Jak udělat nástrahu co nejatraktivnější? Barva, tvar, boostery

boilies starbaits výprodej
Ilustrační foto

Snaha o zviditelnění nástrahy dává smysl téměř při všech technikách lovu, od feederu, klasické položené a také všech forem kaprařiny. Je jedno zda masivně krmíte, chytáte na samotnou nástrahu s malým PVA stickem nebo jakkoliv jinak.

Nápadnější nástraha má větší potenciál zaujmout rybu a tím vám pomoci k záběru. Je všeobecně známo, že odlišující se nástraha funguje například v čisté vodě nebo v chladném období.

Rybí zvědavost ale funguje vždy a cokoliv význačného může být pro ryby zajímavé téměř kdykoliv.

sada extrud
Čtěte článek o měkčených extrudách

Jak nástrahu zatraktivnit? Na to existuje několik přístupů. Každá možnost má své plusy a mínusy a může v různých podmínkách dávat jiné výsledky. Je zde ale bohaté pole pro experimenty.

Použití nástrahy s výraznou barvou se osvědčuje zejména v čisté vodě a v chladných měsících

Barevné nástrahy jsou symbolem komerčně produkovaných nástrah. I mnoho rybářů si ale rádo pomůže potravinářským barvivem při domácí výrobě nástrah.

Výrazná barva jistě dokáže rybu zaujmout. Je to signál naprosto jiného druhu, než jaký dává složení nástrahy. Kapra dokáže barevné cosi zaujmout i mezi velkou kupou krmného boilie či partiklu.

Nástrahy se vyrábí v celé řadě barev. Klasickou a oblíbenou je barva žlutá, na níž jsou ryby docela dobře zvyklé. Možná i proto, že velká část rybářů používá v partiklu poměrně dost kukuřice.

Další oblíbenou je samozřejmě červená. Tím ale výčet zdaleka nekončí. Mimochodem, někteří rybáři přísahají na růžovou.

Trochu podceňovaná je v posledních letech bílá barva, která je ale velmi zajímavá svým kontrastem vůči dnu. Je dobře vidět téměř za všech podmínek, pokud chytáte v blízkosti dna.

Bílá barva může být velmi zajímavá také v noci a na hlubších vodách typu Orlík či některých pískovnách, kde se kapři chytají z poměrně slušných hloubek.

Použití dipů a dalších atraktantů či boosterů k zvýraznění boilies

Toto je určitě první věc, která napadne většinu rybářů a výrobci potřeb to vědí. Proto je v nabídce tolik variant těchto výrobků.

Například boosterování boilies mí smysl nejen pro jejich zatraktivnění. V podmínkách silně zabahněných míst může důkladné nasáknutí boilies (čtvrthodina minimálně) v boosteru, zamezit tomu aby přejalo zápach hnijícího sedimentu.

rozpustné

Dipy a boostery samozřejmě aromaticky a chuťově zvýrazní vaši nástrahu i vůči ostatní pochutinám na zakrmeném místě.

To je také důvod, proč se boilie boosteruje nebo dipuje dlouhodobě. Takové nástrahy si můžete koupit už připravené v malých dozách, kde naleznete třeba jen 150 gramů kuliček. Ale důsledně naložených a pořádně nasáklých.

Tvar nástrahy: kuličky, válečky, činky a kreativita s nožíkem

Odlišit nástrahu můžete samozřejmě také tvarem, což je strašně zajímavé. Zatímco například pelety jsou odjakživa válcovitá, všiml jsem si, že k válcovitému boilies má řada rybářů jakousi nedůvěru.

Reklama: Balení měkkých peletek-dumbellek ve zvláštní barvě. Tohle kombo si objednali prodejci z Maďarska u české firmy LK Baits LK Baits ?vestka diskont dumbells 8-12mm, 40g balance

Je to ale způsob, jak dát pod háček něco trochu jiného než všichni ostatní. Zajímavou možností je kombinace tvarů při použití dvou nástrah.

V tomto směru je možnost experimentovat také s nožem v ruce. Oblíbené kombo je jedna velká kulička rozkrojená na polovinu, v kombinace s celou kuličkou malé velikostí.

Zajímavou variantou se také mohou stát dumbells, tedy nástrahy ve tvaru činky a pak samozřejmě také kombinace boilie a partiklu.

Čtěte také další související články:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.