Jak chytat okouny na UL vláčku: 3 podzimní tipy

Okoun z Vltavy na přívlač a vedení gumových nástrah

Mlhavá podzimní rána jsou jako stvořená pro lov přívlačí. Není nic hezčího než vzít ultralehký proutek, pár nástrah do vesty a vyrazit. S UL vybavením se chytá doopravdy z lehka a cílová ryba se většinou rekrutuje z menších dravců. Zatímco letní lovy bývají tloušťové, tak podzim patří okounovi. Jak chytat okouny až skončí léto? Čtěte dál a dozvíte se.

Podzimní lov okouna je široký pojem. Celé září, a v závislosti na teplotě vody nebo pohybu menších ryb, se okoun chytá na podobných místech jako v létě. V případě teplého podzimu můžeme rovnou vyhledávat proudná místa a podjezí, která fungují v největších vedrech. S ochlazením vody se pak ryby včetně dravců stěhují někam hlouběji. Dá se říct, že lov koncem podzimu již je značně o specifických místech, kde se okoun vyskytuje. 

celoroční přívlač je v Čechách povolena jen na několika místech
Okoun bere spolehlivě v zimě, v létě

Jak chytat okouny v chladnějším období roku

Druhá polovina října, listopad a prosinec až do Silvestra patří lovu dravců. Pokud se povede studené počasí, tak na rybách netrávím více než pár hodin oproti celodenním vycházkám ještě o měsíc dříve. Důležité je v tomto případě mít vytipovaná místa. Čím chladněji a čím studenější voda, tím spíš budete muset okouny a ostatní dravce hledat na takových místech:

  • Klidnější jámy na řece
  • Zátoky a přístaviště
  • Nadjezí
  • Okolí teplejších přítoků – oblíbené výpustě ČOV, nic pro masaře neboť ryby občas přejímají “chuť” čistírny

Většina vláčkařů má svá místa, kde okoun pravidelně bere a na podzim často není náhoda natrefit na opravdu pěkně jedince 30+, kterých na českých a moravských revírech není tak málo, jak se může zdát.

Na neznámé vodě si jistě dokážete místa natipovat třeba i podle výše uvedeného seznamu. 

Důležitá je jedna věc: Když to nebere, tak přejít dál. Na tutovém fleku 20 minut bez záběru, to chce nějakou změnu. Buď radikální změnu nástrahy a vedení nebo prostě přejít na další horké místo někde jine.

Kde hledat okouna na přehradách

Údolní nádrže jsou trochu jiné než řeky. Asi vás nepotěším, ale nejlepší způsob, jak chytat okouny na podzim je na pařezovištích, která jsou alespoň na třímetrové hloubce nebo padají do větší hloubky. Takových míst je na přehradách dost. Jestli okoun není viditelně aktivní u břehů, což se hlavně začátkem podzimu běžně děje, tak pasivní ryby hledám právě tady. Stojí to občas dost nástrah, i když ty UL nástrahy patří mezi levnější a vydatně jsem doposud nakupoval taky z Asie za menší ceny.

Ideální jsou místa s tvrdým dnem, kde je šance taky na candáty. Pláže a bahnité mělčiny mi fungují již méně v tuto dobu.

Jak na okouny a na jaké ultralehké nástrahy si vzít

Podzimní ultralehká vláčka na okouny je hlavně o lovu na gumy. Klasické twistery, kopýtka a další malé a levně nástrahy rozhodně přijdou vhod. Používat je můžete v kombinaci s jigovou hlavičkou nebo čeburaškou, obojí má své výhody.

Jak chytat okouny na UL vláčku
Gumová rybka od samovýrobce FBF (For big fish) na čeburašce. Díky teté záteži můžete měnit váhu nástrahy dle libosti

Zdaleka nejdůležitější je ale způsob, s nímž nástrahu protahujeme vodou a hlavně u dna, což je nejlepší lovná zóna na okouny v této době. Na způsob vedení musíte přijít sami podle situace. Začátkem podzimu můžete okouny pořádně dráždit a zkoušet co jim bude vyhovovat, různé agresivní poškubávání , chvění prutem atd funguje ještě dlouho potom co začal školní rok. Po prvním větším ochlazení, a hlavně ochlazení teploty vody, se vše radikálně mění. Začíná fungovat vedení pomalejší, s delšími propady a pauzami.

Způsob vedení nástrahy

V největším chladu se mi osvědčuje třeba jen pomalé potažení špičkou prutu, kterým nástrahu odlepím ode dna a nechám zase pomalu klesat na napnuté šňůře. Vzhledem k malé nástraze s jednoháčkem nepoužívám na tento způsob lovu lanko a snažím se co nejvíce zjemnit. Maximálně navážu kousek jemného fluorocarbonu kvůli ostrým kamenům a dalším překvapením na dně, které dokáží uříznout tenkou šňůrku i při jemném zadrhnutí nástrahy na dně.

Otázka nástrah je docela široké téma. V UL vláčce mám rád nejrůznější gumové nástrahy. Vůbec se neštítím klasických gumových twisterů. Hlavně ty nejmenší mikrotwistery fungují odjakživa spolehlivě a zdaleka se na ně neuloví jen ty nejmenší okouni. Další v pořadí chytám na kopyta a různá banja. Už jsem chytil okouny na 15 centimetrů dlouhé gumy s poctivým ocelovým návazcem na štiku.

Jak chytat okouny z plavidla
Labský pruhatec skočil na velkou a pomalu taženou gumu určenou štice. Konec října 2019

Kromě nástrah, kterým se ocásek aktivně chvěje můžete vyzkoušet i různé smáčky, nebo prostě jen gumy bez aktivního chodu. Příliš se mi neosvědčily nymfy, na menší okouny ale s oblibou tahám ráčky a další potvory, které se buď kupují na aliexpressu nebo je sem dovážejí prodejci rybářských potřeb z východní Evropy. Taky jsem si oblíbil gumy od domácích výrobců, jako třeba FOrBigFish ze Středních Čech.

Popravdě řečeno, tam kde je okounů hodně (hlavně některé menší přehrady) je mezi nimi taková potravní konkurence, že skočí skoro na všechno. Nejlépe uděláte, když do vody mrsknete gumu v zářivé barvě, která o to víc provokuje k záběru.

V ostatních případech mám tři oblíbené barvy:

  1. Tmavě červená (karmínová)
  2. Tmavě zelená
  3. Čirá nebo zlatavě čirá

Ideálně pokud jde ve všech případech o částečně čiré nástrahy s flitry (ty kovové lesklé věci uvnitř).

Zatím jsem nepodlehl kouzlu různých smradlavých nástrah. Mě to bere/nebere zhruba stejně nemůžu si pomoct. Máte vlastní tipy, jak chytat okouny na UL a chcte se pochlubit? Můžete do komentářů dole:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.