Papírny ve Štětí pomohly zarybnit řeku, do vody šel i dravec

Labe
Ilustrační foto řeky Labe: Redakce

Český rybářský svaz ve spolupráci s papírnou Mondi ve Štětí provedl zarybnění revíru Labe 13.

Jedná se o první z několika distribucí ryb na náklady zdejší největší průmyslové firmy. Do labských vod se dostalo 500 kilogramů ryb zahrnujících jak kapra či amura, tak i například dravce. V tomto případě okouna a štiku.

Celková hodnota tohoto zarybnění bude činit několik stovek tisíc korun a veškeré ryby jsou tzv. nad plán, tedy nad rámec povinných zarybňovacích plánů, které každoročně obstarává ČRS svými silami nebo finančními prostředky.

V rámci nově vznikající spolupráce také společnost Mondi pomohla s úklidem břehů a úpravou komunikace v areálu ČRS. Další podobné akce mají následovat v budoucnu.

Zdroj: https://www.crsusti.cz/cz/aktuality/ve-steti-probehla-ve-spolupraci-se-spolecnosti-mondi-steti-distribuce-ryb-a-uklid-brehu

Papírny zmírňují následky otravy Labe během začátku loňské zimy

Nová spolupráce soukromé společnosti a ČRS vznikla jako následek otravy řeky Labe. Při ní v důsledku průniku vod s obsahem louhu z kanalizačního systému papíren zahynulo velké množství ryb z celého revíru Labe 13, které zrovna v oblasti pod výpustí zimovaly.

Rybáři na revíru museli zlikvidovat několik metrických centů uhynulých ryb, včetně trofejních sumců, amurů nebo štik.

Společnost Mondi na událost ale reagovala příkladně a veškeré škody se snaží nahradit. Obnova rybí populace samozřejmě potrvá delší dobu, díky prostředkům na vícezarybnění se ale následky otravy rychleji kompenzují.

ryby z Bečvy obsahují těžké kovy a další nebezpečné prvky a otrava na labi
Ilustrační foto: Redakce

Ve světle ostatních podobných událostí musíme přístup firmy Mondi chválit až do nebes. Otravy většinou končí u soudů, kde se vedení firem snaží z jakýchkoliv kompenzací vykroutit.

K soudu v nejbližších měsících půjde například otrava na Bečvě

Firmy pak sice při prokázání zavinění dostávají značné pokuty, z toho si ale často nic nedělají a hlavně z těchto peněz nejde na zarybnění ani koruna.

V tomto případě se vše zlé v dobré obrací a zdá se, že Český rybářský svaz díky tomu dokonce naváže dlouhodobější spolupráci s jednou z největších firem v regionu dolního Polabí.

Jedná se totiž o největší papírenský provoz ve Střední Evropě. Ve Štětí tuto továrnu opravdu nelze přehlédnout.

Jak to vypadá ve firmě Mondi se můžete podívat v tomto videu:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.