Lov štiky v červenci – kde a jak na ni

lov štiky v červenci může být dřina i zábava

V létě si berou dovolenou nejen lidé ale také ryby. Dravci v horku většinou nehýří aktivitou. Jak tedy na lov štiky v červenci? Hodně záleží na místě a čase!

Voda se ohřívá a doslova vře životem. U břehů je plno potěru ale i různých larev, vodního hmyzu a dalších potvůrek. Za nimi se stahují hejna ryb, které doprovází logicky také dravci. Přívlač je díky tomu trochu složitější než jindy. I když není zrovna horko, tak žrádla mají štiky všude dost.

Ne všichni považují lov štiky v červenci na přívlač za smysluplnou činnost. Ryba je teplem poněkud zabržděná a nežere tolik jako třeba na podzim. Množství potravy jí navíc umožňuje nažrat se rychle a pohodlně. Vláčet ve vedru taky není bůhvíjaká zábava.

Nejvíce v pohodě jsou tak rybičkáři. Jeden prut na kapra, druhý s káčou pod břeh a své štiky na pekáč se v klidu dočkají někde ve stínu a někdy i s chlazeným pivkem z kiosku. Vláčkaři mají většinou těžší chleba…

Přesto máme dobrou šanci chytit štiku i na umělou nástrahu. V létě je ale více než jindy důležité být ve správný čas na správném fleku.

Kde hledat štiku

V tropických podmínkách si musíte dobře prohlédnout revír. Ryba se nebude zdržovat na všech místech. Rozdíl bude i mezi nádržemi a tekoucí řekou.

Vědecky řečeno, při horku vyhledává dravec vždy místa s výhodnějším teplotním i kyslíkovým režimem. Štika sice není taková citlivka jako candát, lepším flekem ale též nepohrdne. Navíc se do takových míst stěhuje i její kořist, takže motivace k přesunu vychází i z potřeby se najíst. Docela zajímavé bývají takovéto úseky:

  • Pobřežní rostlinstvo a jeho okolí
  • Ostrovy a pruhy ze stulíku či leknínu
  • Vydatné přítoky
  • Prameny na dně
  • Jezy, elektrárny a jiné vodohospodářů stavby
  • Kamenné kosy a útvary na dně řek

Naopak štika v horku nemá ráda silně zabahněná místa ba ani typickou pařezovku. Ve velmi teplé vodě zde dochází k hnilobě a produkci plynů. Biologický odpad tohoto druhu dokáže lokálně snížit koncentraci kyslíku ve vodě až na neúnosnou míru.

Jako vždy štiku nejlépe můžeme chytat na tekoucích neregulovaných vodách. Čtení reliéfu a proudění není vůbec složité ani objem prostoru k prochytání není příliš velký. Zamotat hlavu člověku naopak dokáže i dlouhý regulovaný úsek bez výrazných změn pozorovatelných pouhým okem.

Řeka Labe v Hradci Králové
Kanalizovaná řeka se hůře čte. Znalost míst je tady vždycky výhoda.

Lov štiky v červenci na přívlač

Pravidelný úspěch při honbě za štikou v létě není ani tolik o vybavení. Potřebujeme pouze prut vhodný pro náš typ revíru a nějakou zásobu nástrah a lanek. Délka lanka při cíleném lovu štiky by měla být určitě alespoň 30 centimetrů. Doporučujeme přečíst náš starší článek o navázcích na štiku:

Návazec na štiky – wolfram, ocel nebo fluo?

Celkem bez ostychu můžeme lovit i na poměrně nápadná ocelová lanka. Zejména s woblery při agresivním letním vedení není nutné dělat při výběru lanka velké cavyky.

Léto je ovšem období menších soust a tak ke slovu přichází i tenčí wolfram, který zaručuje nenápadnost a dobrou funkci všech nástrah. Používáme ho zejména při lovu na menší gumové twistery, smáčky atd., které na tlustém „drátu“ moc nechodí.

Lov štiky v létě je mnohdy opravdu o tom, jak štiku vydráždit. Prochytáme velké plochy revíru za krátký čas. Nejlepší jsou v tomto ohledu woblery, klasické rotačky nebo plandy a třeba i spinnerbait.

Ani guma samozřejmě nezůstává stranou. Můžeme se v klidu vykašlat i na klasický jig u dna. Poslední dobou se nám osvědčují lehké hlavičky do 4 gramů a houpavé vedení ve sloupci. Případně takto používáme jigstreamery s nimiž drobným cukáním špičkou prutu docílíte krásné agresivní hry.

Štika na wobler
Wobler je v létě velmi účinná nástraha

Naprostá většina úlovků přichází na krémové barvy. Zelená, hnědá či světle béžová jsou hlavní favorité pro štičí zuby.

Kdy během léta vyrazit na štiky?

Štika je denní dravec. To ji ale nebrání se krmit v časech, kdy moc světla není. Toho využívá hlavně v létě. Největší aktivitu může projevovat při svítání nebo po západu slunce. Záleží to ale i na aktuálním počasí a stavu vody v nádrži nebo řece. Za těch klasických tropických dnů se buď uchýlí někam do prokysličené vody nebo veškeré pohyby omezí právě na začátek a konec dne.

pletená šňůra na štiky

V praxi ale mívá štika i nevysvětlitelné záchvaty zuřivosti. Nejspíš to mnozí znají. Několik hodin jste bez záběru. V jeden moment pak nastane úplné šílenství a chytnete během pár minut třeba i několik štik. Na rozdíl od okouna ale tyhle okamžiky u štiky trvají většinou jen malou chvíli.

Výběr času pro rybaření tak můžete pojmout i trochu intuitivně. Pokud je vedro a nejste zrovna někde u peřejí, kde je lepší klima, tak není marné si přivstat nebo jít až večer. Za chladnějších počasí a když je po deštích větší průtok můžete zkusit chodit i během celého dne.

Za úvahu stojí vzít i chování potěru. Během jasných teplých dnů se drží hodně blízko krajů a hladiny. Večer bývá skvělý lov na hladinové nástrahy. Při deštích a ochlazení se drobné rybky zase stahují hlouběji. Málokdy ale více než 1,5 metru a vždy poblíž nějakých travin či úkrytů. To je zase ideální pro lov na woblery a lehčí gumy.

Po deštích se potěr znovu vrací ke krajům a za ním opět míří štiky. Během těchto změn a stěhování rybích národů je velmi dobrá šance na úlovek.

Čtěte také:

7 tipů, jak vláčet na candáta

Jak silnou pletenku na přívlač?

Přívlač v kalné vodě

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.