Jak se loni vysazovaly ryby? Ve dvou územních svazech ukázali data za rok 2023

rybářská povolenka online

Jak se zarybňovalo minulý rok? Dva územní svazy ČRS uveřejnili souhrn informací o zarybnění za uplynulý rok. Je to trochu málo, jelikož územních svazů je v ČR 7 a navíc máme ještě MRS, kde zatím žádná souhrnná čísla nevyšla.

Většina ÚS již několik let informuje o aktuálním vysazování, což částečně zpravodajsky pokrýváme také pod tagem zarybnění.

Zatímco informací o konkrétním vysazování je rok od roku více, souhrnné přehledy se většinou moc nezveřejňují.

Celková data za minulý rok zveřejnil Severočeský územní svaz, který o zarybňování informuje s železnou pravidelností na webu a zejména na facebookové stránce, což je v rámci ČRS také ne všude obvyklé.

Tento územní svaz se rozkládá od Jizerských hor až do oblasti severu Čech a Podkrušnohoří.

bedřichov

Hospodaří na více než 4600 hektarech MP revírů. Sem patří zejména notný kus legendárního Labe či vodní nádrž Nechranice.

Velkou roli zde hrají také pstruhové toky a nádrže, které dohromady mají přes 900 km a 426 hektarů.

Patří sem například pstruhová přehrada Bedřichov či Ohře pod Nechranicemi a celá řada dalších toků.

Aktualitu s celkovými údaji za rok 2023 a zajímavými poznámkami ke každému druhu si můžete přečíst na webu Severočeského územního svazu.

Pro rychlý přehled jsme si dovolili z údajů na webu ČRS vytvořit stručnou tabulku:

Druh rybyPočet vysazených (ks)Váhový objem (kg)Průměrná váha (kg/ks)Poznámky
Kaprcca 269 000cca 360 000Distribuováno v množství zhruba dle stanoveného zarybňovacího plánu, trendem je zvyšování průměrné váhy a vysazování úměrně dle charakteru revírů.
Lín11 5000,35Zarybňovací plány překračovány, pozor na omezení úlovku na max. 4 ks/den.
Amurcca 1 700 00018 3001,7Popularita této ryby je rostoucí, na mnohých revírech uloveny trofejní kusy.
Candát96 000Ke splnění zarybňovacího plánu na rok 2023 cca 10 % chybělo, v předchozích letech plány ale výrazně překračovány. Důležitý druh pro boj s hlaváčem černoústým.
Štikacca 5 500Zarybňovací plány bohužel v roce 2023 nesplněny, jedním z důvodů byl nedostatek rychlené štiky. Při vysazování kladen důraz na rozmístění násady po revíru kvůli kanibalismu.
Sumec3 400Distribuce pouze do vybraných velkých revírů (Nechranice, Labe), důležitý druh pro boj s hlaváčem černoústým.
Lipan podhorní18 000Překročení zarybňovacích plánů – dařilo se v chovu lipana.
Pstruh obecný18 000Zvýšené vysazování, důležitá změna na rok 2024: novela vyhlášky umožňuje lov přívlačí na P revírech do konce listopadu.
Siven americký6 2500,4Vysazování do revírů s vyšším pH, např. Jizerské hory.
Pstruh duhovýcca 32 80013 000Distribuce do vybraných P revírů, trend vnímání pstruha duhového především jako sportovní a konzumní ryby.
Úhoř49 000Distribuce odkrmených monté, nemá stanovené zarybňovací plány.
Bílá ryba + Okoun7 000Podpora chovu okouna, omezení úlovku na max. 4 ks/den.
*Zdroj: Severočeský územní svaz ČRS, údaje se týkají revírů tohoto ÚS celkově

Tabulku zarybnění zveřejňují také v Praze, zajímavý ovšem bude také přehled úlovků

Již tradičně se také tabulka zarybnění zveřejňuje v ÚS města Prahy, což je nejmenší územní svaz. Relativně hodně rybářů a nejmenší plocha revírů ze všech ÚS v rámci ČRS, dělá rybaření zde poněkud specifickým.

MP revírů je zde pouze 59 (pravda, mnohé z nich sestávají z řady oddělených podrevírů) a pstruhových dokonce jen 13, což jsou převážně malé potoky.

berounka

Plocha MP revírů zas tak malá není – přes 2400 hektarů. Štěstím zde jsou totiž poměrně velké řeky v okolí, samozřejmě Vltava ale také část Berounky a dokonce Labe.

V kombinaci s přehradou Slapy, která tvoří v podstatě polovinu obhospodařované plochy, a dalšími rybníky a nádržemi to pražským a okolním rybářům dává slušnou šanci si zarybařit na pestré škále lokalit ve městě i zcela mimo něj.

Slapy, ilustrační foto

Výhodou Prahy je, že tabulku zarybnění zveřejňuje postupně již během aktuálního roku, takže nejspíš i letos budou mít rybáři hrubý přehled, kam a co šlo.

Tabulka se ovšem aktualizuje s drobným zpožděním. U některých druhů ryb se ale vysazuje každý rok v podobných datech na podobná místa, přičemž si můžete prohlédnout tabulky i za předcházející léta, což může být užitečné zjištění.

Za sledování určitě stojí zmíněné Slapy a pak oblíbené revíry na Berounce a Sázavě, což jsou ovšem zároveň místa s enormním tlakem rybářů.

Pro milovníky přívlače bude určitě zajímavé sledovat období, kdy jsou vysazovány lososovité ryby na revíry s celoroční přívlačí.

Tabulku naleznete zde v souboru PDF (https://www.rybaripraha.cz/rybolov/ulovky/).

V Praze bude ale velice zajímavé, až zveřejní tabulku ryb ulovených, která zatím za rok 2023 na webu není.

Čtěte také:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.