Kvůli stavbě náplavky v Brně slovili 3 kilometry řeky

odlov na svratce
Svratka v Brně, Foto: Phoenix CZE, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Zatímco v minulosti řekám škodila hlavně průmyslová revoluce, dnes se zdá, že lidstvo hodlá zlikvidovat řeky ve jménu rekreace a turistického byznysu. Jinak totiž nelze vnímat plán měst Brna na výstavbu svratecké náplavky.

V bezprostřední blízkosti řeky vznikne něco jako kolonáda, která umožní lidem trávit volný čas přímo u vody.

Na místě jsem kdysi byl a rozhodně si nemyslím, že dosud šlo o původní přírodní lokalitu. Naopak, jde o poměrně urbanizovaný úsek řeky s regulačními zdmi.

Dno řeky ale léta po regulaci poskytovalo dobré životní podmínky pro řadu reofilních ryb, které měly díky vysokým zdem i relativní klid, jenž narušovali pouze občasní rybáři nebojící se tzv. urban fishingu.

Teď kvůli stavbě řeku projedou kompletně bagry. Získáme sice přístup k řece ale za cenu toho, že tam nebude klid ani brzy ráno. Jako všude jinde se náplavka stane útočištěm ranních běžců, pejskařů a občasně pospávajících bezdomovců.

Bagry do řeky a stromy pokácet

Největší škody ale napáchá stavba přímo v řece. A to dokonce takové, že přichází nutnost slovit tříkilometrový úsek řeky jelikož jinak by je zlikvidovaly bagry, které do řeky najedou přímo v době tření.

Odlov proběhne v úseku mezi ulicemi Uhelná a Riviéra. Neutrpí samozřejmě jen řeka, ve jménu odpočinku v přírodě se kácí také stromy a likviduje vegetace.

Kácení stovek stromů u řeky, nepochopitelné. Video je staré jen pár týdnů

Odlovy se samozřejmě provádí zcela běžně. V tomto rozsahu ale šlo o unikátní akci v obrovském rozsahu. Svratka není chovný potok a rybí obsádka je v těchto místech obzvláště početná.

Vzniká tak náročný logistický úkol, který zahrnuje nejen odlov ale také transport velkého množství ryb na jiná místa.

Samotný záchranný odlov provedla celkem dvacetičlenná četa. Ze zkušeností se dá předpokládat nutnost využít několik elektrod. Odlovit kompletně celé rybí společenství se jistě nepovede, což je škoda.

Jen letmým pohledem do prosvětlené vody mohl rybář spatřit řadu reofilních druhů včetně parem přes 60 centimetrů, vyskytují se samozřejmě tloušti a další říční druhy. Muškaři zde občas měli štěstí na zatoulané pstruhy.

Během včerejší akce skončilo ve spárech rybářů i pár pěkných candátů. Všechny ryby najdou nové útočiště na jiném úseku řeky.

Více info: https://mendelu.cz/35435n-rybari-v-brne-odlovi-trikilometrovy-usek-svratky

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.