Další dobrá zpráva přichází ze Středních Čech. Na Hořovicku vznikl nový svazový revír.
Jde o rybník s názvem V Nohavici a jedná se o menší nádrž situovanou v krásném prostředí podhůří Brd.
Naleznete jej nedaleko obce Rpety poblíž Hořovic, samotná nádrž leží nedaleko křižovatky silnice 2. třídy vedoucí z Hořovic do Lochovic a okresní silnice do Rpet. Vzdálenost od Hořovic činí jen několik málo kilometrů.
Dobré zázemí pro rybáře – parkování i přístup k vodě zajištěn
Středočeši si u svých nových revírů potrpí na příkladný servis pro rybáře. Pro parkování zde vždy naleznete určené plochy, kde můžete pohodlně odstavit vozidlo během lovu. Na rybníku stojí také dřevěná mola a na hrázi se nachází vyhrazené molo pro handicapované rybáře.
Rybník V Nohavici patří k menším vodním plochám v klidném přírodním prostředí. Podle soupisu revírů činí jeho výměra 1,9 hektaru.
Středočeský územní svaz již revír postupně zarybňuje. Probíhá například vysazování generačních candátů a rozšiřování rybí obsádky bude pokračovat i na jaře.
Krajský úřad tuto nádrž zařadil do již existujícího MP revíru 411 013 ČERVENÝ POTOK 2, na němž hospodaří rybáři z Hořovic. Rybník V Nohavici se tak zařadí k dalším menším nádržím v okolí, které pod tento revír spadají.
Viz: zpráva ČRS SÚS s popisem revíru
Rybáři z jiných organizací si zde musí pečlivě zkontrolovat RŘ a dát si pozor například na nižší limity odnesených ryb. Revíry MO Hořovice jdou v tomto ohledu příkladem a rybáři si zde mohou odnést pouze 2 ks vyjmenovaných druhů ryb v jednom kalendářním týdnu.
Toto pravidlo platí paušálně pro všechny revíry MO Hořovice zároveň a ne pouze na každý revír zvlášť. Nemůžete tak například vzít dva kapry na Nohavici a ve stejném týdnu další ryby například na Záskalské.
V minulém roce jsou známy případy, kdy hořovická RS za porušení tohoto limitu musela rybářům odebírat povolenky.
Ve Středních Čechách nové revíry přibývají každým rokem, o lukrativní místa ale mají zájem soukromníci
Středočeský územní svaz a některé aktivní MO v něm sdružené úspěšně pokračují v dalších akvizicích vodních ploch, k čemuž jim pomáhá například Fond pro nákup vodních ploch.
Zde se rybáři skládají na finanční prostředky, které pak slouží k nákupu nových rybníků či řešení problematických ploch, kde vznikají například spory mezi ČRS a třetími osobami.
Kromě menších rybníků je nejvýznamnějším příspěvkem Středočechů pískovna v Pískové Lhotě, kde v lednu a únoru můžete lovit lososovité ryby.
ČRS všeobecně trochu zaspal dobu, na množství ploch jsme jako spolek pouze v nájmu a jednotlivé MO bývají někdy vystaveny rozmarům majitelů pozemků. V krajním případě pak tyto lokality z majetkových příčin jako svazové revíry končí.
Problematické jsou zejména lukrativní revíry typu pískoven, jež jsou využitelné pro komerční rekreaci.
Pozemky, které mohly být po revoluci získány relativně levně jsou dnes rozprodány mezi soukromé majitele a nejsou k prodeji nebo pouze za astronomické částky.
Kvůli tomu pak některé revíry jsou doslova obšancovány privátnímí úseky, na kterých neváhají jejich majitelé vydělávat pronájmem míst pro rybáře. Podobný jev si může v extrémním podání každý rybář ověřit například na některých pískovnách v okolí HK a Pardubic či v Polabí.
Nákup vodních ploch a okolních pozemků je řešením, avšak velmi drahým. Kromě Středočechů se vodní plochy daří získávat také na Severní Moravě, kde dokonce inkasují každoroční příspěvek do fondu, jenž je povinný pro každého dospělého člena.
Pronájmy vodních ploch od soukromých majitelů představují z dlouhodobého hlediska riziko
Mnohdy ale ani miliony vybrané v rámci celého ÚS nestačí, což je bohužel nedávný případ pískovny Vojkovice, na níž byl ČRS v nájmu.
Populární pískovna poblíž Kralup nad Vltavou šla do dražby. Středočeský územní svaz vyvinul velké úsilí pro získání tradičního revíru do svého majetku. V závěru dražby ale cenovou nabídku ČRS doslova převálcoval komerční subjekt, který má s pískovnou své podnikatelské plány.
Schopnost získávat revíry do vlastního majetku bude v budoucnu pro svaz stěžejní. Kromě řek a přehrad má totiž každá vodní plocha majitele, který může smlouvu vypovědět. Problémy nastávají také při změnách majitelů, kteří poté mají s vodní plochou odlišné záměry.
Čtěte také:
Buďte první kdo přidá komentář