Rekordní výhra při rybářských závodech na moři: bratři si odnesli 110 milionů

Mořský rybolov
Ilustrační foto: redakce

Vyhrát na rybářských závodech by si přál asi každý. V devadesátkách se u nás s lákavými výhrami roztrhl pytel a mohli jste najednou vyhrát třeba auto. Dnešní velké kaprové a sumcové závody operují s cenami pro vítěze běžně v hodnotě vyšších desítek tisíc. 

V mořském závodě, který se nedávno konal na pobřeží Atlantiku ale jedou úplně jinou ligu. Dva bratři si za nejtěžšího marlína závodu odnesli v přepočtu téměř 110 milionů českých korun!

Ocean City v Marylandu je hlavním městem vyznavačů lovu bílých marlínů. Hlásá to už cedule na příjezdu z dálnice a město mořským rybolovem doslova žije. Hlavní atrakcí roku představuje rybářský závod White Marlin Open, z jehož pořádání město v létě žije. Závod má za sebou již 49. ročníků a v letošním roce přilákal přes 400 posádek.

Miliony dolarů za nejtěžší rybu závodu, statisíce za umístění v dalších kategoriích

Adrenalinový lov marlínů ale není jediné lákadlo. Akce mnohdy přitahuje úplné amatéry. Důvod? Zdejší prizepool neboli částka, kterou můžete v závodě vyhrát. V posledním letech se totiž pohybuje v milionech dolarů!

Ačkoliv se závodu účastní mnohá esa mořského rybolovu, šanci na dobré umístění má téměř každý. Peníze je možné získat i za prvenství v jiných druzích ryb.

Například nejtěžší modrý marlín letošního ročníku vážil 511 lbs, výrazně více než ryba v hlavní kategorii. Jeho lovec ale obdržel „jen“ 1 milion a 200 tisíc USD. Jak již sám název závodu napovídá, podle pravidel závodu získá hlavní cenu posádka, která chytí nejtěžšího marlína bílého.

“Měli jsme případy, kdy nejtěžší rybu chytili začátečníci. Vyhrát může každý.” řekl magazínu Sport Fishing Magazine John Motsko, ředitel závodu.

Video:

*Nezobrazuje-li se přehrávač, přejděte přímo na YouTube.

Aktuální ročník vyhráli bratři Jon a Jeremy Duffie, kteří tím zároveň překonali netradiční světový rekord.

Nikdo v historii zatím nedostal tolik peněz jako výhru v rybářských závodech. Jejich šek má na sobě uvedenou částku 4 a půl milionu USD. V přepočtu na koruny to je necelých 110 milionů. To je i na poměry americké soutěžní rybařiny opravdu hodně peněz.

V Americe se v rybářských závodech točí velké peníze běžně

Poslední rekord byl jen o milion “chudší”.  Prizepooly jsou každým rokem vyšší a lze předpokládat, že řady rybářských milionářů v Americe ještě porostou.

Podle pravidel závodu White Marlin Open se do vážení v hlavní kategorii počítají pouze bílí marlíni nad 70 liber. To zajišťuje, že všechny menší ryby jsou posádkami okamžitě puštěny zpět. Vrácených ryb je údajně kolem 97 procent.

Během letošního ročníku velkou část akce vedla texaská posádka s marlínem o hmotnosti 71 lbs. Bratři Duffiové svého velkého marlína ulovili jen pár hodin před závěrečným signálem.

Jejich ryba vážila 77,5 liber. Příjezd posádky do základny závodu vzbudil naprosté nadšení v řadách fanoušků zejména z jejich rodiny. Duffiové totiž patří k legendám přístavu v Ocean City. 

“S bratrem tady rybaříme již od dětství”, řekli médiím

Závodů se účastní pravidelně již od roku 1996 a pravidelně se umísťují na vysokých pozicích. Několikrát se jim podařilo získat menší výhru v jiných kategoriích, hlavní cenu vyhráli poprvé.

“Jsou sladěná posádka, navíc měli dobrou loď a skvělé vybavení”, dodal ředitel závodu.

Slova o spolupráci posádky a dobrém vybavení nepadala jen tak na prázdno. Souhra, kdy jeden ze závodníků ovládá loď a druhý se stará o pruty, je pro úspěch klíčová. 

Svého osudového marlína nejdříve spatřili na obrazovce echolotu. Jeden z bratrů manévroval lodí tak, aby se dostali před něj a druhý spustil nástrahu přímo k němu. Poté následoval záběr a zdolání ryby, které jim zajistilo jejich rekordní výhru.

Čtěte také: Na Slapech se bude začátkem října konat 13. Mistrovství světa v přívlači z lodě

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.