Na 200 rybářů uvízlo na ledové kře, záchranáři jim postavili most

utržená kra
Ilustrační foto: redakce

V pondělí ráno se takto ve státě Minnesota ocitla na hladině jezera velká skupina rybářů. To by nebylo nic divného, kdyby se neplavili na kře a proti své vůli.

Na tísňovou linku 911 došlo v pondělí kolem půl dvanácté dopoledne k oznámení, že na jezeře Upper Red Lake se utrhla ledová kra, na níž se nachází více než 100 lidí.

Kus ledu, na kterém stáli se navíc začal od břehu vzdalovat. O případu informoval na Facebooku zástupce šerifa z okresu Beltrami, Jarrett Walton. 

Velká ledová kra se odpoutala od pobřeží a rybáři se rázem ocitli v roli trosečníků. Vzdálenost od břehu se pomalu ale zato neustále zvětšovala.

Když na místo dorazili první záchranáři, bylo mezi břehem a odděleným kusem ledu pouze několik metrů volné vody. Do ní se ale nikomu nechtělo a tak museli čekat na zbudování provizorního mostu.

Provizorní můstek a záběry z akce

To zabralo více než 3 hodiny. Během nich bylo z ledu nakonec úspěšně zachráněno na kost zmrzlých 200 rybářů. Při akci byly použity také nafukovací čluny, čtyřkolky a další technika, píše úřad šerifa na sociálních sítích.

V médiích se uvádí, že nejde o první případ, kdy v oblasti uvízli lidé na ledu, který se odlomil od břehu. V prosinci 2021 úřady zachránili otce se synem, kteří se také ocitli na ulomené kře. Během listopadu 2019 uvízlo na dalších kusech ledu celkem 11 lidí.

Zmíněné jezero je v regionu známé tím, že se každou sezónu jako jedno z prvních otevírá pro zimní rybolov na dírkách. Začátkem zimy tak jde o oblíbenou rybářskou destinaci, což sebou nese určitá rizika.

Odlomení kry je přitom, stejně jako propadnutí ledem, následek příliš slabé ledové vrstvy. Místní úřady tak nabádají rybáře aby na nedostatečně silný led nevstupovali.

Lov na dírkách je ve světě velmi populární, má ale svá rizika

V České republice je lov na dírkách de facto zakázán a užít si jej můžete hlavně na soukromých vodách. Jen několik svazových revírů disponuje výjimkou, která lov na ledě umožňuje.

V některých zemích je naopak zimní rybolov stejně oblíbený jako letní a výbava na něj patří k běžnému rybářskému vercajku. Zatímco pruty na zimní rybolov jsou díky své jednoduchosti velmi levné, výbava pro zimní lov v podmínkách severských států je daleko dražší.

Vlastní vrták na led patří pouze k základním z nezbytných součástí výbavy. V zahraničí jsou navíc používány jakési stany bez podlážky a další pomůcky zpříjemňující pobyt v mrazu na ledě. Ochrana před studeným větrem a nízkými teplotami totiž radikálně zvyšuje komfort a schopnost lovících vydržet na ledě delší dobu.

Případy rybářů, kteří uvízli na utržených krách díky tomu nejsou nic výjimečného ani v Evropě. Například poblíž ruského Petrohradu došlo v posledních letech k několika případům odtržení velkých ledových ploch i s rybáři. 

Video z podobného případu:

Zdejší mořské vody brakického Finského zálivu jsou totiž velmi populární pro lov nejrůznějších druhů ryb, čehož místní zhusta využívají pro zpestření jídleníčku. V případě podobných “nehod” pak ale musí spoléhat na pomoc pobřežní stráže nebo dokonce vrtulníků.

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.