Okouní rapsodie – podzim, čas pruhovaných barbarů

Velký okoun si rád dá říct i na klasického twistera, stačí jen trefit tu správnou barvu.

Podzimní mlhavá rána u vody, který rybář by je neměl rád? Pro mě se odedávna stávají synonymem lovu okounů na přehradách. Liduprázdné břehy, ticho, lehounký vláčák a pár nástrah ve vestě, víc nepotřebuju. Možná za to může nostalgie z dětství, kdy jsem ani jiný styl přívlače provozovat nemohl a neuměl. Vláčka na okouny je ale jedna z nejlepších věcí, které v rybařině znám. 

Podzim můžeme směle považovat za nejlepší období pro přívlač, nejen na okouny. Setkáme se s větší aktivitou téměř všech dravců. Chytání okounů má však jednu výhodu. Početnějšího dravce na našich revírech nenajdete. Stavy sice v posledních letech klesly, pořád ale tvoří většinu obsádky dravců. Dle dostupných ichtyologických průzkumů tvoří na některých vodách přes 90% populace dravců, to je vůči štice a candátovi možná trochu smutné ale o tom dnes psát nechci.

Většina populace okounů nepatří mezi trofejní ryby. Přesto má jejich chytání něco do sebe, obzvlášť pokud jdete po kusech nad třicet centimetrů. Na takové vychytralé soupeře musíte mít trochu štěstí, znát místa a vědět jak na ně. Trofejní okouni jsou přitom na každé přehradní nádrži a větší řece. Vděčnější cíl pro lehkou přívlač nenajdete. Stejně jako je v muškaření rybou podzimu lipan, tak pro mnohé vyznavače lehké a ultralehké přívlače to bývá právě okoun.

Chování okouna říčního na podzim

Chlad ve vodě i na břehu okouna nutí vytvářet velká hejna. Přes noc okouni spí a hejna tvoří každé ráno, v létě ale často narazíte na skupiny někdy jen o pár kusech (u nejmenších okounů až pár desítek kusů). Na podzim se okouni houfují o něco více a jejich aktivita začíná mít poněkud intenzivnější charakter. Pořád musíte vychytat ten správný čas (ráno funguje nejspolehlivěji), jsou ale při chuti delší dobu a loví intenzivněji v celém vodním sloupci, nejen v okolí překážek. Velmi efektivní může být lov okouna na poppery a další hladinovky.

malý okoun na plandavku
Někdy ani velká nástraha neodradí malé okouny u břehu

Sežer co můžeš, aneb když okouny chytne amok

Asi to znáte taky. Okouni občas propadnou totálnímu šílenství. Občasné zalovení u břehu se promění v nájezdy na hejna tisíců drobných rybiček. Tuhle vřavu vidíte a slyšíte na stovky metrů. Právě zde máte šanci nachytat tolik okounů, jako často v létě nechytíte za celý den na rybách. Téměř vždy přitom dojde i na pověstné třicátníky, kteří nebývají daleko od svých mladší soukmenovců.

Použít jde prakticky všechny druhy nástrah. Moje nejoblíbenější v tomto případě je klasické kopýtko v délce 3 – 7 centimetrů. Vodit jej stačí ve sloupci, bez dopadů na dno. Jestli okouni berou intenzivně, tak je skoro jedno jakým stylem to taháte, poněvadž málokterý nához skončí bez záběru. Rychlé vedení mi funguje nejvíc. Vedení ve sloupci omezuje trhání, které jinak na okouních lokalitách jako jsou pařezovky stojí hodně peněz. Nahazovat bývá nejlepší dále nebo stranou a pak nástrahu protáhnout horkým místem. Hejno se většinou pohybuje a musíte je následovat, jinak záběry ustanou a hejno se přesune jinam.

Když okoun odejde do hloubek

Období okouního šílenství během podzimu náhle skončí. Ani potom šanci na slušné ryby neztrácíme, jejich lov je však trochu složitější. Na přehradách je hledám podél strmých břehů a pařezovek, což stojí peníze ale s tím se nedá nic moc dělat (snad jen použití offset háčů se špičkou v těle nástrahy – zhruba o třetinu méně vázek, za cenu o něco málo menšího množství povedených záseků).

Lov už probíhá víc pomalu. Nástrahu nechávám spadnout na dno a netahám ji ani tak rychle jako při okouní aktivitě u břehu. Tady se ale často podaří trefit hejno velmi slušných ježatců. Většinou chytím maximálně 2 – 3 pěkné okouny z jednoho místa, poté je nutné vystihnout směr pohybu hejna a posunout se, jinak se další záběr nepovede. Koncem podzimu už je potřeba nástrahu vést někdy velmi pomalu.

Zatímco na přehradách jsou pro mě nejlepší místa pařezovky a místa poblíž starých koryt, na řece to je trochu o něčem jiném.

  • Strmé břehy, případně hlubší místa u navigačních zdí
  • Jámy v toku
  • Hluboké vracáky atd

Uznávám však, že není dobré držet se striktně nějakých strnulých schémat. Občas se dá i během začátku zimy hejno okounů odlovit na mělčinách či kolem již namrzlých břehů a travin na říčním břehu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.