Jak a kde vyhledávat dobrá místa na kapry

kaprařina
Ilustrační foto: redakce

Jak vybrat místo, kde se kapři krmí? Dobré je se zeptat. Na Facebooku vás rovnou pošlou někam, pokud si ale najdete dobré známé tak v privátním rozhovoru nemají rybáři problém si navzájem poradit.

Pokud jste na jezeře poprvé a nevíte o místě zhola nic a není se koho zeptat, je to kapánek těžší.

Kapři se vždy budou snažit krmit hlavně v těch místech, kde je dostatek potravy a zároveň tam, kde se cítí bezpečně.

Proto se při výběru místa na revíru s velkým tlakem nejprve raději neorientujte na pohodlné místo na břehu pro vás, ale zkuste vybírat z míst, kam se většina rybářů dostává složitěji a kde mají ryby relativní klid.

Taková místa jsou prakticky na každém větším revíru, občas se tam ale budete dostávat neuvěřitelnými cestami skrz srázy, hustá křoví nebo rovnou po vodě člunem.

V případě řek možná spíš pochodovým cvičením po cyklostezce.

Místa ale jsou a odměnou vám bude klid a prostor na lov, protože čím hůře dostupné místo, tím méně rybářů kolem.

Neplatí samozřejmě na místech s cestami podél břehů, vodním provozem atd. I zde se ale dá zarybařit a najít zajímavá místa k lovu. Ostatně, chytat se dá třeba v centru Prahy.

Tipy, jak najít kapry během hlavní sezony (jaro-podzim):

Někdy to je těžké, zejména pokud jste na daném místě v životě nebyli. Existuje však několik základních tipů, na které je třeba dávat pozor. Po příjezdu k vodě se snažte chvíli pozorovat hladinu. 

Často je velmi pravděpodobné, že se vám podaří zahlédnout nějaké ryby u hladiny nebo při výskoku. Můžete si na to vzít třeba dalekohled, pokud jste na rozlehlejší vodní ploše..

Projděte se podél břehu a dívejte se

Pokud je voda klidná, můžete si všimnout bublinek na hladině. Pokud se jedná o řetěz bublinek, které postupně stoupají ode dna – je to jisté znamení krmení ryb, nejčastěji právě kaprů. 

Taková místa patří často k nejlepším, neboť zde můžete čekat první záběry velmi rychle a po dlouhou dobu. Zatímco na jiných místech se záběru dočkáte jen když se ryby přemisťují. Vyplatí se taková místa cíleně hledat.

Zajímavá místa, kterým stojí za to věnovat zvýšenou pozornost:

Není od věci si nejdříve udělat průzkum revíru, a to třeba už doma. Například pomocí satelitních a leteckých map, na nichž je často vidět spousta detailů – včetně mělčin nebo starých koryt. Z mapy sice nevyčtete vše, ale dá vám to slušný situační přehled, který využijete na místě. Nejčastější místa, kde se kapři rádi krmí tak budou:

  • převislé stromy u klidných břehů nad vodou
  • návětrná strana v sezoně, závětrná v chladné části roku
  • rákosové porosty a jejich okolí
  • ostrůvky uprostřed revírů
  • padlé stromy a další struktury přímo ve vodě

Převislé stromy vyčnívající nad vodu jsou jedním z nejlepších míst pro umístění montáže, zejména na menších vodách a tam, kde je u břehu klid. 

rybožraví predátoři (volavka)

Pokud jste na podobné vodní ploše poprvé, měli byste téměř jistě zkusit lovit na tomto místě. Ryby se zde cítí  bezpečně, protože je stromy chrání před ruchem ze břehu.

Záleží ovšem na vodě, na místech s velkým pohybem osob nemusí být lov u břehu vůbec dobrým nápadem.

ryby u hladiny
Kapři mohou již zjara být u hladiny.

Velmi často ale byly uloveny velké ryby nejen daleko od břehu, ale třeba doslova pod nohami. Nezapomeňte, že většina rybářů má tendenci nahazovat daleko a pobřežní partie zanedbávat.

Návětrný břeh může být také atraktivním místem pro lov. Vítr může hodně ovlivnit pohyb ryb, a podle známé teorie se lépe chytá právě na straně, kterou vítr a vlny bičují. Více to samozřejmě platí na velkých vodách.

Na přehradách a velkých jezerech to také dokáže v létě prokysličit vodu do větší hloubky. Pro ryby se stává snazším sestoupit ke dnu a hledat potravu v usazeninách. 

Rákosové houštiny jsou dalším oblíbeným místem pro výskyt ryb. Je však důležité mít na paměti, že typicky na menších rybnících může být rákosová zóna u přítoku chráněna, což je napsáno v popisu revíru. 

Pokud ale můžete, rozhodně byste měli rákosí prozkoumat, zda se v jeho okolí nekrmí ryby. Ostrůvky uprostřed rybníka jsou také zajímavým místem pro rybaření.

Podvodní vegetace, padlé stromy trčící z vody apod., jsou pravděpodobně nejoblíbenějším místem pro ryby a jeho škoda, že majitelé či správci revírů se snaží veškeré podobné narušení homogenity břehů zlikvidovat. 

Zarostlá pobřežní zona.

Podobná džungle alespoň na pár místech revíru představuje ráj pro všechny druhy ryb. Zde se schovávají před dravci a cítí se co nejvíce bezpečně. Velcí kapři zde ale málokdy naleznou dostatek potravy a tak nejspíše nebudou podobné lokality okupovat dlouhou, pokud v okolí není místo nabízející více možností k získání něčeho k snědku.

Rovněž má smysl věnovat pozornost leknínům – to jsou místa, jejichž okolí kapři rádi navštěvují při hledání potravy, zejména v létě.

Lukrativními místy jsou také potoky a řeky vlévající se do jezera, zejména opět v létě. Opět ale pozor na místní úpravu rybářského řádu, přítokové zóny bývají často chráněné..

Na přehradách jsou zase zajímavé zlomy, které zasahují do hloubky jezera. Ty mohou být navštěvovány kapry v jakoukoli denní dobu.

Vodní nádrž Orlík

Na přehradách typu Orlík a dalších podobných, které jsou situovány v prudkých údolích, není problém chytat kapry z hloubky i kolem dvaceti metrů, někdy i víc.

Je důležité zjistit, zda se v okolí nevyskytují nějaké výraznější hloubkové rozdíly nebo stará koryta či dokonce pozůstatky zatopených náspů a říčních regulací, kde  kapři často hledají potravu.

Čtěte také:


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.