Středočeští rybáři koupili nový rybník na Vysočině (mapa): zachytáte si zde i s celosvazovou povolenkou

Nahozené pruty
Ilustrační foto: redakce

Nový rybník Středočeského územního svazu se nachází na okraji města Světlá nad Sázavou. Rybník s názvem Světlá stál přes 6 milionů korun a Středočeši jej zakoupili také s okolními pozemky. Rybolov začne na nové lokalitě od května.

K nákupu nové vodní plochy rybáři použili peníze z vlastního fondu určeného právě pro takové nákupy. Do něj přispívá územní svaz i některé místní organizace.

Celková částka za pořízení rybníka činí 6 490 000 korun. Rybník prošel kolaudací v roce 2022 a je v technicky dobrém stavu. Zdařilou koupí tak Středočeši navázali na předchozí podobné akvizice.

V minulých letech se takto podařilo získat poměrně velkou pískovnu na Poděbradsku.

Nákup vodních ploch společně s pozemky pak navíc řeší i jinak problematické záležitosti typu přístupových cest, parkování či bivakování u vody.

To se na běžných revírech často stává zdrojem problémů, neboť rybáři při lovu na nich většinou vstupují na pozemky soukromých majitelů, kterým vadí například nepořádek u vody atd.

Majitelem nové vodní plochy a okolních pozemků je přímo Středočeský územní svaz. Místo sice leží již v kraji Vysočina, v rámci ČRS je ale poměrně běžné, že jednotlivé ÚS mají své revíry či MO také v sousedních krajích.

Takto se prolíná například ÚS města Prahy se středočeským ÚS. Na vysočinu částečně zasahuje také východočeský ÚS a pod.

Nová vodní plocha na mapě:

Z hlediska nutných povolenek zde samozřejmě bude možné lovit na středočeské územní povolenky. Zároveň ale můžete využít povolenky celosvazové či celorepublikové.

Nový rybník tak mohou navštěvovat držitelé těchto povolenek i z jiných ÚS nebo z Moravského rybářského. K lovu ale samotná povolenka stačit nebude, viz dále.

Další revír v kombinovaném režimu – přes léto MP, v zimě pstruhový režim

Vodní plocha Světlá se zařadí k dalším podobným místům, které ČRS SUS provozuje v režimu rybníkářství. Pro lov je tak nad rámec povolenky nutné mít u sebe vytištěné Oprávnění k odlovu, jež získáte online na webu SÚS.

Podobně funguje například pískovna v Pískové Lhotě u Poděbrad, rybník Dvorce u Lysé nad Labe a další vodní plochy provozované ve středočeském ÚS.

Na stejném webovém portálu najdete také instrukce k odeslání SMS místenky v přesném znění pro lov na této vodní ploše.

Zatímco Oprávnění je zdarma a platí na daný rok pro všechny podobné VP SÚS, u místenky je to trochu jinak.

SMS místenka je zpoplatněna částkou ve výši nejčastěji několik desítek korun a rybář ji musí zaplatit při každém lovu, což je na místě namátkově kontrolováno. Cena a formát SMS se liší dle režimu a revíru.

Rybáři se mohou těšit nejen na nové místo k rybaření ale také na rozšířené možnosti lovu v zimním období. Na místě totiž bude platit kombinovaný režim.

Co to znamená? V hlavní sezoně od jara do podzimu zde budou platit MP povolenky, zatímco od podzimu přes celou zimu až do jara (v přesně určeném období) se lov bude odehrávat na pstruhové povolenky a bude možné lovit lososovité ryby přívlačí nebo muškařením.

Na své si tak přijdou například vláčkaři v období, kdy lov přívlačí není, vyjma soukromých vod, povolený.

Lov ryb na rybníku Světlá začne až od 1.5.2024. Do té doby plánuje ČRS provést například zarybnění.

Zdroj: https://www.crs-sus.cz/1/2655/sus-zakoupil-rybnik-svetla

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.