Kaprař chytil trofejního perlína na boilies

Rybník pro lov bílé ryby
Titulní foto: redakce

Selektivita boilies nefunguje vždy na sto procent, to není žádná novinka. Obzvláště koule menších průměrů chutnají všem druhům ryb. V některých případech na boilies berou i trofejní exempláře jiných druhů než je cílová ryba.

Podobný případ zaznamenal časopis Angling Times ve Velké Británii, kde kaprař ulovil rekordního perlína. “Chytám na třílibrový prut a ryba jej parádně ohnula” říká Dave Clark. Chytil ji na revíru klubu Mid Kent Fishery v jihovýchodní Anglii.

Trofejní perlín vážil v přepočtu na kilogramy 2, 46 kg, čímž aspiruje na další ostrovní rekord. Zachutnalo jí 12 mm boilies.

“Divil jsem se hodně, ale rybu jsem jen zběžně vyfotil, zvážil a pustil. Kdybych věděl, že mám šanci překonat rekord, tak udělám lepší fotky”, svěřil se rybář britským médiím. Kvalita fotek je totiž opravdu mizerná. Můžeme však považovat za štěstí, že rybu vůbec zaznamenal.

O spoustu rekordů rybáři přišli jen díky tomu, že si neuvědomili jaký poklad mají před sebou.

Dvoukilová ryba sice není pro kapraře nic zajímavého, pokud ale jde o plotici nebo perlína, jsou podobné exempláře vždy zaznamenáníhodné.

Je to plotice nebo kříženec?

Diskuze ohledně nového potenciálního rekordu se nevede ani tak o rozměrech ryby, jak je zvykem u nás. Díky váze je vše jasné a centimetry se na ostrovech příliš neřeší.

Někteří rybáři a odborníci ale zpochybňují, zda vůbec jde o perlína nebo spíš křížence například s ploticí.

Bílá ryba má sklony křížit se mezi druhy navzájem například s ploticemi či jinými kaprovitými rybami. Zbarvení exempláře je pro někoho poněkud podezřelé.

Odborníci se ale do sporu vložili a říkají, že úlovek jako perlína uznat lze.

“Perlíni mohou mít různorodé zbarvení,  z mého pohledu tady není problém”, prohlásil Paul Garner, britský ichtyolog.

Český rekord z osmdesátých let

Lze-li věřit statistikám, největší český perlín byl uloven roku 1995, měřil 49 cm a vážil 1,7 kilogramu. Vzhledem k tomu, že v našich poměrech jde o hojný ale nepříliš sledovaný druh ryby, je možné, že za tu dobu někdo již chytil větší. Jen se to neví nebo zpráva někde zapadla a nedostala se do statistik.

Update: 20/7/2022, opraveny chybné údaje o druhu, admin

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.