Na Džbánu prodloužili úsek pro rybáře, o přítok se ale musí nově dělit s lyžaři

rybaření na Džbánu
Ilustrační foto: redakce

Od 1. září došlo k velké změně na pražském revíru Džbán, který souvisí s novou polohou vleku pro vodní lyžaře. Rybáři mohou nyní využít větší délku břehu. 

Vlek ale zasáhl do oblíbené lokality na přítoku a potáhne se šikmo přes rybářskou zónu, což je velká změna oproti předchozímu stavu. Starší vlek nedosahoval takové délky a byl situovaný kolměji na břehovou linii.

Revír Džbán leží na území Prahy 6 poblíž Evropské ulice, která tvoří hlavní výpadovku z centra směr letiště a dále na západ a sever od hlavního města.

Vodní nádrž ale zasahuje okraj Šáreckého údolí a nabízí na pražské poměry relativně přírodní prostředí, oddělené od zástavby plochou zeleně.

Idylu narušuje snad jen značný pohyb osob venčících své mazlíčky či výskyt všelijakých existencí, které voda bůhvíproč přitahuje. I přes negativní jevy a například i zákaz zakrmování se ovšem Džbán stal poměrně populárním revírem.

Změna polohy vodního vleku a rozšíření zóny pro rybáře na Džbánu

Vodní plocha náleží k majetku hl. města Prahy a aktivně se užívá pro účely rekreace. Zejména z důvodu provozu vodních sportů byl proto rybolov omezen na zhruba třetinu až polovinu levého břehu nádrže.

Revír Džbán
Hraniční zóna starého vleku a překážek pro wakeboarding. Nyní je nově rybolov možný i dále ve směru břehu. Nový vlek vede od přítoku a končí zhruba v místě vzniku fotografie

To se nyní mění. Nový vlek pro vodní lyžování začíná, bohužel, v rybářsky vděčné části u přítoku. Dráha vleku míří šikmo přes vodu od pravobřežní části přítoku jihozápadním směrem na levý břeh, kde končí v oblasti zhruba 100 – 150 metrů před starým vlekem (při pohledu od přítoku).

Zóna vyhrazená pro rybáře zde dříve končila. Ačkoliv nový vlek poněkud narušil tradiční místa k lovu, zejména u jeho konců na břehu, chytání zde zakázáno není.

Rybáři navíc mohou nově využívat celý levý břeh až po betonovou lávku, která vede turistický chodník od schodů v oblasti u hráze. Otevírají se tím další stovky metrů břehové linie, která je nyní pro rybáře k dispozici.

Džbán výpusť přelivu
Lovit je možné na levém břehu až k začátku betonové lávky. Z ní k hrázi je již rybolov zakázán

Před zahájením lovu na pražských revírech doporučujeme nemístním rybářům důkladné přečtení BPVRP a soupisu revírů. Na Džbánu se například nesmí krmit.

TIP! Chcete se pochlubit úlovkem nebo zážitkem z ryb? Vkládat příspěvky do rubriky "Vaše úlovky" můžete zde: Vložit úlovek!

Na jiných podobných pražských vodách platí další méně obvyklé úpravy pravidel lovu (omezená doba lovu, zákaz přívlače až do září atd.).

Jaký bude osud zelené plochy a koupání na Džbánu?

Vodní plocha Džbán má číslo revíru 401 013. Jde o poměrně mladou nádrž, která vznikla až začátkem sedmdesátých let na Šáreckém potoce. V minulosti byla vyhledávaným přírodním koupalištěm.

V posledních letech je však terčem sporů s majiteli chátrajícího rekreačního areálu, kteří ohlásili záměr postavit na přírodním levém břehu obytné budovy.

Tento developerský projekt narazil u veřejnosti i vedení městské části na značný odpor.

Pokud se jej však podaří v budoucnu prosadit, ztratí zřejmě Džbán kus svého přírodního charakteru.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.