Drastické metody rybolovu jako sport: v zahraničí frčí například kuše a harpuna

drastické metody lovu
Ilustrační foto: redakce

Všichni víme, že řád či pravidla pro rybolov se dosti různí v jednotlivých státech. Evropa je asi na špici regulace, v mnoha zemích se ale loví z našeho hlediska velmi surovými metodami.

Bylo by bláhové z tohoto počínání obviňovat rybáře jen v méně rozvinutých zemích. Z našeho pohledu nepřípustné techniky lovu mohou rybáři využívat také v rozvinutých zemích s výkonnou ekonomikou.

Otázkou je zde, zda vůbec má smysl někoho kritizovat v případě, kdy je lov ryb zaměřený pro získání potravy. Z tohoto pohledu naopak může naše chyť a pusť vypadat jakou pouhé týrání pro zábavu.

Pro takto filozofickou otázku se ovšem těžko hledá odpověď. Pojďme se ale raději podívat na něco zajímavého ze světa. Budou to dvě metody, které jsou u nás zákonem zakázané (a myslím, že oprávněně) ale ve světě tomu je mnohde naopak. 

Co říká rybářský řád v ČR ohledně zakázaných metod a technik:

Při lovu v rybářském revíru a v rybníkářství se zakazuje:

a)používat prostředků výbušných, otravných nebo omamných látek,
b)používat bodců jakéhokoliv druhu, lapaček, udic bez prutů, dále vidlic a rozsošek, jakož i střílet ryby, tlouci ryby, chytat je na šňůry, do rukou a do ok,
c)užívat k lovu ryb elektrického proudu, lovit ryby pod ledem.

U některých drastických metod není pochyb, že jsou opravdu škodlivé a není snad místo na planetě, kde by byly legální (např. výbušné prostředky, chemikálie – ty ohrožují životní prostředí či bezpečnost lidí obecně), jiné jsou zas výjimečně povoleny ale jen pro uživatele revíru a za určitých podmínek (například hospodářský odlov elektroagregátem – i u nás užívaný pro účely chovu a výzkumu) a pak jsou tu metody, které v našich podmínkách jsou trestné ale ve světě je mohou považovat za sportovní lov.

*Zajímavé také je, že u nás je na svazových vodách zakázán lov na dírkách v ledu, což je vcelku běžná metoda po celém světě

Na kapry s kuší nebo lukem – aneb kaprařina po americku

Lov ryb lukem či kuší je velmi populární například v USA, kde je povolený téměř ve všech státech. Pravidla se mohou lišit ale lze tvrdit, že lov kuší se zaměřuje často na invazní druhy ryb.

V tomto místě je nutné připomenout, že invazní druhy jsou na blacklistu už i u nás a vracet je zpět do vody nelze. Přesto je lze v ČR lovit jen běžnými metodami. Ryby lukem u nás samozřejmě lovit nemůžete (nevím co je na tom pravdy, ale jeden myslivec mi tvrdil, že v případě lovu zvěře to prý už úplně neplatí, zajímavé).

Lov lukem či kuší je v podstatě velmi starobylou metodou, používanou po staletí. Když odhlédneme od její surovosti, má dokonce i jistý sportovní rozměr.

Mezi invazní druhy ryb v Americe patří velmi často kaprovité ryby. Loví se nejčastěji tolstolobici a amuři. Výjimkou ale není ani lov kapra.

Sportovní lov těchto ryb evropskými metodami se zatím zabydlel jen v několika málo částech severoamerického kontinentu a tak lovci s archaickým vybavením převažují.

Samozřejmě ale asi nepoužívají vůbec žádné předpotopní luky nebo kuše, nýbrž drahé hi-tec kousky, které by byly štonc zavalit i chlapa.

Podvodní lov harpunou je populární například ve východoevropských zemích

Lov pomocí harpuny uzpůsobené pro lov pod vodou se používá v řadě zemí po celé planetě. Zejména při mořském rybolovu.

Harpuny budou částečně využívat například při regulaci sumce v Jižní Evropě, kde budou působit také naši vědci. Příklad „sportovního lovu“ ale můžeme najít také v některých zemích bývalého SSSR. Zde jsou tímto způsobem lovené nám blízké druhy ryb.

Například rybáři v Rusku a na Ukrajině se věnují podvodnímu lovu s harpunou na podobné druhy ryb jako naši rybáři s pruty. Zmínit můžeme například lov sumců.

Video podvodního lovu sumců, slabší povahy raději nekoukat!

Vybavení pro podvodní lov patří k velmi drahým položkám. Rybáři tak loví pro maso. Dá se ale předpokládat, že o obživu jim primárně nejde i když masem nepohrdnou.

Sumec dorůstá v jižnějších částech Ruska podobných rozměrů jako u nás. Pro cílený lov sumce harpunou se rybáři musí vybavit nejen potápěčskou technikou umožňující pohodlný pohyb. Zejména si ale musí pořídit vybavení s dostatečnou silou, jelikož méně výkonné harpuny zde nestačí.

Lov probíhá často v noci, stejně jako lov sumce na prut. Aktivní rybu je totiž v noci o něco snazší najít, Stačí k tomu dobrá viditelnost ve vodě a výkonná podvodní svítilna. S její pomocí pak není problém sumce vypátrat na větší vodní ploše.

Zahraniční “odborníci” na tento druh rybolovu podotýkají, že nalezení sumce je základ úspěchu. Pro úspěšné harpunování ale podvodní lovci ještě navíc musí mířit. Cílem harpuny u nich bývá buďto hlava nebo ocas, nikoliv tělo ryby.

Závěr

Po přečtení tohoto krátkého článku asi některým pravověrným sumcařům a kaprařům vstávají vlasy hrůzou. U nás jde opravdu o metody zákonem zakázané a trestné. Buďme za to rádi. Jak vidno, ve světě tomu je mnohde jinak a více se k tomu nedá říct.

Možná si ale bude nutné uvědomit, že rybolov je nazýván sportem možná trochu neoprávněně. Vždy jde o lov a dá se říct, že ten kdo loví pro maso a odnese si přiměřené množství ryb je možná k přírodě čestnější a šetrnější, než ten kdo chytá a pouští jednu rybu za druhou.

Je to ale jen úvaha, tak mě nekamenujte.

Čtěte také:

1 Comment

  1. Když rybu ulovenou harpunou nebo kuší poté položí na podložku a dají jí pusu, tak je vše v pořádku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.