Lov kaprů v noci: jak na to?

Lov kaprů v noci

Moderní kaprařina je v podstatě založená na vícedenních pobytech u vody. Lov kaprů v noci je jednou ze základních taktik, která přispívá k úspěchům, neboť noční úlovky bývají mnohdy bohatší než přes den.

S rozšířením výjimek na 24 hodinový lov pro vybrané revíry nám tak nic nebrání věnovat se kaprům bez jakýchkoliv omezení.

Bere kapr v noci lépe než přes den?

Odpověď zní ano. Také to je jeden z důvodů, proč vznikl takový tlak na otevření možnosti nonstop lovu, který je povolen na aktuálně vybraných svazových revírech (hledejte v rybářském řádu). Na soukromých vodách je lov kaprů v noci standardní záležitost odjakživa.

Pro vaši informaci, denní doby lovu jsou stanoveny zákonem o rybářství, který může změnit pouze parlament. Rybářský svaz si pro nonstop chytání musí vyjednat výjimku na Ministerstvu zemědělství, které na naše dorážení začíná být mírně alergické. Přesto se pár výjimek našlo a zachytat si nonstop můžete na vybraných revírech, které najdete snad v každé části republiky.Kapr v noci bere docela ochotně a je dobrá šance chytit trofejní kus. To samé platí například i pro sumce a tak z nočního lovu těží i sumcaři. Jít na ryby v noci ale není automaticky záruka, že vám zabere největší kapr na revíru. Stále platí, že musíte vědět kde chytat a jak. Na většině revírů vám pomůže dobrá znalost místních podmínek. Často se stává, že v noci najdete ryby na úplně jiných místech než přes den!

Ron Thompson Signaliz�tor + P?�poslech MC4W Bite Alarm 1+1 Multicolor

Příprava pro lov kaprů v noci

Rybaření v noci vyžaduje dobrou přípravu místa. Musíte vědět, kde máte podložku, podběrák a celkově mít přehled o tom kam šlápnout, kde začíná voda a jak kapra zdolávat s ohledem na překážky ve vodě a další místní speciality. Zdá se to jako samozřejmost, ale vězte, že při nenadálém nočním probuzení někteří jedinci často nevědí ani čí jsou. Než se mozek probere ze spánku, tak to chvíli trvá. Ani osvětlení včetně dobré čelovky neznamená, že se nemůžete přerazit nebo zazmatkovat. Známý si takhle v noci při zdolávání zasekl prut do větví, které byly kousek vedle stojanu. Na přehradě bylo zjara hodně vody a musel oproti zvyklostem zabivakovat skoro až v lese. Rozespalost a čelovka sklopená dolů pod nohy dělá svoje.

Výhoda je pokud jezdíte na stále stejná neměnná místa, která znáte jak svoje boty. Na nové fleky není radno přijíždět večer, ať máte čas si na novou lokalitu zvyknout.

Braní kaprů začíná mnohdy hned se soumrakem, často zaznamenáváme další vrchol mezi druhou a třetí ráno. Na každém revíru to ale bývá odlišné a někde byste si podle kaprů mohli řídit hodinky. Mám ale názor, že nejlepší je najít lokalitu, kde se ryby intenzivně krmí. Tam může přijít záběr kdykoliv a je jich víc za celou noc. Ne na každém revíru se ale takový flek dá vypozorovat a pokud jezdíte pořád jinam, tak je to spíše o štěstí.

lov kaprů v noci
Většinou není radno sedět blízko rušných míst

Při nočním lovu je také dobré jezdit s parťákem protože pomocná ruka se při nočním zdolávání a focení ryb hodí skoro vždy. Na některých lokalitách je vždy lepší být ve dvou, většina individuí si dá bacha spíš na větší partu než jednotlivce. Opravdu blbé zkušenosti mám s chytáním hlavně v létě poblíž kempů na přehradách. I „přátelský“ opilec je celkem nevítaná návštěva. O pitomcích, kteří vám v půl dvanácté večer najedou na nafukovací matraci do vlasců ani nebudu mluvit.

Krmení během nočního lovu

Když si vyberu pěkné místo, kde budu chytat přes noc nebo po několik dní, tak nejčastěji zakrmuji mixem partiklu. Klasicky používám kukuřici, řepku, někdy také cizrnu a tygří ořech. Přiznám se, že mám rád místa, kde není problém se zavážením. Nafukovací člun pro tyhle účely mi v autě nezabere tolik místa a zakrmení je tímto způsobem poměrně efektivní. A taky se rád občas projedu na vodě. Na mých oblíbených mělčinách si navíc při projížďce všímám různých známek rybí aktivity, podle nichž můžu odhadnout jak moc jsou ryby v náladě.

Petzl ?elovka Tikka modr�

Zároveň krmím i několika kuličkami boilies, které rozhazuji i do širšího okolí lovného místa. S montáží tam pak občas pošlu pár kuliček v Pva sáčku.

Pravda ale je, že hlavní přísun krmení dělám přes den a večer. V noci už stačí jen boilies. Velkou otázkou je používání různých přísad. Já jsem příznivcem voňavých boilies a atraktorů do krmení při tomto způsobu lovu. Jezdím nejčastěji na vícedenní výpravy někam, kde je mělčí a teplá voda, často s velkou vrstvou bahna. Ten smrad z něj je potřeba nějak přebít. Rozhodně je to aktuálnější problém, než někde na tvrdém podloží.

Poezie večerů u vody

Na chytání přes noc mám nejraději to uklidnění přírody. Proto vybírám hlavně místa dál od lidí. S večerem utichá veškerý hluk, klidní se vítr a jediný zvuk bývá šplouchání ryb, které se pomalu přibližuje k mému zakrmenému fleku. Je to jedna z nejlepších věcí, která se dá na rybách zažít.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.