Počasí na sumce. Kdy bere vousáč?

počasí na sumce je nejlepší bouřka. Chce to ale deštník na ryby, ale kde hledat sumce v tomto marastu?

Závislost aktivity sumíka na počasí je známá věc. V jistém ohledu se podobá candátovi, který je také převážně noční dravec. Jaké počasí na sumce je ale dobré pro celodenní lov?

Podoba chování sumce a candáta je do očí bijící. Oba loví hlavně během noci a přes den leží v jámách. Candát však vyhledává spíše místa s tvrdým dnem. Zásadní rozdíl je ovšem v sezóně.

Candoš si libuje v chladnější podzimní vodě. Sumíkovi se nejvíc daří během léta. To ale neznamená, že nejlépe bere za spalujícího slunce. Problematika počasí na sumce je daleko složitější.

Vrcholná sezóna lovu sumce připadá na červen až září. S ochlazováním vody jeho aktivita postupně klesá, neboť největší hlad dostává při teplotách vody kolem dvaceti stupňů Celsia.

Počasí na sumce během léta

Letní počasí dokáže silně ovlivnit rybí aktivitu. Z hlediska lovu sumce musíme odlišit ještě vliv na stojaté vody a na řeky.

Letní ochlazení na stojatých vodách

Rybníky a jezera se vyznačují poměrně stabilním vodním režimem. Lov sumce na takových nádržích v létě ovlivní zejména přechody front. Po přechodu studené fronty je sumec na takové vodě většinou méně aktivní. Dobrá varianta je vyrazit ještě před ochlazením. Pokud je fronta spojená s bouřkami tak je navíc dobrá šance na vyšší aktivitu všech ryb.

Ochlazení na tekoucích vodách

Na řece může mít bouřková a dešťová epizoda úplně opačný efekt. Lehce zvýšený průtok sumce probere k celodenní aktivitě. Pokud tedy množství vody neznemožňuje rybolov úplně, máme dobré šance na kvalitní rybačku.

Teplé fronty a vliv na lov sumce

Teplejší počasí dovede sumce probrat z podzimní letargie. Jelikož je velkým milovníkem teplejší vody, tak se zvýšením teploty začne více shánět potravu. Při podzimním večeru bude více opouštět jámy a pohybovat se po mělčinách, kde loví kořist. V opravdu pozdním podzimu jsou tyto teplé epizody hlavní šancí, jak cíleně lovit sumce. O úlovky není nouze ani na přelomu prosince a listopadu.

Noční dusno je ideální počasí pro lov sumce
Noc je nejlepší doba pro lov sumce. Zejména při letním dusném počasí.

Vliv průtoku a deště

Počasí na sumce je hodně o vodním režimu. Zatímco drobný deštík v reálu s rybami nic moc nedělá, tak pořádný liják v létě alespoň se sumcem dělá opravdu hodně. Často je pro něj větší déšť jako startovní výstřel k bujné aktivitě. Při vyšší vodě může navíc v létě úplně opustit denní úkryty a začít shánět potravu na neuvěřitelných místech. Rád najíždí do rybek schovaných v ústí různých přítoků, kde je na sumce až podezřele mělko.

Zvýšení průtoku je vůbec časem velkého stěhování sumců. Pokud máte znalosti o úkrytech sumců na vašem revíru, tak za deště mohou být úplně někde jinde. V takovém případě i za dne přecházejí do nočního režimu aktivity. Ve výsledku pak přichází hodně záběrů i při lovu jiných dravců, neboť sumci mohou být téměř kdekoliv a útočí na vše, co potkají.

Na stojaté vodě můžete sumce potkat i na mělkých partiích, případně u přítoku.

Počasí na sumce z hlediska větru

Na řekách si sumci vybírají stanoviště hlavně podle proudových poměrů. Zato na stojaté vodě proud chybí. Čím větší vodní plocha, tím víc se po ní dokáže rozehnat vítr, který vytváří vlny a ovlivňuje rozmístění ryb v nádrži.

Silné a trvalé větry mají velký vliv na život v jezeře. V létě dokáží promíchat horní vrstvy vody a dostat do ní více kyslíku. Všechny drobné organizmy navíc ženou na návětrné břehy. Tam se za nimi stahuje i potěr a menší ryby. Potravní řetězec pak za nimi donutí vyrazit dravce včetně toho největšího. Počasí na sumce tak musíme hodnotit i z hlediska větru a konkrétního jezera. Sumec samozřejmě nepatří k těm rybám, které najíždí až ke břehu. Budou ale někde poblíž a je na nás najít vhodné místo k lovu.

Vliv slunce a zatažené oblohy

Na podzim slunce prohřívá vodu, což nutí ryby k větší činnosti. U sumce to ale příliš neplatí. Toho slunce spíše zatlačí do jeho jámy někam hodně hluboko.

sumec

Sumci mají rádi tmu nebo přítmí. Nízká hladina osvětlení za podmračených dnů zvyšuje šanci na úlovek mnohonásobně. Mraky nepropustí otravné sluneční světlo. Máme tak vyšší šanci, že se sumík ožene za nástrahou, která ho někde v jámě pohladí přes vousy.

ČTĚTE TAKÉ: LOV SUMCE NA ROUSNICE

Závěr

Sumec je veskrze letní rybou, která má ráda klasické léto s častými bouřkami a proměnami počasí. Mezi rybáři se hodně akcentuje právě bouřka, což je na sumce většinou docela dobrá chvíle. Buďte ale opatrní při lovu v takových podmínkách. Vítr nebo velký průtok a lov sumce, který se často odehrává z lodě vyžadují větší opatrnost. Někdy je lepší neriskovat za každou cenu a raději se předčasně vrátit domů.

Čtěte také: Počasí na candáty

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.