Letní chytání kaprů je nej, blíží se hlavní sezona

bivak u řeky
Ilustrační foto

Za malou chvíli nám začne sezona dravců a pozornost rybářů sklouzne i jinam, než k šupinatým obrům. To ale nemění nic na tom, že kaprařina si drží pozici nejpopulárnějšího rybolovného stylu.

Spíše přesně naopak, během léta se kapři loví nejintenzivněji. Názor, že kapr je letní sice asi už dávno neplatí, do hry ale vstupuje fakt, že léto je časem dovolených a prázdnin. Tisíce rybářů se tak vrhnou na břeh soukromých i svazových vod.

Kapr rozhodně není jen ryba letních měsíců. Jeho aktivita je ale samozřejmě v teplé části roku vyšší než v zimě,

Nejlepší doba na chytání kaprů je proto většinou během teplejších měsíců, od konce jara až do začátku podzimu. Tehdy je voda nejteplejší a kapři silně aktivní a bažící po potravě. Čím teplejší voda, tím rychlejší mají metabolismus. To znamená, že budou víc aktivní a budou ochotněji brát.

Do hry sice můžou vstoupit také extrémní vedra ale to má na aktivitu ryb vliv jen v tom smyslu, že se začnou více krmit například v noci. Více o tom dále v článku.

Důležitá věc, na kterou by měl rybář myslet, když plánuje výpravu na kapry, je počasí. Kapři se víc krmí, když je nízký barometrický tlak, což často bývá před bouřkou. Zamračené a deštivé dny jsou v teplém létě taky fajn, protože kapři se pak mohou více rozpohybovat.

Jaká část dne je na ryby ta nej? Nejlepší čas je obvykle brzy ráno a pozdě večer, když je voda chladnější. V největším vedru jsou kapři méně aktivní a stahují se do hlubší, chladnější vody.

Jak je to s denní aktivitou ryb

To se odvíjí od roční doby, počasí nebo hydrologické situace pokud jsme na řece nebo přehradě.

Nejlepší čas na chytání kaprů během jara je brzy odpoledne na začátku jara, a pak brzy ráno a pozdě odpoledne ve střední a pozdní části jara, jakmile se voda oteplí.

Lov kaprů na jaře může být nejlepší obdobím roku, protože kapři se přesouvají do mělkých zátok a lagun, hladoví po tvrdé zimě. V těchto místech mají rybáři snadný přístup ke kaprům jen pár kroků od břehu. Projevuje se to například na členitých údolních nádržích.

Velcí kapři jsou obvykle první, kdo se vydává do mělkých vod po tání ledu nebo brzy na jaře. Postupně se do těchto mělkých zátok přesouvají i menší ryby, které opouštějí své zimní úkryty v hluboké vodě, aby se začaly intenzivně krmit a nabírat velikost před třením. Jak jaro postupuje, kapři se krmí agresivněji a na konci jara je lze spolehlivě chytat po celý den.

Jak je to v létě

Nás samozřejmě nyní nejvíc zaujme léto. V létě je nejlepší čas na chytání kaprů v noci, ale když není extrémní vedro či spíše enormně prohřátá voda, kapry lze chytat po celý den. Velcí kapři rádi žerou v noci a léto jim nabízí teplou vodu a spoustu potravy, kterou mohou najít.

nonstop rybolov 2024

Brzké ranní a pozdní večerní chytání těsně před západem slunce může být také velmi úspěšné, pozor ale na denní dobu lovu. Bohužel, svazovek s nonstop lovem je u nás málo.

Štěstí ale můžete zkusit i přes den, kdy se kapři rádi vyhřívají na slunci, takže můžete zkusit i klasickou mlaskačku. Modernější metodou je samozřejmě Zig Rig, který cílí právě na lov vysoko ve sloupci a v úrovni blízko hladiny revíru.

Pokud se bojíte, že vám léto uteče doslova mezi prsty tak nemusíte propadat panice. Ten pravý čas velkých kaprů možná přijde až se zase ochladí a listí začne nabírat barvy jiné než zelené.

Od začátku do poloviny podzimu je nejlepší čas na chytání kaprů brzy ráno a pozdě odpoledne, ale později v sezóně, když se blíží zima, je nejlepší čas obvykle v poledne. Chladnější teploty spojené s večerním a ranním časem jsou top časem nejen pro kapry ale i dravce.

S příchodem paní zimy kapři začnou přecházet do zimní letargie a stahují se do hluboké vody. Hluboká voda je obvykle místem s nejteplejší vodou v nádrži.

Když se kapři přesouvají do hluboké vody, hodně se krmí v poledne. Výhodou je stabilní počasí bez výkyvů k horšímu. )

Další tipy na úspěšný lov kaprů:

Ještě pár dalších stručných tipů, jak si užít rybaření a kaprařinu na maximum:

rozpustné
  • Ozkoušená návnada: Kapři sežerou skoro všechno, od pelet, přes boilies, kukuřici až po pečivo. Zkoušejte různé návnady a experimentujte nebo sáhnětě po osvědčených produktech.
  • Trpělivost: Někdy ryba zabere skoro hned, jindy přijde stylem na Vágnera, takže je důležité být trpělivý. Užívejte pobyt v přírodě, tah na branku je sice nutnost ale koho baví samotný proces chytání, ten je na tom nejlíp
  • Pohodlí na lovném místě: kvalitní spacák, bivak, nádobí nebo elektrocentrála vám pomohou trávit dny u vody s maximálním komfortem

Když to shrneme, tak se dá říct následující:

Jeden z nejlepších časů na chytání kaprů je během teplých měsíců, kdy je to ve vodě opravdu žije. Nejlepší doba je brzy ráno a pozdě večer, a skvělé jsou i zamračené nebo deštivé letní dny. Používej dobrou návnadu a náčiní, buď trpělivý, nenápadný a určitě se dočkáta úspěchu při lovu kaprů. Hodně štěstí a ať to bere!

4 Comments

    • Je to samozřejmě moje chyba, omlouvám, nevím na co jsem myslel. Podobná slova ale zásadní rozdíl! Všiml jste si toho jako jediný, jste dobrej.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.