Kam se hrabe Scotland Yard: porybní na Orlíku dopadli mezinárodního zločince

dopadení zlodeje
Ilustrační foto

Náplní práce rybářské stráže je kontrola lovících a dodržování vyhlášek a zákonů týkajících se výkonu rybářského práva a stavu vod.

K tomu jsou členové stráže oprávněni a školeni. Při výkonu jejich funkce se jim ale občas může podařit dopadnout i pachatele závažnějších trestných činů, po nichž pátrají detektivové mnoha zemí.

Na Orlíku natrefila rybářská stráž na pachatele, za jehož zadržení by se nestyděl ani slovutný inspektor Trachta.

Podezřelá osoba u hausbótů nebyl pytlák ale zloděj hledaný po celé Evropě

Podle informací na webových stránkách Českého rybářského svazu, se profesionální RS podařilo dopadnout osobu, na níž byl vydán mezinárodní evropský zatykač.

Dotyčné individuum se podezřele pohybovalo kolem hausbotů, které na Orlíku hojně kotví.

V noční temnotě jej vyplašila přítomnost členů RS. Porybní totiž na Orlíku fungují i v zimě a provádějí hlídkovou činnost podél jeho břehů.

Díky termovizi, kterou zde profesionální stráž při své činnosti hojně využívá, mohli porybní muže vysledovat, pomoci lsti dopadnout a nenechat jej zmizet pod rouškou tmy. Zároveň se podařilo přivolat hlídku PČR, která si jej po odchytu odvezla na obvodní oddělení.

Vodní nádrž Orlík
Přehrady Vltavské kaskády se vyznačují členitými a kopcovitými břehy v souhrnné délce stovek kilometrů, což činí práci RS velmi náročnou

Lustrací osoby se zjistilo, že po muži pátrají v celé Evropě. Vyklubal se z něj mezinárodně hledaný zloděj, který si nejspíš myslel, že se na Orlíku vyhne odhalení.

Pro rozsáhlou majetkovou trestnou činnost po něm pátrá policie v jednom ze sousedních států. Muž byl proto umístěn do vydávací vazby a dojde k jeho předání zahraničním orgánům.

Díky porybným skončil v rukou spravedlnosti i přesto, že rybářská stráž není oprávněna k zadržení osob a řešení jiných přestupků, než těch, které spadají do její kompetence. Proto strážní muže sledovali do příjezdu Policie ČR. Součinnost s policií je přitom častým postupem například i pokud lovící osoba odmítá prokázat svoji totožnost či před RS utíká.

Ne vždy je však podobná akce úspěšná. Ve složitém terénu kolem přehrady Orlík je někdy navádění hlídky na místo komplikované. Zatímco RS mnohdy využívá k hlídkování plavidlo, policie často musí k místu dorazit po zemi, což zabírá mnoho času.

V minulosti se proto některé organizované skupiny pytláků dopadnout nepodařilo, ačkoliv jim byli členové RS v patách po několik kilometrů.

Ve složitém terénu se pachatelům podařilo ujet dříve, než se policisté na místo dostali. Při pronásledování pytláků navíc členové RS občas čelí výhrůžkám a pokusům o fyzické napadení.

O případu z Orlíku natočila reportáž Česká Televize:

Pokud přehrávač nefunguje, odkaz naleznete zde.

Zážitky a zkušenosti porybných na internetu

Pokud máte zájem o problematiku fungování rybářské stráže na Orlíku, můžete si pustit zajímavé rozhovory na internetu.

Člen profesionální rybářské stráže z ÚN Orlík byl hostem několika podcastů, které naleznete na videoportále YouTube.

Jeho zážitky z Orlíku jsou mnohdy opravdu silná káva, pokud jste dosud tato videa neměli možnost sledovat, určitě se podívejte:

Rybářský podcast Rybo.cz

Live stream na YouTube přívlačové firmy Nástrahy.cz

Čtěte také:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.