Je feeder na kapry stejně vhodná metoda jako kaprařina?

Mnozí si lámou krček jak chytat na feeder

Lov kapra určitě není jen záležitost pro ultimátní kapraře. Feeder na kapry je podle mě pravděpodobně už používanější metoda než klasický lov trofejních ryb na boilies. Dá se říct, že pomalu ale spolehlivě vytěsňuje klasické bobkaře. Já jako všetečný důchodce jsem toho jasným důkazem. Když na obyčejná krmítka nechytají už ani dědci, tak kdo jiný by to měl dělat?

Dost srandiček. Feeder jsem si oblíbil už před dvaceti lety, když to byla novinka. Tenkrát jsem s tím hlavně pronásledoval velké cejny a trofejní plotice (tenkrát jsem znal pár dobrých fleků, bohužel dneska je úlovek deseti a více plotic 35+ za den na mých okolních vodách úplné sci-fi). Dneska se ale s feedrem chodí běžně na kapry. Podívejme se na to, co k tomu je potřeba:

Výběr prutu pro feederovou kaprařinu

Nejsem příznivcem zbytečných marketingových řečí. Feeder na kapry se musí vyznačovat hlavně silou. Kapr je těžká váha a krmítka taky nepatří mezi lehké zátěže. Prut je potřeba volit hlavně podle síly, tedy vrhací zátěže. Kvalitu a značku určí hlavně vaše finanční možnosti. Rozptyl je naštěstí docela velký a svoje zboží si najde každý.

  • Délka alespoň 360 cm
  • Vrhací zátěž okolo 100 gramů, pod 80 bych nešel

V podstatě potřebujeme prut na těžší feeder. Na větší revíry a řeky volte spíše něco silnějšího. Naopak stojaté vody menšího typu (rybníky) zvládne i střední prut.

K prutu samozřejmě patří příslušný naviják s alespoň 200 metry kvalitního vlasce. V tomhle směru je výběr dost široký a nemusíte mít zdaleka úplně to nejdražší. 

U kvality vlasce bych se ale na chvíli zastavil. Na místě je občasná obměna, alespoň po sezoně. Vlasec trpí UV zářením i mechanickým poškozením – třeba oděrem a vyhnout se nedá ani kroucení. Mám zkušenost, že nejpozději po roce chytání to chce nový návin.

Montáže na feeder na kapry

Přiznám se, že nepoužívám nic jiného než klasickou průběžnou montáž. Ta je navíc bezpečná pro ryby, pokud dojde například k přetržení vlasce. Kdysi jsme experimentovali i s různými páternostery nebo srkačkami (ještě před dvaceti lety naprosto normální věc, dnes již většinou zakázáno).

Průběžná montáž je jednoduchá. Dobře se s tím nahazuje a celkově asi není důvod, proč bych měl cokoliv měnit. 

Používám převážně method feeder krmítka a z pohodlnosti jsem přešel na komerční směsi, jelikož šrot v mém okolí nikde nekoupím a jezdit daleko se nevyplatí. Kdysi jsem kupoval zhruba za 4 Kč kilogram kukuřičného šrotu, což bylo i tenkrát velmi levné.

Mikbaits M?kk� feeder na kapry extrudy 50ml - Scopex

*Borci z Mikbaits mají asi nejlepší poměr cena/výkon u většiny jejich výrobků

Jako nástrahy na kapra dnes používám buď pelety nebo boilies. Někdy i pouhé půlky boilies, jelikož třeba na řece na ně chodí pěkní jelci a mám na půlené boilies i 56 cm cejna z Nechranic!

Další oblíbená nástraha může být obyčejná kukuřice z plechovky. Feeder je v tomto strašně univerzální, v podstatě můžete chytat na cokoliv. Pro cílený lov kaprů na feeder u mě ale přesto vede svatá trojice – boilies, pelety a kukuřice.

Šéfredaktor mi říkal, že mám rozvířit diskuzi pod články. Rád bych se zeptal, zda někdo používá feeder cíleně jako metodu na kapry? Nebo chytáte všechny druhy ryb a kapr je jen jedna z nich?

2 Comments

  1. Já používám feeder na cílený lov kaprů… Letos mám už vyřazeného 15kg Lysce a 7kg šupíka. Používám klasický feederový košík a 14cm návazec, na kterém jsou pelety s rychlou dobou rozpadu nebo pop-up. Krmítkovku používám komerční.

  2. Já letos na těch pár (asi 4) feederovych vycházek nemám ani jednoho cejna. Cca dvacet kaprů do 45 cm a jinak nic, bílá ryba se mi vyhýbá, přitom obyčejně to nám opačné 😁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.