V Coloradu ulovili rekordního sivena, měřil skoro 60 cm

Jezero se siveny
Ilustrační foto: redakce

Rekordní úlovek sivena amerického hlásí úřady ve státě Colorado. Zdejší agentura Colorado Parks and Wildlife (CPW) spravuje lov a rybaření na územní stejnojmenného státu, zároveň eviduje rekordní ryby jako v tomto případě.

Slušný exemplář sivena byl uloven koncem května. Nedávno jej místní úřady oficiálně uznaly za největší úlovek tohoto rybího druhu v Coloradu. Siven americký měřil v přepočtu 59 cm a vážil přes 3,5 kilogramu.

Předchozí rekord přitom pochází  až z roku 1947. Aktuální rekordní úlovek pochází z jezera Monarch Lake. Zdolal jej Tim Daniel a údaje o rekordní rybě pro úřední účely zaznamenal inspektor Jon Ewert. O pravosti uváděných parametrů tak nemůže být pochyb.

Foto rekordního sivena: (pokud nemáte zapnuté zobrazení, tak můžete přejít na foto přes odkaz na FB)

“Když jsme s Karen a se psem vyráželi na ryby, tak jsem žádné lámání rekordů neplánoval”, řekl úřadům Tim. “Nevěděl jsem co mám na prutě, bylo mi jen jasné, že to je něco velkého. Chytal jsem na mnoha místech v Coloradu a vím, že zde máme pěkné ryby. Zejména díky práci naší rybářské agentury”, nepokrytě pochleboval rybář inspektorům z organizace CPW.

Informace o nástraze si ale bůhvíproč raději nechal pro sebe. Úřady ale potvrzují, že jezero Monarch produkuje slušné úlovky sivena v pěkných velikostech a správce revírů se snaží zdejší obsádku naprůměrně podporovat zarybněním.

Siven americký obývá zejména horské toky a jezera. Ulovíte jej i třeba v Jizerkách

Siven patří mezi lososovité ryby, které se vyznačují dobrou odolností vůči nepříznivému pH vody v horských oblastech. V USA jej dokonce vysazují na málo dostupná místa pomocí speciálně upravených práškovacích letadel.

Do českých zemí sivena introdukovali podobně jako pstruha duhového koncem devatenáctého století přes Německo. Využití našel v horských tocích a jezerech.

Ze svazových revírů v rámci ČRS se hojně vysazuje do povodí řek v Jizerských horách. Zde jej také rybáři mohou lovit na jedné z mála vodárenských nádrží, kde není zakázán rybolov.

Jde o vodní nádrž Bedřichov, která se nachází daleko v horách poblíž stejnojmenného střediska zimních sportů.

Zdroj: Colorado Parks and Wildlife

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.