Prudké výkyvy hladiny na Slapech až o 2 metry, majitelé mol a ukotvených lodí si musí dát pozor

výkyvy hladin Slapy

Období mimosezony na Vltavské kaskádě je ve znamení změny úrovně hladiny, na což jsou uživatelé lodí a mol zvyklí. Zvykem však není výrazné kolísání. Prudké výkyvy hladiny nahoru a dolu už mnohé překvapily a může se to opakovat znovu. Voda půjde nahoru a dolů asi o více než 1,5 metru, opakovaně.

Prudké výkyvy mají jednak vliv na braní ryb. A to ne vždy úplně pozitivní. Zpráva o kolísání hladin je ovšem důležitá hlavně pro ty, kdo mají to štěstí, že na Slapech mají ukotvenou loď a molo,

Podle článku na webu Krása Jachtingu už v minulém týdnu došlo k prudkému vzestupu. Mola a lodě spuštěné na zimní hladině se tím trochu přitopily, což přineslo také určité škody. Vzhledem k tomu, že většina lidí z rekreačních objektů na Slapy v tomto období pouze nepravidelně dojíždí, bude těžké se na další výkyvy připravit.

Povodí Vltavy k tomu na webu píše toto:

Hladina nádrže Slapy bude v průběhu listopadu silně rozkolísaná. V druhé polovině listopadu může dojít k pohybu hladiny o více než dva metry během několika dní. Přechod na běžný zimní režim je v tomto roce mimořádně naplánován až na přelom listopadu a prosince.

Slapy, ilustrační foto

Podle informací z webu Krása jachtingu navíc můžete kolísání hladin očekávat také po Novém roce. Souvisí to mimo jiné i s pracemi, které probíhají na VD Kamýk. Přesné termíny, kdy se hladina má měnit nejsou ale zdaleka jisté.

Upozornění na změny hladin se nedá očekávat v nějakém delším předstihu. Sledování aktuální hladiny je však možné klasicky na portálu PVL.

slapy

Hladina dále klesá také na Orlíku

Konec sezony bude ve znamení pohybu hladin také na Orlíku. Zde se však má jednat pouze o pokles, k čemuž Povodí Vltavy na úvodní stránce webu dále sděluje:

„Hladina nádrže Orlík bude v nejbližších týdnech klesat. Cílový stav hladiny v tomto roce předpokládáme v rozmezí 338,00 až 339,00 m n. m., dle hydrologické a provozní situace během listopadu nebo v první půli prosince.“

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.