Rekordní siven amerického rybáře: k jezeru musel zdolat podobnou cestu jako by šel na Sněžku

Siven
Ilustrační foto

Domovinou sivenů je americký kontinent, zde se také loví velmi zajímavé exempláře této nádherné lososovité ryby.

Příkladem může být podzimní úlovek Matta Smileyeho, který se mu podařil na jezeře Waterdog Lake v Coloradu. O novém rekordu informovala státní organizace Colorado Parks and Wildlife, která má v gesci správu chráněných oblastí, lesů, lovu a rybaření na území tohoto amerického státu.

Jak jsme již několikrát informovali, o rybolov v USA se starají státní organizace, které také evidují rekordy. Díky tomu mají poměrně přesný přehled o zajímavých úlovcích.

V tomto případě byl rekord sivena amerického v Coloradu překonán tento rok již potřetí. Paradoxně předtím rekord vydržel dlouhých 75 let.

Míry rekordního sivena:

  • délka – 26,25 palců (66 cm)
  • Hmotnost 8 lbs 9 oz (3,88 kg)

Oficiální foto úlovku (zdroj FB Colorado Parks and Wildlife):

K jezeru šel dlouho divočinou, rekordního sivena si ponechal

Pro mě to je neuvěřitelný zážitek, vstřebával jsem to několik dní” řekl Smiley při registraci rekordu. “Asi nejtěžší rozhodnutí ale bylo si rybu vzít, všechny siveny pouštím, tady jsem ale chtěl aby ryba byla pečlivě zdokumentovaná”, dodal.

Matt Smiley je profesionál v oboru rybářských potřeb, které prodává v jednom ze zdejších obchodů. Lovu sivenů na jezerech se věnuje dlouhodobě. 

V Coloradu existuje celá řada zajímavých vodních ploch. Jde však o rybaření pro milovníky dobrodružství i pobytu v divoké přírodě. 

Cesta k jezeru zhruba odpovídá pěšímu výstupu na Sněžku

Většina zajímavých lokalit totiž není přístupná jakoukoliv dopravou. Rybáři musí od nejbližších cest zdolat poměrně velkou vzdálenost pěšky. 

V případě jezera Waterdog Lake to znamená pochod asi 6 kilometrů po horském trailu, při němž je nutné zdolat převýšení zhruba 730 metrů. Tato čísla možná člověku nic neřeknou, pro lepší představu je to ale stejné (jen asi o 90 výškových metrů méně) jako pěší výstup z parkoviště v Peci pod Sněžkou na naši nejvyšší horu Sněžku.

Sněžka
Od auta k jezeru to měl 6 km a přes 700 metrů musel nastoupat do kopce. To skoro stejná cesta jako z Pece na Sněžku. Stejnou trasou pak musel jít dolů i s úlovkem

Mimochodem, zarybňování těchto revírů je díky tomu velmi složité. Vaší pozornosti možná unikl náš dřívější článek, který se tímto tématem zabývá: podobné revíry v USA se zarybňují letecky – sypáním drobné násady z práškovacích letadel.

Ani vzdálený revír negarantuje velkou rybu, zabrala mu až na poslední chvíli

Celodenní lov Mattovi přinesl spoustu sivenů, žádný ale nevybočoval z průměru. Trofejní ryba přišla až na konci dne, kdy se pomalu chystal na cestu zpět aby doma sledoval zápas v americkém fotbalu.

“Už jsem toho měl celkem dost a říkal jsem si, že půjdu zpět, v tu chvíli jsem ale pocítil razantní záběr,” dodává.

Zdolávání bylo poměrně zdlouhavé a ryba během něj dokonce vyskočila z podběráku. 

Nástraha naštěstí pevně držela v rybí tlamě a siven nakonec skončil v podběráku znovu a definitivně.

Po zdolání na rybáře ještě čekal opětovný sestup strmou stezkou dolů.

Rybu nejdříve vážili na poště

Váhu s sebou k dispozici neměl. Jelikož je ale hmotnost nejdůležitějším parametrem pro registraci rekordu, potřeboval jej zvážit co nejdříve. Napadlo jej, že váhu mají na poště.

Její zaměstnanci měli pro rybářské nadšení pochopení a tak první vážení sivena proběhlo přímo na poště ve městě Lake City, odkud Matt pochází.

Sivena najdeme na horských nádržích také v České republice

V našich končinách podobný výstup k jezeru opravdu nehrozí. Jsou ale revíry, které jsou hůře přístupné. 

Je to například vodní nádrž Bedřichov. Shodou okolností jde o asi o nejlepší revír pro lov sivena amerického v ČR. Vodní nádrž Bedřichov leží u stejnojmenné obce v jizerských horách.

Patří k soustavě zdejších vodárenských nádrží. Jako jediná z nich ale tvoří pstruhový rybářský revír, ostatní nádrže jsou vodárenské a nesmí se na nich téměř nic.

Ve všech těchto lokalitách je ovšem vysazován právě siven, jenž zvládá nevhodné pH vody, která je pro zdejší horské toky a nádrže typická.

Přehrada v Bedřichově svým vzhledem připomíná kanadské jezero, jde o přehradu uprostřed horských lesů. Vzhledem k její poloze v chráněném území sem rybáři nemohou přijet vlastním vozem.

bedřichov
Vodní nádrž Bedřichov – jediná vodárenská přehrada v Jizerkách, která je svazovým revírem. Jde o pravděpodobně nejlepší lokalitu s výskytem sivena amerického v ČR

Vzdálenost od obce činí kolem 4 kilometrů, které musíte zdolat po svých. Většina zdejších rybářů však volí cestu s pomocí jízdního kola. Jizerské hory jsou v tomto naštěstí poměrně přívětivé a stoupání zde jsou často velmi mírná. 

Siven je zde poměrně hojný, velikost úlovků však bohužel dosahuje spíše průměru do 35 centimetrů.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.