Navijáky na pstruhy – jak vybrat

Při lovu pstruhů na stojáku oceníte spíše klasický podběráky na tyči než klasickou raketu

Obliba přívlače na pstruhy neustále roste. Výrobci a prodejci o tom samozřejmě vědí a valí do rybářů jednu reklamu za druhou. Jak vybírat navijáky na pstruhy a nenechat se napálit vám ale poradíme jenom my.

Předně je potřeba říct, že neexistuje nic jako naviják na pstruhy. Jsou navijáky, které jsou především určené na přívlač. Pokud mezi nimi hledáme ideálního kandidáta na pstruhovou vláčku, tak musíme vědět jaké parametry si vybrat.

Jakou velikost má mít naviják na pstruhy

Parametrově na takovém navijáku není potřeba hledat nic speciálního. Výběr je v podstatě o tom vybrat jen vhodnou velikost a správný model. Není přitom nutné vždy kupovat ty nejmenší navijáky, které jsou na trhu k mání. Jsou rybáři, kteří je mají v oblibě a kupují si malé 1000 a 2000 modely. Nic proti jejich vkusu. Malý naviják je lehčí ale má řadu nevýhod, s nimiž musíte počítat:

  • Kratší nához
  • Slabší výdrž vnitřního ústrojí – naviják dřív odejde

I když dnešní pstruhařina spadá čistě do UL vláčky, tak z hlediska poměru výkon/cena/výdrž je lepší kupovat modely navijáků od 2500 až do 4000.

Daiwa Ninja je naviják, kterému se věnuje tato recenze. Navijáky na pstruhy.
Daiwa Ninja je asi nejlepší volba pokud řešíte poměr nízká cena/dobrý výkon

Pokud hrotíte váhu, tak máte možnost zjistit si její hodnotu u každého navijáku ještě před nákupem. Jsou zde totiž velké rozdíly mezi modely a výrobci. Některá 4000 může vážit jako 2500 u jiného navijáku. Proč jsou větší modely trochu lepší?

  • Větší cívka = větší náhozy
  • Větší „kolečka“ uvnitř – hladší chod, výrazně menší opotřebení

V dnešní době není nic divného za navijáky na pstruhy vydávat model ve velikosti 4000. Zatímco dřív byly kvalitní navijáky čistě celokovové, tak dnes se používá celá řada kompozitů (kombinace polymerů a kovu), které jsou velmi lehké a odolné stejně jako dřívější železo. Jako bonus je takový naviják úplně bez problémů možné použít na běžnou přívlač na štiky nebo candáty. Ve výsledku tak stačí mít naviják jeden (a dvě cívky protože na pstruhy je lepší spíš klasický vlasec).

Tipy na navijáky na pstruhy

Řekli jsme si, že sestavíme takové doporučení jaké perspektivní navijáky na pstruhy jsou aktuálně k mání. Rozhodně to není žádný žebříček, který by navijáky hodnotil. Bereme to spíš od těch nejlevnějších po ty dražší. Vynecháme akorát úplně nejlevnější navijáky za pár stovek. Jsou případy rybářů, kteří navijáky berou jak spotřební zboží a každý rok si kupují plasťák za pětikilo.

Tvrdé nástrahy jsou typické pro trout area závody. Jako základ vybavení slouží i kvalitní navijáky na pstruhy
Od té doby co Japonci přejmenovali lov granuláčů na Trout Area, je o tento způsob rybaření nebývalý zájem.

Okrádají se ale o požitek z lovu. Kvalitní naviják se dá koupit 2x až 3x dráž, přičemž ty dvě – tři sezony vydrží určitě. Ve výsledku to vyjde finančně nastejno nebo lépe a rybaření s ním si daleko víc užijete než s rozvrzanou herkou. O tom, že je neekologické pořád něco kupovat a vyhazovat nemusíme snad ani psát.

