Jak navázat muškařský prut

muškařská šňůra na navijáku

Dnes to nebude článek ale spíš jednoduché vysvětlení. Dotaz „jak navázat muškařský prut“ se dostal až do našeptávače Google. Nastal čas s touto nejasností navždy skoncovat. V následujících odstavcích stručně vysvětlíme, jak to s tím mušákem, šňůrou a navazci vlastně je.

Muškař začátečník to nemá lehké, obzvlášť pokud začíná sám. Můžete za sebou mít desítky let zkušeností s ostatními způsoby rybaření a stejně vám to moc nepomůže. Muškaření funguje na úplně jiných principech.

Muškařská šňůra je to hlavní

Nebudeme teď rozebírat typy šňůr. To je na samostatnou knihu. Hlavní rozdíl mezi normálním rybařením a muškařením je v použití šňůry. Pokud nějakému muškaři seberete naviják a vymotáte jeho obsah tak na něm najdete následující komponenty:

  • Mušky na několika desítkách cm klasického tenkého vlasce
  • Ujímaný návazec – vlasec, jenž je na konci tenký. Směrem k šňůře se postupně zesiluje
  • Muškařská šňůra (konkrétní parametry zanedbejme pro jednoduchost) – hlavní součást sestavy, těžká šňůra slouží k dopravě lehkých mušek na místo určení ve vodě
  • Podklad (backing) – šňůry se dělají v délkách většinou 27 – 30 metrů. Aby vás každý větší duhák na řece neprohnal, tak je potřeba použít podkladový materiál podobný velmi silné pletence. V nouzi lze nahradit silným vlascem.

Jak vidíte, muškařská sestava je poněkud složitější než běžný vlasec nebo pletenka. Nenechte se ale vyděsit. Backing a většina šňůry se z navijáku dostane ven málokdy, tím spíš pokud nechytáte na jezeře.

Váš úkol je pouze navinout prvně backing a šňůru (pozor na označení konce, většina základních šňůr má označení WF – tlustší konec jde k rybám, slabší k navijáku).

Dál je vaší starostí jen k šňůře připojit ujímaný návazec a navázce k muškám (pro začátek bohatě stačí jedna koncová).

Spojení muškařské šňůry a navázce

Jak navázat muškařský prut spojením šňůry navázce? Většina lepších šňůr má na konci vytvořené oko. U levnějších budete muset investovat cca dvacku to tzv. rychlospojky. To je v podstatě rukávek s očkem, který jde navléknout na konec šňůry (zafixovat lepidlem).

Jak navázat muškařský prut-srovnání šňůry s očkem a šňůry doplněné o rychlospojku pro uchycení návazce
Nahoře rychlospojka, dole – lepší šňůra s okem

Ujímaný návazec má taky očko. Se šňůrou je tak můžete jednoduše vzájemně provléknout a zaklesnout do sebe.

Dřív se ujímaný návazec vázal na svépomocí. Prostě jste vzali několik vlasců od tlustých až po tenké a postupně jste je navazovali až ke koncovému průměru. Dnes je jednodušší si navázce koupit. Odpadnou vám zbytečné uzlíky a ujímání je postupné.

K čemu to je? Ujímaný návazec slouží k tomu, aby nevznikl ostrý přechod mezi šňůrou a návazcem. Pokud byste hned za šňůru šoupli 0,12 mm vlasec, tak by se to lámalo při náhozu.

Principem náhozu v muškaření je přenos energie šňůrou, kterou je potřeba rozvlnit včetně navázce. Zlom průměrů kazí náhozy, motá mušky a dělá celkově zle. Vlasec bez ujímání můžete použít například na českou nymfu, tak se ale chytá jen pod prutem. Na klasické techniky jako suchá nebo mokrá muška, potažmo streamer ujímaný návazec mít musíte.

Na konec ujímaného navázce je nejlepší dát kovový mikrokroužek od Hanáka. Dá se to sice spojit uzly. Kroužek má ale řadu výhod:

  • Snadná změna, výměna vlasce směrem k muškám
  • Snadné připojení a změny délky přívěsu pro druhou a třetí mušku
  • Při vázce se neurvou všechny mušky

No a to je v principu všechno. Laborovat se dá už jen s tloušťkou koncového vlasce a délkou navázce.

  • Běžně se používá 0,12 mm.
  • Čistá voda a lipani 0,10.
  • Na duháky a na MP klidně 0,16 a víc

Jak navázat muškařský prut – délka navázce

Délka navázce a přívěsů je velká alchymie. Z hlediska rybáře – čím kratší, tím líp se s tím manipuluje. Bohužel ne vždy to jde zkrátit. Hlavně na jezerní muškaření je dobré použít delší navázce. I na řece ale má celá sestava ujímaného navázce a mušek víc než délka prutu. Kratší kusy vlasce se dávají hlavně na streamer.

Koupí továrního navázce se vám ale práce značně zjednodušuje. Většinou se vyrábí v délkách 210 nebo 270. Do začátku se lépe hází s tím kratším. Ujímaný návazec je na konci většinou tenký kolem 0,18 až 0,22. Buď můžete navázat ještě kus něčeho slabšího, třeba 0,15 mm nebo rovnou přivázat kroužek a na něj například koncovou dvanáctku s muškou.

Varianta 1

Ujímaný návazec 210 cm – 0,16 monofil 100 cm – (odtud přívěs 15 cm 0,12 mm s muškou) – 50 cm 0,12 ke koncové mušce

Varianta 2 – ještě jednodušší a kratší.

Ujímaný návazec 210 cm, zakončen kroužkem – (odtud přívěs 15 cm 0,12 mm s muškou) – 50 cm 0,12 ke koncové mušce.

Obecně mám ale raději 270 cm návazce. Mám pocit, že na delší to lépe bere.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, současné oblíbené nymfování funguje poněkud jinak. Návazec je jiný a šňůra třeba ani nevyleze během chytání z navijáku. Přečtěte si pokročilejší stať na téma Francouzská nymfa

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.