Lov obřích štik pod ledem na dalekém severu (VIDEO)

lov štik pod ledem
Ilustrační foto: redakce

Další příspěvek na téma zimního rybolovu nás dovede až do končin, kde o zimu není nouze. Jakutsko  patří asi k nejchladnějším oblastem, které člověk trvale obývá.

Kromě zimy a sobích stát je tento region proslulý i velkými štikami, kterých je zde nejspíše opravdu hodně. To je dáno zejména hojností řek a jezer a nedostatkem lidí, kteří se do tohoto vzdáleného regionu moc nehrnou.

Alespoň tedy ne v zimě, která v těchto končinách trvá od září do května. A když mluvíme o zimě, tak si musíme vyjasnit, že jde o vážně tuhou zimu. Teploty běžně padají k mínus 50 stupňům Celsia.

Na videu uvidíte typický lov na dírkách v podání místních rybářů. Ti nepoužívají v principu žádné složité vybavení. Jednoduché zimní proutky nebo udice pro lov na nástražní rybku.

Obří jakutské štiky jsou legendou

Odkaz pro případ nefunkčnosti přehrávače: https://www.youtube.com/embed/XCgtJ4YpVTQ?start=626

Nejtěžší tak nejspíše je dostat se v mrazu na potřebná místa a udělat díru ve zdejším silném ledu. Z děr pak netahají u nás běžné duháky ale štiky ve velikostech, které u nás většina rybářů celý rok nevidí.

Jakutsko je rybářským rájem, léto je ovšem krátké a v zimě klesá teplota až pod – 70

Pojem Jakutsko většinou nedovede evropský čtenář příliš docenit. Jedná se republiku, která je součástí Ruska a nachází se na severovýchodní Sibiři. V místním jazyce nese region název Sacha.

Rozlohou je srovnatelné s celou Evropou, není zde, s výjimkou hlavního města Jakutsk, ale skoro ani  živáčka. Místní lid Jakutů patří k mongoloidním národům a dodneška se mnozí obyvatelé na venkově živí pastevectvím a chovem sobů.

Na území Jakutska nalezneme hory i nížiny bohaté na vodní toky. Kromě štiky zde nalezneme hojně například i lipana a další druhy ryb. Místní sice loví ryby téměř bez pravidel a pro maso. Vzhledem k rozlehlosti vodních ploch a malému počtu lidí to ale má vliv na rybí obsádku pouze v blízkosti několika málo větších sídel.

Výpravy do divočiny jsou často plné trofejních úlovků ve velkém počtu. Ačkoliv léto může být paradoxně chvílemi i dosti teplé, standardní sezona je krátká a tak ani rybáři z jiných regionů nemají na počty ryb nijak zásadní vliv.

Zimní rybolov je pak hlavně obživou místních a drsnou výzvou pro rybáře z jiných oblastí. V Jakutsku totiž teploty klesají opravdu hluboko. Nedaleko obce Ojmjakon (což snad znamená “místo, kde ryby tráví zimu”) se nachází polní letiště Tomtor, kde roku 1926 naměřili teplotní rekord -71,2 stupňů Celsia.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.