Jak jsem potkal tlouště aneb bez prutů na rybách

Tloušti z Brna

V minulém týdnu mě osud nebo spíš práce zavála až do Brna. Setkání s klienty jsem měl odpoledne a volný čas jsem využil k procházce kolem vody. 

Sice bez prutů ale po třech a půl hodinách ve vlaku bez pořádného signálu (snažil jsem se cestou připravit alespoň nějaké články do fronty na zveřejnění, moc to nešlo, ani Wifi ani data přes Vysočinu O2 skoro nefungují) mi přišlo jako dobrý nápad trochu protáhnout tělo a projít se kolem revírů.

Podotýkám, že bylo asi třicet pět stupňů a v Brně to jejich jižní slunce smaží ještě víc než v Praze.

Minule jsem u vody pár rybářů potkal, zjistil místní rybářské drby a celkově tyhle výzvědné výpravy bez výbavy mám rád. Člověk se hodně dozví, hlavně když umí poslouchat ostatní, což se musím pořád učit.

Tentokrát je u vody ale mrtvo. Nebo spíš moc živo. Pejskaři, cyklisté (žádný z nich ale neveze kapry, díval jsem se pozorně, viz cyklopytlák) a další veřejnost.

Řeka má asi trochu podstav a díky ostrému slunci vidím ze břehu na celé její dno.

Jako první, co mě napadlo při tomto pohledu byla totální absence rybích obyvatel. Řeka je celkem hezky tekoucí, čistá a nepříliš hluboká.

Čekal bych aspoň tlouště ale nic. Kde je v téhle výhni hledat. No, člověk by si řekl, že asi někde pod větví ve stínu.

Teorie dobrá ale žádný podobný stín zrovna v místě, kde stojím není. Slunce to pálí do vody přesně v tom správném úhlu, kdy stín padá na břeh. 

Desítky ryb v pár centimetrech vody

Kdo ale jelce má trochu v merku, tak asi už tuší. Jelec tloušť není ryba, která se v tomhle palermu někam zdekuje. 

Jsou schopni se naopak doslova opalovat v pár centimetrech vody. Je to trochu proti lidské logice ale tloušť patří k mělčině. A jelikož je k tomu ještě známý milovník břehových partií, tak mu nevadí ani úplný kraj řeky.

Problém je pouze v tom, že kam oko dohlédne, žádnou rybu nevidím. Tady prostě není ani šupina.

Ušel jsem minimálně 300 metrů kolem řeky a nepotkávám jedinou ploutev. Už jsem to skoro vzdal, když v jednom místě najednou slyším šplouch.

Tloušti jsou tady. Z nějakého důvodu je zaujalo právě toto místo a nevypadá to, že tudy jen proplouvají.

Je jich tady asi padesát na malém prostoru. Samozřejmě největší pointa situace tkví v tom, že sebou nemám foťák, který jsem zakoupil pro účely provozování webu. Teleobjektiv by se zrovna teď využil. Za jasného světla to fotí krásně a ostře i když to moc neumíte. Ale smůla.

Na ryby zírám asi z deseti metrů a po pár minutách už mě to nebaví. Stojím nad nimi sice dost blbě ale využívám stínu stromů. Dělám úkrok stranou a stínem se občasnými krůčky dostávám blíž a blíž.

Blízké setkání s rybami

Za chvíli jsem špičkami bot ve vodě. Nejbližší ryby přede mnou jsou tak dva metry v hloubce odhadem do půlky lýtek a méně. 

Fotky ani video z mobilu bohužel ani na tuhle vzdálenost nejsou nic moc. Mezi rybami je maximálně pár kusů nad třicet a zbytek je menší.

Tak spíš než fotit zůstávám jen stát a moc se nehýbu. Pro lidi na cestě musím asi vypadat jako nějaký zaříkávač tloušťů.

Celkově se tady zabavím asi na dvacet minut. Pak se jedna ryba trochu poplaší a hejno ustupuje dál.

Nedokážu říct, co se tam vlastně dělo. Některé kusy občas sbíraly intenzivně z hladiny. Zbytek se jen motal pod vodou v kruzích. Asi něco dobrého k snědku nebo se možná chystali ke tření?!

Jelec tloušť se prý vytírá v několika dávkách. Hlavně na jaře, samozřejmě. Většinou ale ještě chytnou tloušti druhý dech o pár týdnů později a další výtěr proběhne v té samé sezoně znovu.

Chytré knihy píšou, že výtěr probíhá v mělké proudící vodě. Mělko tu je, podloží taky nevypadá zle ale proud vzhledem ke stavu vody trochu chybí, jelikož jsou mimo hlavní proudnici. Těžko říct, samotný akt výtěru vidět není.

Každopádně dál už žádné hejno nebylo. Nejspíš byly ryby zkoncentrované v jednom velkém chumlu.

Mimochodem, ty větší ryby se od tohoto šrumce držely dál. Cestou zpátky jsem už trochu chvátal, když v tu chvíli slyším jak nějaké dítě na mostu křičí něco o kaprovi.

Byli to tloušti ve čtyřkový řadě. Těm ta úplná mělčina asi tolik nesedí nebo mají raději klid. 

MP muškaření na Labi
Mimochodem: Pěkné a velké tlouště nedávno nachytal na mušku Michal Rejthárek, jak se můžete dočíst v jeho článku o muškaření na středním Labi.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.