Omezení rybolovu na revíru Křetínka 1 (VN Letovice)

Sadská zákaz rybolovu
Foto: redakce

Moravský rybářský svaz upozorňuje rybáře, že počínaje dnem 15. července začínají až do odvolání platit značná omezení lovu ryb na oblíbeném revíru Křetínka 1 (461 068), který je též známý jako vodní nádrž Letovice.

Vodní nádrž Letovice prochází revitalizací a z tohoto důvodu si budou muset rybáři na čas zvyknout, že rybaření bude možné jen v některých úsecích a za dodržení určitých pravidel.

3 lovné úseky, kde můžete rybařit

Nejzásadnějším omezením je vyznačení pouhých tří úseků, kde je možné rybolov provozovat. Dva se nachází na jižním břehu a jeden na severním. Vyznačení úseků dle souřadnic udávaných MRS najdete na mapě níže:

  1. Od kamenů v břízkách po oplocení Jacht klubu

2. Od staré silnice z Vranové u mostu po konec pláže (mimo míst umístění areačních zařízení s přívodním elektrickým kabelem)

3. Od areálu „Svitavice“ po počátek zátoky „Čína“

Další omezení pro rybolov na Křetínce 1:

  • Zákaz lovu z plavidel
  • Zákaz zavážení nástrah a návnad
  • Zákaz použití jakýchkoliv krmítek
  • Míra kapra 45 – 70 cm, cejna velkého 30 cm, amura 60 cm, štiky 55 cm a sumce 90 cm

*Dále jako normálně platí všechna běžná pravidla v rámci RŘ a bližších podmínek výkonu rybářského práva

Zdroj: http://mrsbrno.cz/

Křetínka 1 byl dříve oblíbený revír s dobrou obsádkou dravců

Letovická přehrada představuje oblíbený revír v regionu, kde až tak moc velkých vod v okolí není. Křetínku 1 ale znají i mnozí starší rybáři z celé republiky před zhruba dvěma desítkami let patřila k velmi oblíbeným dravcovým vodám.

Úlovky dravců z Křetínky se pravidelně objevovaly na stránkách Rybářství a častěji v Kajmanovi, jehož autoři na moravských vodách hojně rybařili.

V posledních letech ale sláva přehrady poněkud upadla, což je možná dáno i velkým rybářským tlakem.

Velký sumec natočený na přehradě před pěti lety:

Rekonstrukce hráze i odtěžení sedimentu

Revitalizace vodního díla Letovice zahájilo Povodí Moravy koncem minulého roku. Cílem je udržet dobrý technický stav přehradní hráze a připravit nádrž na zvládnutí až deseti tisícileté vody.

V souvislosti s tím dojde k řadě nepopulárních opatření, které omezí nejen rybolov ale také rekreační využití nádrže. Začátek rekonstrukce se přitom musel odkládat z důvodů covidové situace.

Po dokončení opravy a odtěžení sedimentu by se ale měla situace na přehradě vrátit k dřívějšímu normálu.

Vzhledem k fámám a nejasnostem panujícím mezi veřejností využívající přehradu k rekreaci, vznikl specializovaný web o rekonstrukci přehrady, kam Povodí Moravy umisťuje aktuální informace ohledně prací na přehradě a odpovídá na nejčastější otázky.

Čtete také: Snížení hladiny na Orlíku až o 12 metrů od srpna 2022

Snížení hladiny až o 14 metrů, rychlost opětovného napouštění záleží na počasí

Křetínka v poslední době trpěla suchem a nízkou hladinou. Vodohospodáři nyní ale operují s cíleným snížením hladiny až o 14 metrů, čímž se značně komplikuje využití vodní nádrže veřejností.

Doba, do kdy bude přehrada vypuštěná přitom závisí na rychlosti prací, která se nedá zcela přesně odhadnout.

Opětovné napuštění vodní nádrže na původní stav potrvá poměrně dlouhou dobu. Závisí to samozřejmě na počasí a hydrologické situaci. Povodí odhaduje, že po dokončení prací se přehrada naplní za 6 – 12 měsíců.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.