Hned na začátku je třeba poznamenat, že gumové nástrahy mohou být svou povahou aktivní a pasivní. Aktivní gumové nástrahy vrtí ocáskem při pohybu.
Pasivní gumové nástrahy postrádají vlastní pohyb když je rovnoměrně táhnete. Musíte je rozpohybovat pomocí nějaké sofistikovanější formy vedení.
Rovnoměrné vedení gumové nástrahy
Toto je nejjednodušší typ vedení nástrahy. Přesto je rovnoměrné vedení velmi účinné, hlavní je správně zvolit hmotnost jigové hlavičky. Protože se odpočívající okoun nejčastěji drží v blízkosti dna, nástrahu je třeba vést v těsné blízkosti dna.
Rychlost vedení by měla být minimální, ale za předpokladu, že nástraha bude těsně nad dnem a občas se dotkne nerovností dna, aniž by se do něj zabořila.
Na stojaté vodě a slabším proudu tak použijete spíš lehké hlavičky.
Rovnoměrné vedení lze zpestřit občasnými pauzami, při kterých nástraha zůstane bez pohybu až 20-30 sekund, nebo jinými pohyby jako cukáním, kratšími pauzami atd.
Vedení na propad
Stupňovité vedení alias propad je nejpopulárnější typ vedení při lovu na gumové nástrahy s jigovou hlavou nebo čeburaškou.
Během vedení se nástraha pohybuje po křivce ve tvaru „pily“ s pauzami na dně. Vedení začíná zvednutím nástrahy od dna, což uděláte několika otočeními kličkou.
Buď se to provádí pomocí navijáku nebo zvednutím špičky prutu s následným dovinutím volné šňůry.
Aktivní okoun lépe reaguje na prudké pohyby, v případě pasivního okouna by mělo být stoupání plynulé s dlouhými pauzami na dně.
Pauzy lze kombinovat s vláčením po dně. Při takovém vedení dobře fungují i pasivní nástrahy, zejména smáčci a nymfy.
Vláčení s krátkými přískoky aneb smáčkování na okouna
Tento typ vedení se používá hlavně s pasivními nástrahami na okouna. Populární je hlavně smáček. Vláčení se provádí nerovnoměrně, krátkými tahy, mezi kterými může být buď pauza, nebo krátké přískoky, při kterých nástraha sotva znatelně leze po dně.
Fungují také různé druhy nymf, raků a červů. Rybář by měl napodobit pohyb, který je těmto organismům vlastní. Tedy spíše kratší pohyby u dna.
Je ale také třeba vzít v úvahu, že letargický dravec může dlouho zkoumat nástrahu přímo před nosem, než se rozhodne zaútočit. Příliš prudký pohyb nástrahy v tomto okamžiku pravděpodobně okouna spíše odradí než přiláká.
Trik pro plaché a nepříliš aktivní ryby: Ačkoliv je dobré mít pořád kontakt s nástrahou, není radno to přehánět. Během pauzy při vláčení je možné trochu povolit šňůru nebo vlasec, aby vznikla malá vůle.
V takovém případě, když dravec uchopí nástrahu, nebude cítit podezřelý odpor a bude schopen pomalu polknout nástrahu. V klidném počasí bude navíc záběr okouna viditelný jako pomalé napnutí vlasce, při lovu ve vlnách záběr tak snadno poznat nejde.
V krátké pauze ale rybu většinou seknete při další pohybu.
Související články:
Lov štiky v červenci – kde a jak na ni
Kde hledat candáta – ve dne a v noci
Funguje mi nechat ležet na dně chvíli a pak ťukat několikrát o kameny