Náhodná svědkyně natočila nevídanou podívanou na velkého jesetera, který se suverénně pohyboval v malé hloubce hned vedle mola v americkém městě Grand Haven. To leží přímo na břehu jezera Michigan ve stejnojmenném americkém státě.
Video poslala svému známému, který se věnuje rybaření a ten jej sdílel na rybářské stránky na sociálních sítích.
Video s jeseterem:
*Nezobrazuje-li se přehrávač, přejděte přímo na Youtube
Jeseteři v USA a Kanadě patří k největším loveným druhům ryb. Stejně jako jejich evropští protějšci, se zároveň řadí také k jedněm z nejstarších vodních živočichů.
Vlivem lidské činnosti ale jejich počty klesají v souvislosti s tím, jak se mění podmínky k životu na amerických jezerech. Novodobým problémem je například také postupné oteplování vody.
„Myslela jsem, že jsou více na severu jelikož u nás je už docela tepla voda. Vidět jednoho z nich poblíž mola v mělké vodě tady není běžné.“ řekla svědkyně novinářům.
Jeseter na videu může mít podle odhadů kolem jednoho a půl metru.
Jeseteři jsou dlouhověké ryby, některé druhy dosahují gigantických rozměrů
Největší jedinci v tomto koutě světa mohou dorůst délky přes dva a půl metru a vážit ke 130 kilogramům. Délka jejich života běžně přesahuje 100 let.
To se však týká především samic. Mlíčňák se dožívá v průměru jen kolem padesáti let věku.
Výtěr amerických jeseterů se odehrává každé jaro. Ryby při něm vytahují z jezer do rychle tekoucích přítoků, kde samice ukládají miliony jiker na proudná místa se štěrkovým podkladem.
Jikernačka jesetera se vytírá jen jednou za několik let a každý rok se na Velkých jezerech v USA vytře jen zhruba 10 až 20 procent dospělé populace tamního jesetera.
V minulosti sloužily tyto ryby jako jeden z hlavních zdrojů potravy pro domorodé obyvatelstvo. Po příchodu bledých tváří se však počet jedinců začal snižovat zejména kvůli přelovení.
Traduje se, že ještě koncem devatenáctého století byl výtěr jeseterů natolik intenzivní, že v podstatě znemožňoval plavbu na lodích po řece. Malé rybářské veslice se při srážkách s obřími rybami převracely.
Z původních milionů liber každoročního výlovu jesetera se ale početnost úlovků do první poloviny dvacátého století snížila více než dvacetinásobně. To přineslo nutnost kontrolovaného hospodaření a zavedení programů na ochranu a rozvoj populace těchto ryb na jezerech v oblasti hranic USA a Kanady.
Buďte první kdo přidá komentář