Na Floridě zabral těžce ulovitelný druh jesetera, vážil 68 kg

Jeseter ostrorypý
Ilustrační foto: redakce

Jeseter ostrorypý patří mezi ryby, které není vůbec snadné spatřit a tím těžší ulovit. Jeden rybář ale měl štěstí, chytil hned 2 během půl hodiny. Největší z nich vážil necelých 70 kilogramů.

Jeseter ostrorypý žije v Mexickém zálivu a v řekách do něj ústících. Jde o větší druh jesetera dosahující délky až tři metry.

O minulém víkendu se stal téměř rybářský zázrak, floridský rybář David Graham chytil hned dva velké jesetery krátce za sebou. O úlovku, který se nestává každý den informoval rybářský magazín Field and Stream.

Graham je nadšenec do focení přírody a lovu velkých ryb. Když zaslechl o výskytu jesetera na řece Suwannee River na severu Floridy, tak neváhal a vyrazil na celovíkendovou rybačku.

Galerie úlovku na profilu Davida Grahama:

Tento druh jesetera není příliš hojný, projevuje se ale poměrně výrazně skákáním nad vodu. Výskoku dvoumetrové ryby si pak všimne téměř každý v okolí. Paradoxem ale je, že si David nedělal příliš naděje na úlovek.

Vzal si hlavně kvalitní foťák a objektiv, s nímž chtěl zaznamenat právě výskoky této mohutné ryby. Pod dojmem neulovitelnosti si ani nepředstavoval, že by je mohl chytit.

Pruty si sebou vzal, mířil s nimi ale na jiné zdejší velikány – kaprouny obecné.  

Nahodil celkem 4 pruty, z toho na dvou měl chomáče rousnic a na dalších dvou krevety. V pátek chytal od odpoledne až do jedné v noci ale žádný záběr neměl.

Kdyby občas nevyskočil kýžený jeseter, tak by se na to ráno vykašlal.

Výskok jesetera na videu:

Chtěl rybu vyfotit, místo toho ji chytil

Celou sobotu ale chodil kolem prutů a snažil se fotit výskoky. “Najednou se ohlédnu a prut totálně ohnutý ale bez pohybu. Pomalu jsem dostal strach, že jsem zaháknul želvu, řekl pro Field and Stream Graham.

“Když jsem ale zasekl, tak nastalo peklo. Už jsem měl na prutě pár Kostlínů obrovských ale tohle bylo proti tomu torpédo. Nejdřív jel prudce nahoru, potom prudce dolu”, dodává.

Jako výbavu měl poctivý surfový prut a bytelné americké železo  – naviják Penn Spinfisher 8500. Rybu držel 150 lbs kmen 200 lbs návazec. Dramatický boj trval asi jen 15 minut ale byl plný dramatických skoků.

Poté si mohl David udělat pár fotek s rybou, kterou přitom ani nevytáhl z vody. Ostatně, při odhadované váze 68 – 70 kg by to v jednom ani snad nešlo.

Druhá ryba hned vzápětí

“Chtěl jsem to sbalit a jet domů. Dal jsem si pauzu, zavolal pár kámošům a najednou znovu. Ohnul se druhý prut a situace se opakovala. Nikdy bych si nevsadil, že chytím dva hned za sebou”, uzavírá neuvěřitelnou historku úspěšný rybář.

Podle encyklopedických údajů jde o pomalu rostoucí rybu, která může dosáhnout délky až tři metry a hmotnosti 300 liber, tedy necelých 140 kilogramů.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.