 kg, 26,72 kg ulovené týmem UFO Fishing.

Naprosté pozdvižení ale vzbudila téměř třicítka – kapr o váze 29,82 kilogramů, který se podařil klukům z polského týmu SONIK SPORTS & EKO BAITS TEAM POLAND.

Kousek chyběl do třiceti kilo. Takový rozdíl lze naprosto bez potíží zanedbat a můžeme bez nadsázky tvrdit, že na Nových Mlýnech třicetikiloví kapři jsou. Z hlediska lovu trofejních kaprů tak jde o jeden z nejlepších revírů v rámci ČR a nejspíš i Střední Evropy. To vše za cenu povolenky, která je více než příznivá protože v tomto případě jde o svazovou vodu. Nové Mlýny nejsou zas tak lehká voda, ale velkých ryb tu není málo. Šanci na slušný úlovek má téměř každý.

Třicetikilový kapr z Labe

Labe je svého druhu legendární kaprová voda, hlavně u nás v severních Čechách. Otázkou ovšem je, kde leží jeho limity. Nepatří zdaleka k největším evropským tokům a navíc je rozčleněná na mnoho úseků mezi zdymadly a jezy. Na druhou stranu zde vcelku běžně rostou ryby přes dvacet kilo, které se pravidelně loví již od přelomu tisíciletí, kdy lov na boilies propagoval například legendární labský kaprař Ivo Sláma a jeho Carp team Oáza.

Třicetikilový kapr se na Labi ulovil například roku 2020, o čemž informovala facebooková stránka Singleplayer. Jakub Gieszman chytal na proudném úseku Labe a zabrala mu ryba s následujícími mírami:

  • 112 centimetrů
  • 30,2 kilogramu

Labe tak můžeme směle zařadit mezi revíry svazové s kapry nad třicet kilogramů. Oproti Novým Mlýnům je však Labe o dost širší pojem a takto velké ryby nejspíš nebudou všude. Oproti tomu však lze prohlásit, že kaprů 15 – 20 kg je na Labi dost téměř všude. Vzhledem k převládajícímu praktikování ChaP tak můžeme čekat, že kapři “dorostou” a průměrná velikost lovených ryb se během let zvýší směrem k novým rekordům na více labských revírech!

Tajemný kapr zvaný Fantastic

Žádný rybář vám nepropálí své místo na svazovce. Tím spíš pokud jde o rekordní rybu jako v tomto případě. V roce 2018 ulovil tehdy sedmnáctiletý Tomáš Blažka kapra vážícího 32 kilogramů. Ryba dostala své jméno a stala se hitem na české rybářské scéně. Kapr je pečlivě zdokumentován, jediné co nevíme je lokalita, jejíž neuveřejnění je svaté právo rybáře. Přesto si takový úlovek zaslouží velký obdiv.

Video si můžete prohlédnou na Stanleyho YT kanálu:

Soukromé revíry a rybníky s kapry nad 30 kilogramů

Za velkými rybami kapraři jezdí na soukromáky. Přesto i zde nejsou rybníky s kapry nad 30 kg nic běžného. Průměrná velikost kaprů však bývá většina než na většině svazových vod. Komfort chytání je také na jiné úrovni než u řek, kde nemáte možnost bez potíží několik dní strávit v bivaku.

V posledních letech bylo zaznamenáno hned několik úlovků třicetikilových kaprů na soukromých vodách.

Rekordní kapří z jezera Štít

Pískovny v trojúhelníku mezi Hradcem Králové, Pardubicemi a Kolínem patří k velmi vyhledávaným. Jezero Štít, které patří chlumeckému rybářství (což je soukromá společnost, nikoliv svazová MO), je trofejními úlovky proslulé.

Jezero Štít umožňuje v rámci lovu bezproblémové nocování a příjezd až k vodě. Pro zakoupení povolenky potřebujete předchozí rezervaci a státní rybářský lístek (klidně i třicetidenní pro nerybáře).

Jde o soukromku non plus ultras, dle našeho názoru jeden z nejzajímavějších soukromých revírů u nás. Proč?

  • Komfort chytání – nonstopka, snadný příjezd, drobný prodej rybářských potřeb, v létě občerstvení
  • Krásné lesy kolem
  • Trofejní úlovky – za poslední roky kapři do váhy 32 kg, vyza 210 cm s váhou přes 90 kg a též trofejní štiky přes metr délky

Konkrétní příklady kaprů nad 30 kg ze Štítu. Mimochodem, v některých případech byly tyto identické ryby znovu uloveny.

Pokračujte na stranu 2

1 Comment

  1. Nové Mlýny kapry přes 30kg vydali již dávno. Vím o 2 rybách přes 30kg. Jedná 35,78kg byla ulovena v roce 2016.
    Je dobře, že lovec tuto rybu po uloveni pustil a nikde s ní nedělal zbytečnou komedii. Škoda, že MRS je stále plné zkostnatelych dedku, kteří jezera 5,7 nechají drancovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.