NSS nařídilo prověřit vyšetřování Bečvy. PČR mezitím ale už obvinila firmu Energoaqua

sbírka na bečvu

Otrava řeky Bečva se stala již před rokem a půl. Její vyšetřování ale nevyvolávalo příliš mnoho důvěry. Případ bude nejspíše mít ještě dohru za současné vlády. Nejvyšší státní zastupitel Igor Stříž totiž nařídil prověrku vyšetřování této katastrofické otravy, která zbavila života mnoho kilometrů řeky.

NSS využilo svých zákonných práv a nařídilo dohledovou prověrku, která se zaměří na postup Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Úřední lhůta činí dva měsíce, což znamená, že v průběhu května by měly být zřejmé výsledky.

Policie ale mezitím včera oznámila, že hodlá obžalovat firmu Energoaqua a jejího ředitele. Bude tedy zajímavé sledovat situaci v případě, že prověrka potvrdí nedostatky ve vyšetřování.

Stížnosti na vyšetřování řešili sami vyšetřovatelé

Největším kritikem způsobu vyšetřování kauzy Bečva je od samého začátku poslanec Gazdík, který podal trestní oznámení a poukázal na celou řadu nedostatků v procesu šetření. Zmínit lze například opomenutí některých důkazů či pozdní odebrání vzorků a pomalá reakce některých orgánů inspekce životního prostředí. Jeho první stížnost pak úřady nechali prošetřovat přímo těmi, na koho si stěžoval. Výsledky prošetřování tak nelze uvažovat za nestranné. Nyní se celé kauze na zoubek podívá přímo Nejvyšší státní zastupitelství v Olomouci.

Připomínáme: k otravě Bečvy došlo v druhé polovině září 2020. Původcem otravy byl nejspíše kyanid, který se dostal do řeky a zabil ryby na několika desítkách kilometrů toku. Vyšetřování bylo často zpochybňováno proto, že jedním z podezřelých podniků byly také továrny spojené s tehdejšími politickými představiteli ČR.

Nyní je po volbách a tlaky ze strany politiků směřují jinam. Uvidíme tedy, zda dojde k nějakým novým odhalením.

Mezitím se severomoravští rybáři snaží Bečvu poměrně úspěšně zarybňovat. K tomu jim slouží zejména téměř dva miliony korun, které se na Bečvu podařilo vybrat od lidí a subjektů z celé ČR. 

Projevila se zde také síla ČRS, která spočívá v řadě obětavých členů. Došlo k výraznému navýšení produkce násady reofilních ryb přímo v některých MO rybářského svazu. Bečva se tak opět plní rybami, které doufejme dají základ nové a prosperující rybí obsádce, jakou měla Bečva do konce léta 2020.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.