Nový maďarský rekord sumce:108 kg ryba na přívlač

Tisa poblíž Malých Trakan na slovensko-maďarské hranici. Foto: Laborec, Licence: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

V Maďarsku mají senzační úlovek sumce velkého, který váží přes 108 kilogramů. To hlavní – uloven byl na wobler. Ryba pochází nikoliv z Dunaje, jak by se dalo čekat, nýbrž z Tisy.

Sumci přes metrák váhy jsou i v rybám zaslíbeném Maďarsku vzácní. Musíme uznat ale, že Tisa je přece jen o něco sumcovější řeka, než třeba naše Labe.

Jeden z největších sumců ulovených na přívlač

Sumce o váze 108 kilogramů chytil začátkem měsíce maďarský rybář Kristof Szuromi. Za zmínku jistě stojí i fakt, že sumec zabral na wobler. 

Případy takto trofejních sumců ulovených na přívlač jsou ještě vzácnější než při použití stacionárních technik, u nichž se podobné úlovky dají spíše předpokládat vzhledem k možnosti použít přirozenou nástrahu patřičných rozměrů.

Inkriminovaný wobler je ostatně na videu dobře patrný. Naše maďarština bohužel není dost dobrá, tak těžko říct co se na videu říká. Zdolávačka je ale maso.

Model wobleru také nevíme. Barevný vzor je ale nejspíš klasický Firetiger či nějaký jeho derivát. 

EDIT: těsně po zveřejnění jsme se dozvěděli další informace. Wobler na videu je Salmo Perch o velikosti 12 cm a nejspíše zbarvení HOT PERCH.

Kristof použil na sumcovláčku prut 60 – 200 gramů. Rybu mu pomáhali zvážit 4 chlapi a ručička ukazovala něc o mezi 107 – 109 kilogramy.

Na sumce jde o jedno z nejoblíbenějších zbarvení nástrahy, i když zrovna pro tyto ryby barva nehraje velkou roli, obzvlášť v noci.

Prvotní informace hovořila o tom, že jde o nový rekord sumce v rámci celého Maďarska. To ale upřesnil předseda zdejší rybářské organizace. Tento sumec je až třetí v pořadí, což ovšem nic nemění na tom, že jde o kolosální úlovek. Navíc na přívlač!

Pokud bychom brali sumce ulovené na přívlač tak jistě půjde i o jednu z největších ryb v rámci celé Evropy.

Dle dostupných informací Kristof sumce v pořádku vrátil zpátky do vody. Domácí halaszle tak z trofejní ryby nebylo a může udělat radost dalšímu lovci.

Tisa je tak trochu i naší řekou, neboť pramení v blízkosti Rachiva na bývalé Podkarpatské Rusi a tvořila také hranici mezi prvorepublikovým Československem a tehdejším Rumunským královstvím, s nimiž byla naše země v předválečných časech v úzkém spojenectví.

Tisa tvoří revír také pro slovenské rybáře

Z místopisu je také řeka Tisa dobře známá v názvu obce na východě Slovenska – Čierna nad Tisou. V tomto koutu Slovenska, proslulém hlavně tím, že se zde mění rozchod železničních kolejí na široký, žijí také rybáři, kteří mohou využívat tuto řeku na slovenskou povolenku jako rybářský revír číslo  4 2800 – 1 – 1. 

Šířka toku se pohybuje kolem 90 – 120 metrů s hloubkou až 6 metrů a písčito-hlinitým dnem. Revír se nachází na trojmezí Ukrajina-Maďarsko-Slovensko a rybáři s řádně označenými a registrovanými čluny zde mohou lovit i z plavidla.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.