Na Džbánu prodloužili úsek pro rybáře, o přítok se ale musí nově dělit s lyžaři

rybaření na Džbánu
Ilustrační foto: redakce

Od 1. září došlo k velké změně na pražském revíru Džbán, který souvisí s novou polohou vleku pro vodní lyžaře. Rybáři mohou nyní využít větší délku břehu. 

Vlek ale zasáhl do oblíbené lokality na přítoku a potáhne se šikmo přes rybářskou zónu, což je velká změna oproti předchozímu stavu. Starší vlek nedosahoval takové délky a byl situovaný kolměji na břehovou linii.

Revír Džbán leží na území Prahy 6 poblíž Evropské ulice, která tvoří hlavní výpadovku z centra směr letiště a dále na západ a sever od hlavního města.

Vodní nádrž ale zasahuje okraj Šáreckého údolí a nabízí na pražské poměry relativně přírodní prostředí, oddělené od zástavby plochou zeleně.

Idylu narušuje snad jen značný pohyb osob venčících své mazlíčky či výskyt všelijakých existencí, které voda bůhvíproč přitahuje. I přes negativní jevy a například i zákaz zakrmování se ovšem Džbán stal poměrně populárním revírem.

Změna polohy vodního vleku a rozšíření zóny pro rybáře na Džbánu

Vodní plocha náleží k majetku hl. města Prahy a aktivně se užívá pro účely rekreace. Zejména z důvodu provozu vodních sportů byl proto rybolov omezen na zhruba třetinu až polovinu levého břehu nádrže.

Revír Džbán
Hraniční zóna starého vleku a překážek pro wakeboarding. Nyní je nově rybolov možný i dále ve směru břehu. Nový vlek vede od přítoku a končí zhruba v místě vzniku fotografie

To se nyní mění. Nový vlek pro vodní lyžování začíná, bohužel, v rybářsky vděčné části u přítoku. Dráha vleku míří šikmo přes vodu od pravobřežní části přítoku jihozápadním směrem na levý břeh, kde končí v oblasti zhruba 100 – 150 metrů před starým vlekem (při pohledu od přítoku).

Zóna vyhrazená pro rybáře zde dříve končila. Ačkoliv nový vlek poněkud narušil tradiční místa k lovu, zejména u jeho konců na břehu, chytání zde zakázáno není.

Rybáři navíc mohou nově využívat celý levý břeh až po betonovou lávku, která vede turistický chodník od schodů v oblasti u hráze. Otevírají se tím další stovky metrů břehové linie, která je nyní pro rybáře k dispozici.

Džbán výpusť přelivu
Lovit je možné na levém břehu až k začátku betonové lávky. Z ní k hrázi je již rybolov zakázán

Před zahájením lovu na pražských revírech doporučujeme nemístním rybářům důkladné přečtení BPVRP a soupisu revírů. Na Džbánu se například nesmí krmit.

Na jiných podobných pražských vodách platí další méně obvyklé úpravy pravidel lovu (omezená doba lovu, zákaz přívlače až do září atd.).

Jaký bude osud zelené plochy a koupání na Džbánu?

Vodní plocha Džbán má číslo revíru 401 013. Jde o poměrně mladou nádrž, která vznikla až začátkem sedmdesátých let na Šáreckém potoce. V minulosti byla vyhledávaným přírodním koupalištěm.

V posledních letech je však terčem sporů s majiteli chátrajícího rekreačního areálu, kteří ohlásili záměr postavit na přírodním levém břehu obytné budovy.

Tento developerský projekt narazil u veřejnosti i vedení městské části na značný odpor.

Pokud se jej však podaří v budoucnu prosadit, ztratí zřejmě Džbán kus svého přírodního charakteru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.