Kam na ryby v Západních Čechách

kam na ryby v západních čechách
Ilustrační foto: Lom Radnice, archiv redakce

Jsou regiony rybářsky velmi oblíbené, jako například přehrady Vltavské kaskády či nádrže pod Pálavou. A pak jsou tady oblasti méně známé, ale o to zajímavější. To je právě případ tohoto regionu. Na otázku, kam na ryby v Západních Čechách vám znalci vytasí z rukávu hned několik revírů, které rozhodně stojí za návštěvu.

Oblast Západních Čech je poměrně pestrá. Neoplývá žádnými veletoky, přesto zde ale najdeme několik rybářsky významných, ne-li proslulých řek. Známé jsou zdejší vodní nádrže a zajímavé soukromáky. Bez nadsázky můžeme říct, že západ Čech nabízí něco pro každého:

  • Kaprařina na přehradách, soukromácích a některých řekách
  • Muškaření na podhorských tocích
  • Lov dravců na řekách a hlavně údolních nádržích

Rybaření na přehradě Hracholusky. Jesenice a Skalka

Jedním z TOP míst, kam a ryby v Západních Čechách, jsou Hracholusky. Bohužel to ví každý a tak je na Hracholuskách nejlepší jaro nebo podzim, kdy máte alespoň trochu klid. Přehrada je navíc intenzivně využívána k rekreaci včetně vodních motorových sportů, což z ní činí poměrně lidnaté místo.

Nehledě na velký zájem veřejnosti a značný rybářský tlak, Hracholusky nabízí pěknou přírodní kulisu. Hledáte-li pěkně údolní scenérie, tak vyražte do přítokové části. Horní kilometry jezera oplývají prudkými svahy, skalisky a nachází se zde i legendární železniční most přes vodu.

Hracholusky
Hracholusky se vyznačují skalnatými pasážemi s velkou hloubkou u břehu i pozvolnými plážemi

Hracholusky v současnosti patří k nejlepším západočeským dravcovým vodám. Nezachytá zde každý, kdo ale umí a dokáže najít místa, bude jistě překvapen například pěknými okouny a štikami. Vyskytuje se zde také sumec.

Mimochodem, na Hracholuskách se stala v roce 2021 zajímavá kuriozita: vzteklý sumec se zakousl do lyžařské bójky. Byla trochu větší než čekal a nemohl se chudák potopit. Dopadlo to naštěstí dobře pro sumíka i pro bojku. Více o této události se můžete dočíst tady:

Další dvě zajímavé přehrady leží na samém západu Čech. Jde o vodní nádrže Skalka a Jesenice. Skalka trpí poměrně dost na sinice (teplota vody v létě často atakuje až 27 stupňů) a bývá zde často radikálně snižována hladina, zejména v podzimním období.

Trofejní štiky ze západočeských přehrad

Spolu s Jesenicí patřila Skalka k legendárním revírům pro lov dravců. V poslední době si obě přehrady prošly slabšími roky, zejména co se lovu dravých ryb týče. Existují ale jisté signály o zlepšení. Před dvěma lety zde na živou plotici skočila štika o neuvěřitelné hmotnosti 20 kilogramů. Další metrovku (118 cm) na umělou nástrahu zdolal Václav Fikar, autor Knihy Přívlače, který je, mimochodem, legendou mezi vláčkaři a tyto nádrže patří mezi jeho domácí vody. Jeho úlovek vážil 15 kilogramů.

Pokud jde o ostatní způsoby lovu, nemáme úplně dobré zprávy. Obě přehrady trochu trpí blízkostí státní hranice SRN. Němečtí rybáři a zahraniční pracovníci z Německa ale i Plzeňska si na přehradách připadají jako doma, což u některých znamená, že si s pořádkem a dodržováním řádu hlavu nelámou. Roste počet pytláků a blízké město Cheb podniká kroky, které omezí i slušné rybáře. Zejména jde o omezení táboření a bivakování, které je trnem oku i správci povodí.

Západočeské řeky a říčky

Jak známo, v Plzni se rodí Berounka. Vzniká soutokem Radbuzy a Mže. Kdysi dávno dokonce nesla jméno Mže po celém svém toku až do Prahy. Největší patrioti dokonce požadují návrat tohoto historického jména zpátky na mapy.

Pro rybáře je Berounka nejen řekou, ale doslova symbolem spojení rybařiny a pobytu v přírodě. Berounka je řeka Oty Pavla a jeho Zlatých úhořů. Chce se mi napsat, že jeden z nejzajímavějších rybářských úseků začíná za Plzní. Pravda ale je, že Berounka je zajímavá celá. Její západočeská část ale patří k tomu nejlepšímu. Není mnoho řek, které v naší zemi mají tolik původní přírodní krásy. Berounka je jednou z nich. Rybářsky se na ni navíc může realizovat opravdu každý. Jde o čistou MP řeku, můžete zde ovšem dělat opravdu vše. Od muškaření na bílou rybu. lovu dravců a sumců až po čistokrevnou kaprařinu na klidných úsecích toku.

V roce 2021 byl na celém horní toku Berounky vyhlášen nový přírodní park. Berounka si ochranu opravdu zaslouží. Jako rybáři ale opět počítejte s komplikacemi s tábořením ale také se závorami na cestách a zákazem parkování. Berounka je totiž opravdu velmi populární a to i mezi turisty či vodáky, zvýšená ochrana je prostě nutná.

Reklama: Nejlepší rybářské potřeby v Plzni

Pstruhařina a muškaření v Západních Čechách

Západní Čechy nabízí něco také pro vyznavače lovu lososovitých ryb.  Muškaření i přívlač lze provozovat na více než sedmdesáti pstruhových revírech. Zmínit můžeme například Mži v úseku nad Stříbrem. nejedná se o žádný trofejní úsek ale o krásné přírodní údolí, které potěší každého milovníka teček a také jelcových šupin. Vyznavači opravdové přírodní intimity mohou vyrazit na Střelu a další menší toky.

Trofejní pstruhařina na Otavě

Pokud se ptáte, kam na ryby v Západních Čechách, a jde vám o salmonidy, tak samozřejmě nelze zapomenout na Otavu. Kdysi nejvýznamnější tok pro výtěr atlantského lososa v Království Českém je dnes stále zajímavým pstruhovým revírem. Nevýhodu je obrosvký tlak ze strany vodáků, trvající od jara až do podzimu.

Kromě svazových revírů ale můžete navštívit i “soukromou” Otavu 6, kde na vás čekají trofejní duháci, siveni a tygři.

Kaprařina v lomu Radnice

Lom Radnice na Plzeňsku

Pro vyznavače kaprařiny a komfortu soukromých revírů máme jeden žhavý tip. Pravděpodobně nejhezčí kaprová voda v Západních Čechách se nachází paradoxně na kopci. Bývalý lom u střediskové obce Radnice v podhůří Křivoklátské vrchoviny nabízí absolutní klid, tyrkysovou hladinu čistého lomu a samozřejmě hejna trofejních ryb, která potěší každého kapromila. Nemusíte jen na kapry. Povolenka na přívlač vyjde poměrně levně, na tři stovky (cena v roce 2021)

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.