Navijáky na pstruhy do dvou tisíc

Daiwa Ninja LT

Ninja je prověřený naviják. Kupujte ale už jen model s označením LT. Nová řada totiž vyniká lehčím tělem navijáku (zato pevným). Ninja při lepších nabídkách stojí kolem patnácti stovek. Hlavní taháky:

  • LT technologie – kompozitní tělo s vysokou pevností a nižší váhou oproti starým modelů
  • Digigear převody – odolnější a tišší vnitřnosti (větší rozměr koleček – žádný hluk a nízké opotřebení)

*Nová Ninja LT má posunuté číslování, nové modely odpovídají velikostně starému o jednu velikost níž

Čtěte také: Daiwa Ninja recenze

Okuma Ceymar 30

Zůstaňme na chvíli u Japonců. Okuma Ceymar je v něčem podobný Daiwě. Minimálně hladkostí chodu a cenou, která činí zhruba šestnáct set.

Dírkovaná cívka je vyrobena pomocí speciální technologie vytvářející uvnitř navijáku průvan, jak na starém hradě někde ve Skotsku. Díky tomu se uvnitř nemá usazovat bordel.

U Ceymara je velký rozdíl mezi velikostí 30 a 35. Na to je potřeba dát pozor při nákupu, jelikož třicítka se svými cca 230 gramy nepatří k nejlehčím (zdaleka ale ne ani nejtěžším) modelům ve své velikosti. Jde o vhodný naviják pro lehkou přívlač s nástrahami do 35 gramů. Pro větší univerzálnost je asi lepší vzít novou Ninju.

2 – 3 tisíce korun

Daiwa Prorex LT

V této kategorii lze doporučit hlavně Prorex od Daiwy, který stojí jen dva tisíce. Jde o naviják se stejnými technologiem jako nová Ninja LT. Rozdíl je ale v cívce. Je mělčí, umožňuje delší náhozy a celkově se hodí daleko víc pro používání pletenky, na kterou je stavěný.

V součtu tak jde spíše o naviják na univerzální přívlač – hlavně na štiky nebo candáty. Pletenka a dlouhé náhozy se ale dají využít při lovu duháků na Trout Area.

Od 3 tisíc výše

Tyto cenovky začínají silně zavánět drahotou ale i v Čechách je poměrně dost rybářů, kteří si to mohou nebo chtějí dovolit. Dá se říct, že rozumný cenový strop pro navijáky na běžnou přívlač je cca do 5 tisíc. V této relaci se dají pořídit opravdové držáky, které se dost možná sami zaplatí svojí vydrží po mnoho let. V horizontu pěti a více sezón už drahý naviják často nevychází tak nákladně jako levnější kus, který během té doby musíte alespoň jednou vyměnit za nový kus.

Shimano Stradic je legenda

Shimano Stradic FL

O legendárním Stradicu jsme nedávno také uvedli recenzi. Ve zkratce: stojí asi 4 tisíce ale nový model FL má stejné ústrojí jako navijáky od osmi tisíc výš. Psát o něm víc možná ani nemusíme. Tento naviják patří k legendám. Používají se jako navijáky na pstruhy a ve větších velikostech i na těžší vláčku. Odolnost je zaručena.

Pozor musíte dát pouze na dvě věci: je poměrně robustní (info pro milovníky malých navijáků) a nedávájí k němu druhou cívku.

Daiwa Ballistic LT

Tento naviják už vytáhne z vaší peněženky víc jak pět tisíc. Za hodně peněz ale dostanete dost muziky. Výhody jsou stejně jako u Ninja a Prorex ale navíc se vyznačuje tímto:

  • Extrémně nízká hmotnost – velikost 3000 váží jen 185 gramů. To vše díky kompozitní slitině jménem Zaion
  • Skvělé utěsnění – hodí se i na mořský rybolov (třeba na mořské pstruhy v Dánsku). Oceníte to i při brodění na P řece, občasné šplouchy mu nebudou vadit.
  • Brzda bez náznaku počátečního odporu

Závěrem

Není potřeba mít úplně to nejdražší. Berte ale v úvahu, že přívlač je pro navijáky strašný zápřah a tak nemá cenu kupovat to úplně nejlevnější. Stejně to nevydrží a budete muset brzo kupovat další naviják. Naštěstí je k mání dostatek typů do dvou tisíc korun, které v dobré kondici vydrží nejednu sezónu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.