Nadšenec buduje rybníčky pro vedlejší a ohrožené druhy ryb: za příspěvek nabízí odměnu

Kampaň na budování rybníka
Ilustrační foto: redakce

Na portále HitHit probíhá crowdfundigová kampaň na vybudování prvního z plánované soustavy šesti rybníků na Domažlicku. Podpořit stavbu rybníka můžete i vy.

Cílem projektu je vybudování prvního soustavy rybníků bez pomoci státních dotací, které mohou být ve výsledku značně svazující v rozhodování o tom, jak se na rybnících bude hospodařit.

Získané prostředky budou směřovat nejen na budování nádrže ale také na odkup odvodňovací stoky, které je v majetku státu a Státní pozemkový úřad tlačí na její odprodej.

Jak funguje  crowdfundingová kampaň? Za příspěvek získáte odměnu v podobě exkurze, možnosti zúčastnit se kolaudace, stát se na den rybníkářem nebo můžete dostat násadu ryb pro vaši nádrž

Kampaň běží na webu HitHit. K projektu je stanovená cílová částka 200 tisíc, kterou se autor projektu snaží po částech vybrat.

Jak je zvykem na HitHitu, můžete si vybrat některou z drobných částek a přispět. V případě, že projekt neuspěje, peníze se vrací.

V rámci projektu lze přispět těmito částkami a získat následující odměny:

  • 350 Kč – účast na povídání o umělém výtěru kaprovitých ryb
  • 500 Kč – Možnost účastnit se kontrolních dnů a následné kolaudace stavby rybníka Kateřina
  • 850 Kč – 2 hodinová exkurze do krásné přírody Přírodní rezervace Postřekovské rybníky
  • 1000 Kč – Návštěva areálu rybníka Brychťáku nebo Osobní konzultace ohledně provozu, nasazování rybníka či jezírka obsádkou ryb, převozu, nákupu či prodeje ryb
  • 1500 Kč – Nabídka jarní násady a plůdků do vašeho rybníka či jezírka nebo Staň se Rybníkářem/kou na jeden den

Přehled odměn a všechny informace naleznete přímo na webu kampaně na HitHitu

Ukažme, že rybník může sloužit přírodě a mít řadu pozitivních přínosů pro krajinu

Cílem projektu je hlavně ukázat, že rybníky mohou být součástí krajiny, která nemá pouze jednu funkci ale kombinuje několik užitečných přínosů pro přírodu najednou. Například udržení vody v krajině, chov ohrožených a komerčně méně zajímavých ryb a mohou sloužit zároveň jako biocentrum pro faunu a floru v okolí.

“Myslím si, že by po člověku mělo v krajině zůstat něco hodnotného. Jakýsi otisk který bude v souladu s přírodou, doplní ji, bez toho aniž by jí vzal její přirozenou krásu a účel, naopak to ještě podtrhne a zvýrazní. Bohužel výstavba rybníků je poměrně drahý koníček a proto hledám pomoc tady na Hithitu, neboť věřím, že když si lidé přečtou můj příběh a příběh rybníka Kateřina pochopí, že přispět na tuhle akci je prostě cool.”  

Luděk Mráz, z popisu projektu na webu HitHit

Rybníček Kateřina vznikne na Domažlicku, jméno dostane po rybníkářově ex

Lokací rybníku bude pozemek nedaleko Postřekova, který leží v okrese Domažlice. V případě, že bude kampaň úspěšná, rybníček bude vybudován svépomocí. 

Autor projektu již pořídil výkonný buldozer Stalinec 108 sovětského původu. Jelikož jsou tyto stroje proslulé nejen výkonem, ale i tím že hodně žerou, finance pomohou zaplatit naftu a odvážlivce, který si troufne na jeho ovládání.

Stalinec T108 v akci (ilustrační video):

Kromě toho je nutné zafinancovat výpusť tvořenou dvouřadým otevřeným požerákem a jeho napojení na zmíněnou odvodňovací stoku.

K rybníku vznikne také kádiště a loviště pro výlovy.

Stavba již má stavební povolení a jméno Kateřina, které rybníček dostane po dávné studentské lásce.

Papírově je vše připravené, projekt a stavební povolení je k dispozici. Jak je ale zvykem, úřady dovedou dělat problémy i nadále u již vyřešených věcí: “Například otevřenou meliorační stoku, tzv. HOZ jsem již jednou koupil jako pozemek (vodní plocha) a nyní Státní pozemkový úřad požaduje její odkup coby stavby, jež se nachází na mém pozemku v délce 366 m.” píše autor projektu na HitHitu.

Autorem projektu je Luděk Mráz, absolvent rybářského učiliště v Třeboni, Střední rybářské školy ve Vodňanech a inženýr v oboru Agroekologie.

Zabývá se chovem vedlejších druhů ryb a má úspěchy s odchovem například slunky obecné, mníka jednovousého, síha peledě, podoustve říční, hrouzka obecného a dalších. 

Pokud chcete projekt podpořit, můžete přejít přes odkaz výše přímo na web kampaně.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.