Kapří kolona vyjela: v severních Čechách vysadili do revírů 50 tun kapra během jednoho týdne

kapřík

Vysazování ryb na severu Čech se dostává do slušných obrátek. Jak se vtipně píše na stránce severočeských rybářů, první kapří kolona již vyrazila na revíry. Za uplynulý týden hlásí Severočeský územní svaz ČRS vysazení celkem kapra obecného v souhrnné hmotnosti 50 000 kilogramů.

Zarybnění probíhalo postupně během několika dnů a týkalo se samozřejmě více lokalit. Poslední várka na konci tohoto týdne sestávala z 18 600 kg této ryby. V oficiálních zdrojích se ovšem nespecifikuje přesně, na jakých revírech vysazování probíhalo.

Pro představu: Severočeský územní svaz hospodaří na 122 mimopstruhových revírech ve společném rybolovu, na nichž platí územní i celosvazové a celorepublikové povolenky. Revíry se nachází v několika krajích na severu a severozápadě republiky. Celková plocha těchto vod pak činí 4607 hektarů.

I přes úctyhodné číslo z posledních dnů se s vysazováním určitě nekončí. Podle zprávy na FB stránce severočeských rybářů se jedná o naplnění zarybňovacího plánu kapra obecného asi na 15%. Na velkou část revírů se tak určitě teprve dostane.

Například v roce 2023 do severočeských revírů vysadili celkem asi 360 tun kapra (cca 269 tisíc ks). V posledních letech Severočeský územní svaz překračuje plány týkající se kapra již jen mírně.

Severočeští rybáři se totiž hodlají, jako v minulých letech, zaměřit také na dravce a další druhy ryb, například na líny. Ke slovu přijdou zejména během podzimní zarybňovací kampaně.

Větší pozornost se snaží také věnovat vysazování ryb, jejichž populace se dříve dokázaly udržet samovýtěrem, což dnes už tolik bohužel neplatí. Týká se to například reofilních (proudomilných) druhů na tekoucích vodách.

Nezaháleli ani ve středních nebo východních Čechách

V minulých dnech byly některé revíry ve Středočeském územním svazu zarybněny kapry obecnými, celkem přesahujícími 12 tun.

Z toho 5 000 kg bylo určeno pro MO Kladno (2 880 kg financováno SÚS, 2 120 kg v rámci ZP) s průměrnou hmotností 2,2 kg.

turyňský rybník

Zbývající množství bylo rozděleno do revírů MO Rakovník (2 100 kg dotace SÚS, 2 340 kg v rámci prvotního zarybnění a 560 kg v rámci ZP) s průměrnou hmotností 1,7 kg.

V další várce bylo vysazeno dalších 2 450 kg kaprů s průměrnou hmotností 2,2 kg. Tentokrát do MO Kostelec n/L – 550 kg (50 kg dotace SÚS, 500 kg v rámci plnění ZP) a do vodních ploch Brožkovna – 900 kg (v rámci ZP) a Božkov – 1 000 kg (v rámci ZP).

Dále v tomto ÚS vysadili do vodních ploch Mlynařice 3 – Dvorce a Božkov po 200 kg pstruhů duhových o průměrné kusové hmotnosti 0,35 kg.

Ve východních Čechách se celkem 3400 kg kapra obecného dočkali rybáři na revírech v Pardubicích (průměrná hmotnost 2kg).

Dále došlo k vysazení reofilních druhů do řek v oblasti horního Polabí.

Zdroj: Český rybářský svaz (Severočeský územní svaz, Středočeský územní svaz, Východočeský územní svaz), Facebook

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.