Jak na lov okouna říčního na přívlač: 10 tipů pro zkušené i začínající rybáře

Okoun ulovený na přívlač
Okoun říční, Foto: Aktivni-rybolov.cz

Lov okouna říčního na přívlač je oblíbenou a vzrušující aktivitou pro mnoho rybářů. Aby ne, když okoun patří k těm početnějším a snadněji ulovitelným dravcům. 

Okoun říční (Perca fluviatilis) je dravá ryba, která se vyskytuje v řekách, jezerech a nádržích po celé Evropě a Asii. Abychom vám poradili při lovu okouna říčního, přinášíme vám 10 tipů, které mohou mít při okounovačce úspěch.

Zvolte správnou dobu a místo

Okouni říční jsou nejaktivnější během jara a podzimu, kdy se shromažďují v hejnech a hledají potrav. Neznamená to ale, že neberou po zahájení a v létě. V těchto obdobích se často zdržují v mělkých vodách kde je hodně potěru, u břehů, podél rostlin a v blízkosti struktur, jako jsou kameny, pařezy nebo potopené stromy.

Použijte vhodnou nástrahu

Při lovu okouna říčního na přívlač je vhodné používat nástrahy, které imitují jejich přirozenou potravu. Mezi oblíbené nástrahy patří menší woblery, jigové hlavičky s gumovými nástrahami a spinnerbaity. Experimentujte s různými barvami a velikostmi, abyste zjistili, co nejlépe funguje v daných podmínkách.

Mezi velmi účinné nástrahy na okouny patří obyčejná malá rotační třpytka.

  • Woblery jsou jedny z nejúčinnějších nástrah pro lov okounů. Imitují pohyb ryb a přitahují okouny svým pohybem a barvami. Woblery s plovoucími a potápějícími vlastnostmi jsou obzvláště účinné.
  • Twister je klasická nástraha, která se skládá z gumového těla a ocasu v zahnutém tvaru nebo zakončeném kopytem. Při pohybu ve vodě se ocas vrtí a vytváří vibrace, které přitahují okouny. Twister je vhodný pro různé techniky lovu, jako je jigging nebo i drop shot.
  • Drop shot: Drop shot je technika lovu na gumové nástrahy (twistery, rippery, nymfy), která spočívá v použití speciálního háčku a závaží. Nástraha je zavěšena nad závažím, které spočívá na dně a pohybuje se pomalu ve vodě s jemnými vibracemi. Drop shot je účinný pro lov okounů ve stojatých i tekoucích vodách.

Nepřehánějte to s rychlostí navíjení

Rychlost navíjení je občas klíčová pro úspěšný lov okouna říčního. Při přívlači byste měli zvolit střední až pomalou rychlost vedení, která umožňuje nástraze pohybovat se realisticky a přitahovat pozornost okounů bez jejich vyplašení.

Okoun říční z Vltavy

Použijte vhodný prut a naviják

Pro lov okouna říčního na přívlač je ideální prut s délkou 2,1 až 2,4 metru a lehkou či lépe ultralehkou vrhací zátěží. K tomu odpovídající naviják s pletenkou či vlascem. Okoun nepatří mezi velké ryby a tak není třeba předimenzované vybavení.

Lov okouna s UL vercajkem navíc může být velmi zábavný.

Naučte se číst vodu a pozorovat pohyby okounů

Pozorujte vodní hladinu a hledejte známky přítomnosti okounů, jako jsou srkavé zvuky, zalovení a skákající drobné ryby. V létě můžete na okouny narazit  na proudných místech či v rychlé vodě nadjezí.

Buďte trpěliví a neházejte flintu do žita při neúspěchu

Při lovu okouna říčního na přívlač je důležité být trpělivý a systematicky prohledávat vodní plochu. Někdy prostě trvá, než na ně narazíte. Postupujte od břehu směrem k hlubší vodě a zkoušejte různé hloubky a techniky náhozu.

Použijte vhodnou váhu nástrahy nebo zkuste hladinovku

Při lovu okouna říčního na přívlač je důležité používat váhu jigovky, které vám umožní udržet nástrahu v požadované hloubce. Při aktivním lovu hledejte okouny spíše v mělčí vodě, při pasivitě v hlubší. Zkuste také hladinové nástrahy, které dovedou být velmi účinné v létě ráno nebo večer, hlavně při klidné vodě.

Naučte se správně vodit nástrahy

Správná manipulace s nástrahou je klíčová pro úspěšný lov okouna říčního. Zkoušejte různé techniky, jako je twitching (krátké trhavé pohyby), jerking (dlouhé travé pohyby) nebo jen pomalé přerušované navíjení, abyste zjistili, co nejlépe funguje v daných podmínkách.

Buďte ohleduplní k rybám 

Při lovu okouna říčního přívlač musíte zachovat ohleduplný přístup k rybám a dodržovat zásady šetrné manipulace s nimi. Hlavně v létě netrapte ryby dlouhým focením a rychle je vracejte do vody.

Kdy nejlépe na okouny začátkem léta?

V létě je nejlepší doba pro lov okouna říčního brzy ráno nebo pozdě odpoledne až večer. Během těchto časů jsou okouni často aktivnější a hledají potravu. V průběhu dne, když je slunce nejsilnější, se okouni často stahují do hlubších vod nebo do stinných oblastí, kde je stín či více prokysličená voda. Lov v těchto chladnějších a stinných oblastech může být také úspěšný během horkých letních dnů.

Lov okouna říčního na přívlač je zábavný a odměňující zážitek, který si mohou užít rybáři všech úrovní zkušeností. V našich podmínkách jde navíc o jednu z nejsnazších cest, jak začít s přívlačí a dosáhnout úlovků hned od samotného začátku.

1 Comment

  1. Dobrý den všem zapáleným lovcům této krásné ryby. V dnešní době je lov okouna, né tak jednoduché,jak se píše. Krásných větších okounů,je čím dál tím méně. Je to pozůstatek masového lovu. Ale na druhou stranu, když už rybář přijde na to,jak a na co tyto krasavce dokáže chytit, zahřeje to u srdce. Jsou to úžasný bojovníci a zaslouží si,aby se vraceli zpět do vody. Všem přeji úspěšný lov okouna.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.