Letmý pohled na osazenstvo českých i moravských řek a nádrží vás může utvrdit, že na délce prutu se u nás nešetří. Těžko říct, co je běžná délka kaprové děličky ale většina rybářů se komfortně vydává s pruty 360 cm (12 ft) a někteří s 390 cm (13 ft) pruty.
Standard oboru jsou pruty v délce 12 ft – 360 cm pruty, které jsou oblíbené v kaprařině ale třeba i ve feederu. Proč zrovna tato délka?
Stojí za tím prostě zvyk či snaha dosáhnout dalekých hodů? Možná ano, každopádně se na trhu již docela dost let prosazují pruty kratší. Jejich nejčastějšími zástupci jsou pruty třímetrové (10 ft), což se mnohým může jevit jako příliš krátké.
Přesto mají tyto pruty celou řadu výhod a je logické, že na určitých typech vod mohou mít dokonce výhody větší než pruty klasické.
Nejsou to pruty jen na malé vody, dokazují v zahraničí
Utkvělá představa, že třímetr najde uplatnění na malé vodě, ideálně klubovce anglického typu, je samozřejmě z mnoha úhlů pohledu správná. Dnešní nabídka těchto prutů je ovšem překvapivě univerzální a uplatníte je na daleko širším spektru revírů.
Zejména segment tvrdších ale krátkých prutů s hodnotou více jak 3 lbs dokáže zajímavé divy. Terry Edmonds z týmu Korda opakovaně dokázal své klienty naučit takovým prutem házet přes 120 metrů.
I když je to v rámci těchto prutů extrém, dle jeho slov stačí správná technika hodu a není problém dosahovat běžně vyšších desítek metrů.
V praxi na vodě lze s takovými pruty komfortně chytat na vzdálenosti 50 – 70 metrů. Nevypadá to jako hodně, ale na řadu revírů jde o dostačující hodnotu.
Ani některé z našich větších řek nejsou často o moc širší. Proto mohou být tyto kratší pruty zajímavější pro stále větší segment rybářské veřejnosti. Zde je několik tipů, proč byste tyto pruty měli zkusit.
Lehce nižší pořizovací cena ve srovnání s delšími pruty
Většinou ne o moc, pokud ale máte v řadě prutů také 10 ft variantu, tak bývá levnější. Je to logické, méně materiálu na blank, méně oček a nižší cenu. Rozdíl je však většinou bohužel jen malý. I to se ale při nákupu dvou prutů počítá.
Kratší přepravní délka v rozloženém stavu
Kratší prut má menší rozměry i v rozloženém stavu, což je příjemné při přepravě v autě a samozřejmě i na motorce nebo dokonce v MHD při urban fishingu. Rozdíl oproti delším prutům zde je výrazný pokud srovnáváme pruty dvojdílné.
Delší kaprové pruty v trojdílném provedení ale mohou mít přepravní délku téměř podobnou, takže tento parametr nelze srovnávat paušálně.
K menším přepravním rozměrům je ale nutné počítat také menší hmotnost. Ta přináší komfort v přepravě ale také zejména při chytání a to už je věc, která může potěšit. Zejména pokud chytáte aktivnějším způsobem a často přehazujete.
Perfektní manévrovatelnost a síla při zdolávání
Kratší prut si oblíbili rybáři lovící na menších vodách. Malý revír je často synonymem pro překážející větvě a křoviska na břehu, které vadí při nahazování a zdolávání ryb.
Je rozdíl v takové situaci mít prut v délce tři metry nebo udici o šedesát čísel delší. S krátkou délkou se nebudete s vegetací potýkat a chytání bude příjemnější.
Kvalitní pruty v krátkých délkách nabízí také překvapivou zásobu síly pro zdolávání ryb ve složitějších podmínkách zarostlých vod.
Zdolávání a podebrání ryby je s 10 ft prutem daleko snazší než v případě dlouhých děliček.
Přesné nahazování
Lov na malých vodách znamená také lov na přesnost. Kaprové pruty v délkách do 3 metrů jsou určeny pro přesné chytaní, kdy montáž potřebujete položit na konkrétní místa s minimální odchylkou.
Díky jejich délce a lehkosti se snáze dosahuje přesnosti v náhozu na vzdálenosti do cca 50 – 60 metrů. Pro takový fajnový lov na přesnost jsou nejlepší krátké kaprové pruty do 2 lbs.
Závěrem
Třímetrové (i kratší) kaprové pruty jsou stále pro mnoho rybářů pocitově příliš krátké. Kdo je ale vyzkoušel a chytá s nimi, oceňuje poměrně dobrou přesnost a snadnost nahazování. Při správné technice a větší zátěží dokonce s možností relativně stabilně dosahovat vzdáleností dokonce až ke 100 metrů.
Spolu s kratší přepravní délkou to může být skvělá možnost pro rybáře využívající kratší výpravy a a také ty, kdo využívají jinou dopravu než auto.
Čtěte také:
Zkusil jsem si vyrobit domácí boilies a jde to i z domácích surovin. Výroba boilies doma je však náročnější a ani žena z mého domácího počínání neměla až takovou radost. Kuchyň to pěkně schytala. 😀