Vysazování ryb pokračovalo i v první polovině května. Kam a co nasypali (a není to tajné) se dozvíte v následujícím přehledu.
Východní Čechy vysazují lososovité ryby i mníka
Východočeský územní svaz ovládá obrovskou síť pstruhových vod, čemuž odpovídá jeho vysazovací aktivita. Do revírů se sype například pstruh duhový v tržních velikostech, kterého naleznete napříč téměř všemi P řekami v podhůří Krkonoš i Orlických hor.
V poslední době do vody šlo necelých 17 metráku Pd o průměrné váze 0,3 – 0,5 kilogramu.
- MO Chroustovice 80 kg,
- MO Přibyslav 120 kg,
- MO Moravany 200 kg,
- MO Vrchlabí 270 kg,
- MO Havlovice 100 kg,
- MO Potštejn 200 kg,
- MO Králíky 150 kg,
- MO Stárkov 200 kg,
- MO Kostelec nad Orlicí 150 kg,
- MO Těchonín 200 kg
Východočeský územní svaz nevysazuje jen tržní rybu pro naplnění mrazáků ale stará se též o původní druhy. Důkazem budiž vysazování mníka jednovousého v podobě ¼ ročka. Taková násada se obyčejně vysazuje v poměrně velkém množství. Tak tomu bylo i zde. Celkem 25 000 kusů nyní plave v revírech v povodí řeky Orlice.
Zdroj: https://www.crshradec.cz/2022/05/14/vysazovani-ryb-19-tyden-2/
Severočeši se zaměřili na násadu štiky
Do MP revírů na severu Čech rybáři vysadili celkově 174800 ks rychlené štiky. Rychlená štika je relativně malá násada. Jak ale rybáři poznamenávají, úspěšní jedinci mohou za rok narůst do velikosti 50 centimetrů jelikož jde o velmi dravého živočicha se značným apetitem i schopností rychlého přírůstku, tam kde má dostatek přirozené potravy v podobě hlavně bílé ryby.
Rychlená štika znamená, že ryby jsou odkrmeny drobnou přirozenou potravou v podobě planktonu. Problém štiky totiž spočívá v jejím kanibalismu, kdy nelze násadu odchovávat do větší velikosti hromadně jako například kapra.
Štiky by se prostě sežraly navzájem, proto se odkrmí na chovném rybníčku s dostatečným přísunem planktonu, kde díky velkému množství potravy jsou jejich kanibalistické choutky potlačené delší dobu než normálně.
Štiky zde dokážou narůst do o něco větší velikosti, což zvyšuje pravděpodobnost přežití násady v revíru. Do nekonečna ale na planktonu nevydrží a musí se včas násada rozptýlit na běžný revír, kde už se ryby musí postarat sami o sebe.
Kromě štiky se ale na severu vysazují i jiné druhy ryb:
- 500 kg kapra o průměrné váze 1,5 kg/ks
Také Severočeský územní svaz se věnuje vysazování ryb lososovitých. Za zmínku stojí zejména 500 ks lipana o průměrné velikosti cca 17 cm/ks na MP revíry, což je ryba, jejíž počty v posledních letech klesly přičemž na trhu není dostatek vhodné násady ani pro revíry pstruhové. Zde se našlo jisté množství lipanů i pro MPéčko.
Na pstruhové vody pak severočeští rybáři vysadili více než 4500 ks lipana, což ocení všichni muškaři..
Vysazuje se také siven americký, jenž směřuje hlavně revíry s horším pH vody. To jsou zejména nádrže a řeky v Jizerských horách.
Další násada salmonidů:
- 600 kg pstruha (Pd) o průměrné váze 2,3 kg/ks
- 308 kg pstruha (Pd) o průměrné váze 0,5 kg/ks
- 1500 kg pstruha (Pd) o průměrné váze 0,4 kg/ks
Zdroj: https://www.crsusti.cz
Středočeši pokračují ve vysazování parmy obecné
Již před více než měsícem dostal SÚS nabídku získat násadu parmy, kterou zakoupil z vlastních prostředků jako vícezarybnění do revírů, kde je parma součástí běžných zarybňovacích plánů.
Vysazování této reofilní ryby skončilo až nyní a dokonce další násadu si přikoupily místně příslušné organizace.
- MO Soutice (Sázava 8) – 700 ks ( + 200 ks platí MO),
- MO Český Šternberk (Sázava 6) – 1 500 ks (+ 1 000 ks si platí MO),
- MO Žleby (Doubrava 3 A) – 600 ks (+ 100 ks si platí MO),
- MO Vrdy (Doubrava) – 700 ks (+ 200 ks si platí MO),
- MO Plaňany (Kouřimka 1) – 600 ks (+ 100 ks si platí MO),
- MO Beroun (Berounka 3) – 700 ks (+ 200 ks si platí MO),
- MO Nižbor (Berounka 4 B) – 500 ks,
- MO Křivoklát (Berounka 5) – 750 ks (+ 250 ks MO),
- MO Rakovník (Berounka 6) – 500 ks.
Zdroj: https://www.crs-sus.cz
V celkovém součtu do středočeských vod připlavalo více než 13 tisíc parem za skoro půl milionu korun. Větší část platil přímo SÚS, menší díl MO.
Buďte první kdo přidá komentář