Přívlač na okouny – zkusili jsme hladinové woblery

Přívlač na okouny s poppery

Okoun se chytá na všechno možné. Vsadím se ale, že vaše první asociace okounové nástrahy bude něco gumového. Pak možná rotačka a až po ní další nástrahy. Například wobler úplně typická okounovka není. A co teprve přívlač na okouny s poppery?

Řeknete si proč ne. Někdy za letního večera, poblíž břehu. Ale to je klišé. Na hladinovku se dá chytat daleko častěji než si troufáte pomyslet.

Správný výběr popperu na okouny

Mám vypozorovanou okouní preferenci na klasické poppery s výdutí na čele. Tyhle klasiky dělají přesně ten správný „pop“ zvuk, který okouny dráždí. Další typy hladinových nástrah s vrtulkou nebo různým bočním ocáskem či otvorem u hlavičky nám příliš radosti nepřinesly.

Mimochodem, lov z hladiny chce lehce tvrdší prut. Nejde o žádnou UL záležitost, ke které lov okouna za poslední roky sklouzl.

Poppery mají většinou mezi pěti až osmi centimetry. Aby se s nimi dalo pořádně, tak potřebujete něco se zátěží alespoň 15 gramů.

Při chytání z lodě se navíc ukazuje, že úplně krátkým prutem nejde správně šplouchat popperem pokud nahazujeme přes 30 metrů daleko. Ideální vychází délka 240 centimetrů. S tím se dá pracovat na všechny vzdálenosti a s trochou sebezapření je to univerzální prut nejen pro chytání ze břehu ale i z lodi.

Přívlač na okouny z hladiny nad hloubkou

Ne vždy je hladinový lov omezený na mělké příbřežní partie. To je takový stereotyp, že se s tím chytá jen okolo zatopených travin, leknínů a podobně. Není to špatně ale na popper můžete s klidem chytat kdekoliv.

Nejlepší hladinovky u paryse

Jako na všechny zajímavé objevy jsme na to přišli náhodou, když jsme zjistili, že chytáme nad sedmimetrovou hloubkou. Okouni brali spolehlivě a z dvaceti kusů ulovených ten den mělo pět kusů přes třicet centimetrů.

Okoun přívlač na popper

Funguje to hlavně na čisté vodě, což byl případ i našeho lovu na pískovně. Okoun nemá problém se zvednout ze sloupce k nástraze, která dělá rozruch přímo na hladině. Jakmile cítí, že se nahoře něco hýbe, tak vyjede na obhlídku zdali by se to nedalo sežrat.

Chytáme s tím od zahájení až po podzim v případě, že se u hladiny pohybuje potěr, který dravci pozorně sledují.

Kromě okouna je dobrá šance i na štiku, takže rozhodně není radno chytat bez lanka. Okouni ho zrovna nemilují ale tenký wolfram záběry moc nekazí. Fluorocarbon je potřeba použít velmi silný přes 0,6 mm a domnívám se, že na hladině je paradoxně proti světlu z nebe vidět poměrně dobře, takže v tomto případě rozhodně preferuji lanko. To je navíc daleko jistější i při setkání se štikou.

Zavři oči, bere ti ryba

Kdo ovládá přívlač na okouny se šňůrou na klasické gumové nástrahy ve sloupci, ten ví, že se zásekem se nedá moc spěchat. Tady to platí ještě víc, protože záběr vidíme jako gejzír vody, letící na všechny strany. Samotnou rybí tlamu, jak bere háček, v tom zmatku nevidí ani to nejbystřejší oko.

Kdo sekne podle zraku, ten má většinou smůlu. Rychlá reakce znamená předčasný zásek. Musí se vydržet až se okoun pověsí sám. S notnou nadsázkou lze říci, že můžete při záběru zkusit zavřít oči a čekat na ránu do prutu;)

Oproti gumám je popper plný trojháčků, tak by se zdálo, že se ryba zasekne hned. Většinou se ale okounovi podaří do wobleru šťouchnout. Těchto úderů následuje i několik a ryba pořád nevisí.

Zásadní chyba je měnit způsob vedení. Pokračuji vždy úplně stejně jako předtím. Kdybych cuknul, tak okouní hejno „ztratí stopu“. Chytáme u hladiny, seknutí znamená, že nástraha vyletí klidně o dva metry dopředu a ryby ho už nebudou dohánět.

Záběr přijde brzy, musíte ale mít trpělivost. Zajímavé je pozorovat tyto útoky zblízka. Je vidět, že často na wobler doráží několik okounů zároveň a pověsí se třeba až třetí z nich. Ten největší smolař to většinou odnese za všechny ostatní.

Přečtěte si také naše další články o lovu okounů

Nebo si vyberte články o dalších druzích ryb:

boilies Candát feeder Jižní Morava kapr Kaprařina labe mrs muškaření odebraná povolenka Okoun Orlík povolenka Praha pstruhařina Pstruh Duhový Pstruh Potoční pytláci pytlák přívlač reklamní článek rekordní úlovek rybářská stráž rybářský řád Severní Morava severní čechy střední čechy sumcařina Sumec tipy Tipy na nákup Tloušť UL přívlač usa Vaše úlovky videa o přívlači video Východní Čechy zarybnění Západní Čechy závody úhyn černá kronika črs Štika

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.