Nejezte kapry, dejte si veganský řízek, vyzývá česká banka ve vánoční kampani

Jak na pouštění vánočního kapra?

V médiích se objevila zpráva, která nám zpočátku připadala jako omylem předčasné vypuštěný aprílový žert. Myslí to ale vážně. Komerční banka v rámci kampaně s influencery vyzývá národ k tom, aby přestal jíst vánoční kapry.

Na videu, které si můžete prohlédnout zde na instagramu se uvádí, že česká vánoční spotřeba kaprů činí 18 tisíc tun, což má odpovídat 32 tunám oxidu uhličitého. Jako ekologičtější alternativu na štědrovečerní stůl influencerka zmiňuje veganský řízek, což vyvolává u průměrné české rodiny salvy křečovitého smíchu.

Kapr z rybníka škodlivější než průmyslově vyráběná strava?

Nás by například zajímaly emise, které při výrobě umělého “veganského řízku” vznikají. Průmyslová výroba potravin bude ve srovnání s rybničním hospodářstvím těžko ekologičtější. Vážně pochybujeme, že fabrika na veganské potraviny vypustí do atmosféry méně zplodin než jihočeský rybník, kde do vzduchu tak maximálně občas vybublá bahenní plyn. Školy na to ale nemáme, takže je to jen náš názor:)

Když pomineme to, že přepočítávat vše na emise CO2 je trochu zvláštní trend, obzvlášť ve spojení s vánočními tradicemi, tak jde celá argumentace trochu zvláštní.

Jak upozornil magazín Finmag, udávaných 18 tisíc tun kaprů je statistická celoroční spotřeba kapra v České republice, nikoliv množství, které připadá na vánoce. To ale nemění nic na tom, že tato kampaň asi veřejnost příliš nenadchne. V komentářích se to hemží uštěpačnými poznámkami a někteří diskutující dokonce vyhrožují zrušením účtu a prodejem akcií společnosti.

Poslanci se naštvali a stěžují si majiteli

Video nenechalo chladnými ani volené zástupce v Parlamentu a Evropské Unii. Poslanec Jan Bartošek, který je, stejně jako my všichni, také rybářem a pochází z JIžních Čech, je naštvaný. Vadí mu, že zahraničními subjekty vlastněná banka brojí proti českým tradicím a duchu našich Vánoc.

Europoslanec Tomáš Zdechovský, (který mimochodem sleduje i kauzy ohledně zákazů olova atd), si dokonce hodlá stěžovat. Majitelem banky je francouzská společnost a europoslanec podotýká, že francouzi by neocenili, kdybychom z Čech vyzývali bojkotu například francouzského sýra.

Banka se již za zavádějící údaje omluvila, nic to ale nemění v tom, že jejich ekologická kampaň hodlá pokračovat i nadále na různých sociálních sítích. Cílem je naučit Čechy prožívat vánoce ekologičtěji a bez emisí.

4 Comments

  1. Co všechno si ještě necháme nadiktovat a sebrat za nadseneho pokřiku ekoblbů z celého světa a jejich místních přisíračů?

  2. Rozhodl jsem se, že od této banky hned po vánocích odejdu i když jsem byl jejich klientem 10 let.

    ODPOVĚDĚT

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.