Jarní vysazování ryb: podívejte se, jak ČRS zarybňuje

Kapr v podběráku
Titulní foto: redakce

Ačkoliv je možná trochu předčasné mluvit o jaru, když předevčírem napadly místy až desítky centimetrů sněhu a některé lokality v podhorských oblastech připomínaly ladovskou zimu víc než na Vánoce, jarní vysazování ryb již v podstatě začalo.

Dle zpráv od rybářských organizací i soukromých rybníkářů to vypadá, že ani letos se násadou nešetří. A nejde přitom zdaleka jen o kapra. Rybáři zarybňují revíry pestrou škálou rybích druhů.

Výjimkou není ani velmi žádaná dravá ryba, kde však množství dostupné násady bývá vždy výrazně nižší než v případě ostatních ryb. Přesto se svazu daří alespoň v nějakém množství tyto ryby do revírů doplnit.

Vysazování ryb v Severních Čechách

O pestrou obsádku se starají rybáři z ÚS v Severních Čechách (více info na jejich stránkách). V posledních dnech provedli první letošní vysazování ryb do rybářských revírů. Došlo k vysazení celkem 2900 kg amurů s průměrnou váhou 2 kg/ks. Dále vysadili například 200 kg štik s průměrnou váhou 1 kg/ks. K tomu také přidali ještě 125 kg línů s průměrnou váhou 0,35 kg/ks.

Zapomenout nesmíme ani na 2000 kg kaprů s průměrnou váhou 1,3 kg/ks a 250 kg bílých ryb. V následujících obdobích bude pokračovat vysazování intenzivněji, ovšem v závislosti na hydrometeorologických podmínkách.

Ve velkém vysazují také ve Středních Čechách

Ve Středočeském územním svazu ČRS se chopili vysazování candátů do rybářských revírů místních organizací a vod na nichž hospodaří přímo ÚS. Celkem bylo vysazeno 18 180 ks candátů Ca1 s průměrnou délkou 9 cm.

Candáti putovali do vod různých rybářských organizací v rámci tohoto ÚS. Například: MO Dolní Kralovice, MO Zbraslavice, MO Čáslav, MO Vrdy, MO Starý Kolín, MO Velký Osek, MO Žehuň, MO Libice nad Cidlinou, MO Nymburk, MO Předměřice, MO Brandýs nad Labem, MO Neratovice a revír Schořov (zde hospodaří právě přímo SÚS).

Každá organizace obdržela odlišný počet candátů. Nejvíce jich svaz nasadil v MO Brandýs nad Labem – celkem 4 500 ks a MO Nymburk – celkem 3 000 ks.

Labe poblíž města Nymburk
Labe poblíž města Nymburk

Tuny nově vysazených kaprů v tržní velikosti

Kapr samozřejmě hraje při vysazování prim a násada často přichází do revírů v již slušných rozměrech a hmotnosti nad 2 kilogramy.

V prvním případě došlo k masivnímu vysazování kaprů o celkové váze 7 300 kg do revírů a vodních ploch místních organizací a ÚS. Kapři měli průměrnou váhu 2,4 kg a dodavatelem krásné násady byla společnost Rybářství Chlumec nad Cidlinou (sádky Střehom)

Vysazení kaprů se odehrálo v několika rybářských revírech. Například Vlkava 1 a 2 (SÚS) – celkem 660 kg (s dotací 10 kg od SÚS a 650 kg v rámci plnění ZP), MO Kladno – celkem 2 400 kg (s podporou od SÚS), MO Brandýs nad Labem – celkem 4 000 kg (s 2 360 kg dotace od SÚS a 1 640 kg v rámci plnění ZP) a vodní plochy Vlkava 4 – Smilovice (SÚS) – celkem 240 kg.

Přejímku násady a kontrolu vysazení si zajistil sám předseda ČRS SÚS Dušan Hýbner.

Další velká várka kaprů se zabydlela na Kladensku. Do revíru MO Kladno bylo vysazeno celkem 2 400 kg kaprů, z toho 410 kg byla dotace od SÚS a 1 990 kg vysadili rybáři v rámci povinných ZP. Kapři měli pěknou průměrnou kusovou hmotnost 2,5 kg.

Aktuální info o vysazování ryb zveřejňuje SÚS pravidelně na svém webu.

Kapr

17 Comments

 1. To je moc pěkné. Myslím, že by se mělo věnovat ve větší míře také dravcům, co se týká zarybňovaní.Vim, že to je mnohem náročnější, ale zarybňovaní dravcem, tady pomalu ale jistě mizí.

  • Máte pravdu hlavně nemnožit malé boleny všude je jich mraky a likvidují všechen potěr bile ryby .

     • Je potřeba mít na paměti, my musíme vycházet z nějakých zdrojů a pokud se v určitém regionu informace o vysazování nezveřejní v takové míře jako jinde, tak o tom samozřejmě nemůžeme tolik psát protože prostě nevíme. Zarybňuje se všude. Minimálně by se mělo jet dle zarybňovacích plánů. Jinak peníze ze SM určitě nejdou rovnou žádným čecháčkům, máte svůj ÚS a tam je pokladna, tam končí groše. Financování ve svazu funguje celkem složitě ale rozhodně se neposílají ani zdaleka všechny peníze kamsi do Práglu jako u státní kasy…

  • Vydržte, už je to starší článek a v době uzávěrky zrovna nebylo dost informací z tohoto regionu. Mezitím se na SM vysazovalo o 106, počkejte na další zprávy o vysazování, přijdou brzy

   • Na úseku řeky Nežárky revír 421051 dolni lhota jihočeský kraj nevysadil nikdo ryby minimálně 10 let hlavně že povolenky čím dál dražší jen brát peníze nic jiného.

  • chybička se vloudila, alespon víme, že to někdo čte, dík:) Předminulý týden na horách docela sněžilo..

 2. Paráda jen je smutné že jižní Čechy které mají nejdražší povolenky nenasazují dohromady vůbec nevím co se tady děje s penězi co od nás dostávají ale v rybách do vody rozhodně nejdou

 3. Na nejpěknější revír na Olomoucku nám nechtějí nasadit ryby. Ochranáři spočítali kalkulačku ryby a prý je jich tady moc a špiní vodu. Taky nám zrušili K70. Ochranáři je pro mě sprosté slovo.

  • Určitě Franto myslíš Poděbrady. Je to krásná voda. Zažil jsem tam krásný rybolov-plotice krásně velké jako cejni-nádherně vybarvene. Těch uhoru. To víš, že ochranáři jsou někdy horší než škodna. Přeji Ti pěkné úlovky.

   • Jo bejvávalo,teď už je tam jen hezká voda a jeden velký lunapark,ale na toho nikdo nemůže. Udělal si tam „stánek“ a v pátek si jít večer zarybařit je stejný jako jít s prutama na zábavu 😃 jinak čekat na Poděbradech na rybu je jako čekat na důchod,takze raději už né,ikdyž je mám za barákem.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.