Přívlač můžeme provozovat mnoha způsoby, které se odvíjí zejména od cílové ryby. Pro vyznavače UL a lehké vláčky je žádanou trofejí velký okoun. Ryba relativně hojná, v menších velikostech snadno ulovitelná ale má svoje nálady. Ve špatný čas je lov okounů málo úspěšný. Kdy na okouny vyrazit rozebereme v následujícím článku.
Abychom byli přesní, tak musíme upozornit na jednu věc. Dříve byl populární lov okouna během celého roku. V první polovině ale jen na živočišné nástrahy, neboť přívlač je na MP revírech až do 15. června (včetně), zakázána.
Během posledních několik let se stal v tomto období okoun říční hájenou rybou. (viz článek 4, bod c) rybářského řádu). Jeho cílený lov jakoukoliv technikou se tím pádem stává přestupkem, který vás podle nového sazebníku trestl může stát až několik měsíců bez povolenky.
Budeme se proto věnovat lovu okounů na přívlač jen v období léto-podzim-zima, kdy to je legální.
Kdy na okouny během letních měsíců
Zahájení vždy vyžene tisíce nadržených vláčkařů k vodě. Přitom začátek léta rozhodně nepatří k TOP období pro lov okouna a ani některých jiných dravců. Odpočaté ryby ale berou ochotně, jen musíte přihlédnout k počasí a k vodě dorazit ve vhodnou chvíli.
Letní vedro rozhodně není dobrým časem, kdy na okouny políčit vaše nástrahy. Možná tak někde v podjezí s dostatkem kyslíku.
Letní měsíce okoun přežívá poměrně rezervovaně, avšak s některými výjimkami, kdy jeho aktivita roste. Asi tušíte, že nejjistější čas bývá brzy ráno. V tuto dobu obecně roste aktivita všech ryb a platí to také pro okouna. Čas mezi čtvrtou a půl sedmou ráno dává nejvyšší šanci na úspěch, přičemž často aktivita trvá jen do okamžiku než se slunce vyhoupne nad horizont a první paprsky osvítí vodní hladinu.
Nic není přesně dáno
Jako vše v rybařině ale nic není dogma. Nezřídka se setkáváme s vysokou denní aktivitou okouna. Sám si pamatuji několik odpoledních lovů během července a srpna, kdy okouna bral na každý nához prakticky kamkoliv. V mém případě byl společným jmenovatelem lov na širé přehradní mělčině s hloubkou od 1 do dvou metrů.
Podzimní okounci na mušku:
Prakticky vždy panovalo příjemné letné počasí s teplotou do 25 stupňů. Důležitým bývá nebe. Vždy bylo prakticky úplně zataženo s mírným větrem. Toto počasí mám vypozorované za dlouhá léta na mých oblíbených přehradách. Zjednodušeně řečeno, jde o zamračené ale teplé letní dny, kdy se dá ještě koupat.
Neříkám, že při nich okouni berou vždy. Když se do toho pustí, tak to ale stojí za to a není nouze narazit na kusy 30+, jelikož jsou vyjetí do mělčin a loví. Není nutné v tuto dobu hledat klasické překážky a okouní hrady. Šanci na tyto záchvaty žravosti máte minimálně až do babího léta.
S příchodem podzimu se ale lehce míchá ranní aktivita s denní. V září říjnu není problém zjistit, že aktivita okounů se posouvá až do odpoledne. Příště, až ji zažiju, nesmím zapomenout natočit okouní lovy na video.
Když početná hejna okounů natlačí rybičky ke břehu v pruhu dlouhém třeba sto metrů a hodinu je tam masakrují, je to zážitek, při němž zapomenete na foťáky i chytré telefony.
Kdy na okouny v období podzimu
Příchod podzimu aktivizuje ryby i rybáře. S ochlazující se vodou loví okoun delší dobu a dobrý úlovek může přijít kdykoliv od rána do večera. Postupně se ale ryby stahují za kořistí do větších hloubek. Negativně ale ovlivní lov příchod studeného počasí, dešťů a prudkého větru.
Lovit okouny můžete samozřejmě až do zimy. Mráz ale braní a aktivitu dost snižuje, což ovšem neznamená, že okoun nebere. Na rybnících s lovem na dírkách jej můžete chytat pod ledem. Pro mě osobně bývají ale nejlepší mlhavá podzimní rána. Lepší čas si nedokážu představit.
Cílený lov okounů je hodně o tom, v jaký čas vyrazit. Zkušení vláčkaři tohle určitě vědí. Doufám ale, že začátečníkům tento článek alespoň trochu pomůže v orientaci. Jelikož sám si vzpomínám, jak jsem sám kdysi marně chodil na okouny ve špatný čas (například v létě kolem dopoledne), přitom stačilo si přivstat a všechno mohlo být jinak.
Buďte první kdo přidá komentář