Povodí Ohře zlikviduje nelegální přístřešky na Skalce a Jesenici

povodí ohře bojuje proti chatrčím

Nelegální stavby kolem vody patřily k českému rybářskému folkloru. Na březích našich přehrad bylo možné vidět cokoliv od chatrčí jako z románů o Robinsonovi až po kdysi moderní maringotky z NDR. Někteří odvážlivci si dokonce u vody postavili srub se zděným krbem. Nyní těmto stavbám vyhlásilo boj Povodí Ohře.

Bytelnější stavby často “zařízne” přímo stavební úřad příslušné obce (nedávno jsme při chytání na takovou příhodu narazili naživo). Méně bytelné stavby se snaží potírat nejčastěji podnik povodí.

Tentokrát vykopal válečnou sekeru všem trampům a rybářům státní podnik Povodí Ohře. Jejich provozní středisko v Chebu se zaměřilo na jedny z nejoblíbenějších přehrad na samém západě naší země. Jde především o údolní nádrže Jesenice a Skalka, na něž dopadá velký tlak ze strany rybářů i všemožných rekreantů.

Povodí Ohře chce vyčistit své pozemky od všech staveb, které tam nemají co dělat

Akce není zaměřená jednostranně proti rybářům ale proti úplně všem, kdo se na březích přehrad “zabydlel”. Cílem je všechny pozemky ve správě povodí uvolnit od jakýchkoliv staveb, konstrukcí a dalších výdobytků, které tam přičinliví přátelé vodní rekreace za poslední roky vybudovali.

Půjde například o:

  • ploty
  • mola
  • chaty
  • chýše
  • chatrče
  • nelegální skládky a komposty

Jak je vidět, likvidace některých těchto objektů asi jejich “majitele” dost zamrzí. Na druhou stranu se ale uvolní přístup k vodě pro zbytek veřejnosti, jelikož privatizace státem vlastněných břehů nemůže být trpěná. Tím se rozšiřuje komfort chytání pro rybáře, neboť nehrozí, že je někdo vyhodí s tím, že toto místo je jeho.

zákaz stanování

Jak odstranění stavby proběhně? Ze začátku po dobrém

Povodí Ohře se bude snažit uživatele těchto objektů najít a uvědomit o nutnosti tyto stavby zlikvidovat v nějaké úřední lhůtě. U nezjistitelných objektů bude zanechána výzva na místě. Dá se předpokládat, že v případě nevyhovění se povodí do likvidace vrhne samo. 

Podobné akce se opakují na mnoha místech v republice. Zástupci vodohospodářů se však nechávají slyšet, že je to marné neboť zlikvidované stavby často vyrostou znovu. Povodí Vltavy tak například neváhá takové stavby začít bourat okamžitě znovu, dokud to stavitele neomrzí.

V poslední době došlo dokonce k likvidaci nelegálních kempů a osad, které na břehu přehrad stály po desítky let.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.