Invazní druhy jsou laicky řečeno živočichové či rostliny, jejichž výskyt je v EU nežádoucí. Alespoň tedy podle seznamu, který úřady pravidelně obnovují.
V minulých letech hrozilo, že se na unijní blacklist invazních živočichů dostane třeba amur, pstruh duhový či siven.
Tyto rybářsky ceněné druhy zde však naštěstí nefigurují, alespoň zatím. Z ryb, které můžete ale na našich vodách chytit, na invazní seznam patří například slunečnice pestrá a střevlička východní
. Invazní druhy není podle úředního nařízení žádoucí pouštět zpátky, množit ani jinak zvyšovat jejich počty či areál výskytu.
Maximálně je můžete mít doma v akváriu nebo jezírku na dožití.
Nedávno se seznam opět rozšířil. Z ryb na něm přibyl hadohlavec skvrnitý a sumeček černý.
Hadohlavec skvrnitý vypadá přesně tak hrozivě, jak zní jeho jméno
Hadohlavec skvrnitý pochází z podobné lokality jako například amur či tolstolobik. Jejich domovinou je Asie a Dálný Východ. Odtud jej lidé rozšířili do jiných vod, zejména v Rusku ale i v Evropě či USA.
Česká Wikipedie zmiňuje několik případů chovu hadohlavce na českých revírech či chovných vodách. Zaznamenány jsou případy úniku těchto ryb do volných vod, například do Berounky u Nižboru či záměrné vysazování do tůní mezi Čelákovicemi a Lysou nad Labem.
Údaje jsou to však letité a zprávy o úlovcích hadohlavce v ČR nemáme k dispozici (pokud máte, pište do komentářů, díky).
Hadohlavec opravdu má něco jako hadí hlavu – šupinatou a zploštělou. Je to ale ve své domovině sportovně ceněná ryba, kterou rybáři s oblibou loví.
Disponuje také tlamou plnou ostrých zubů. Krásně jsou vidět například na fotce v článku, který kdysi o hadohlavcích zveřejnil server Chytej.cz ve spolupráci s National Geographic.
Piraňa z východních vod
Nadsázka: Při pohledu na ty zuby, by se skoro chtělo říct, že pár hadohlavců se hodí na každém revíru. Vodáci a koupáči by po spatření fotografie upustili od rekreace a zbyl by jen klid na rybaření.
Nejspíš i kormoráni a další rybožraví predátoři by konečně poznali, že sranda skončila. Na tuhle rybu si dovolovat nemůžete.
Video s úlovkem menšího hadohlavce v Uzbekistánu:
Máte-li vypnuté zobrazování vložených médií, video najdete na YT.com
Hadohlavec dýchá i na suchu
Ale teď vážně. Hadohlavec žádná piraňa není. K této zuřivostí proslulé rybě má daleko. Přesto je také znám svojí agresivitou. To je také důvod, díky němuž se ocitl na seznamu. Ostatní obsádka ryb jeho výskytem poněkud trpí.
Jde o rybu agresivní, velmi dravou, která při větším počtu opravdu dokáže působit potíže. V článku na Chytej.cz jej pojmenovali Rybzilla, což je trefné.
Tato ryba má celkem zvláštní schopnosti. Dokáže nějaký čas dýchat atmosféricky, miluje přepadávání kořisti výpadem z úkrytu a možná díky tomu dovede unikat i z různých uzavřených prostor. Při svém způsobu života se totiž často dostává i do míst, kde jiné ryby časem končí v pasti, například při poklesu hladin na zaplavených územích.
Její apetit a agresivita je velmi pověstná. Vrcholu dosahuje po výtěru, kdy hlídá hnízda. K výtěru přitom potřebuje poměrně teplu vodu, ideálně 20 – 26 stupňů Celsia.
Takových podmínek se mu snadno dostává v jeho domovině. I ruská část povodí řeky Amur se totiž v létě blíží subtropickému klimatu. Bohaté zkušenosti s jeho zvyky v nepůvodních vodách mají rybáři z jihu Ruska či Kazachstánu. Podle vyprávění tamějších znalců rybolovu se hadohlavec chová na nových vodách hodně zvláštně.
Místa bez přirozených překážek v podstatě bez přestávky rychle projíždí a útočí na vše možné. Je to často dobře vidět, jelikož si libuje v pobytu u břehu, často až v nesmyslných mělčinách.
Sportovně se nejčastěji loví na přívlač. Velikostně není ryba žádný obr. Chytá se ale v délkách až k 50 cm+, což většině rybářů nepochybně poskytne dostatečný zážitek z lovu. Jeho maso je považováno za chutné.
Bere téměř jakékoliv umělé nástrahy, oblíbený je jeho lov například na hladinovky. I když jde o agresivní rybu, není hadohlavec hlupák a na revírech s velkým tlakem, zejména v zemích bývalého SSSR, může brát velmi opatrně.
Hadohlavci působí velké potíže také v USA, kde mají na cizí druhy ryb spadeno dlouhodobě (po kaprovitých rybách dokonce jde US Army). Americké úřady hadohlavce rybářům vnucují s poznámkou „Kill it immediately“ (zabij hned).
Na některých místech se mu tam totiž přespříliš dobře daří. což ale neprospívá původním rybám. V EU je od nynějška na seznamu také a neměl by být vrácen zpátky do vody. O jeho výskytu ve volných vodách ČR ale zatím opravdu moc informací není.
Sumeček černý je jako truman, ale bez mramorování
Dalším zástupcem rybí říše na invazním seznamu je sumeček černý. Od sumečka amerického, zvaného „truman“, se liší absencí mramorování povrchu těla. Jinak jsou si na pohled poměrně dost podobní. Chybí taktéž ozubení na začátku prsní ploutve a odborníci samozřejmě zvládnou vyjmenovat dalších několik určujících znaků. Mramorování je ale nejlépe viditelný rozdíl mezi těmito sumečky.
Buďte první kdo přidá komentář