Nečekaný příchod jara: 8 tipů pro lov kaprů začátkem března

jarní vltava

Lov kaprů na jaře má své kouzlo a nese s sebou velká očekávání. Mnoho rybářů nesprávně věří, že současné teplejší počasí se projevuje hned i pod vodou. To však neplatí vůbec paušálně a všude. Na řekách je mnohdy chytání obtížné až do května, záleží na sněhové situaci ve vyšších polohách.

Voda na větších tocích teče silně, dokud na kopcích nezmizí úplně poslední kousek sněhu a dokud vodohospodáři nepřestanou odpouštět z přehrad, což se obvykle protáhne ještě do doby, kdy už na břehu sedíte jen v triku.

Z rybářského hlediska si ale nyní můžeme snadno užít chytání na většině rybníků, pískoven a některých přehradách neboť vodní režim zde funguje zcela jinak a ledová pokrývka je dávno ta tam.

Ilustrační foto: redakce

Teplota vody v některých rybnících a jiných stojatých vodách stoupá o něco rychleji než na tocích. To záleží na místě, charakteru revíru i přítoku.

Na mnoha místech se ale už teď chytá celkem obstojně. Menší ryby braly hojně o víkendu. Na některých revírech se už dokonce chytly pěkné kusy, včetně minimálně jednoho kapra s hmotností nad 20 kg ze soukromé pískovny.

Tipy pro rybaření na začátku jara:

Tip 1: Při hledání ryb využívejte PVA materiály.

Tato taktika je oblíbená, zejména proto, že při není třeba používat velké množství návnady. Připravte si atraktivní směs z drcených nástrah, atraktivních pelet, sypkých směsí nebo hotových mixů do PVA. 

Lov kaprů na jaře je hodně o hledání ryb, které mohou být jen na několika málo místech. PVa umožňuje taková místa snadno prozkoumat. Vyberte ovšem kvalitní PVA, které se dobře rozpouští v chladné vodě.

PVA návazec

Tip 2: Vsaďte na mělké a stojaté revíry. Chcete-li si zachytat, mohou být menší stojaté nádrže nejlepší volbou.

 Mělká voda se rychleji ohřeje. Ryby využijí každou příležitost k ohřátí, zejména v mělkých částech revíru chráněných před větrem. Pobřežní zóny, zejména s přítomností rákosí či zalesněným břehem jsou slibnými místy.

Tip 3: Využívejte boostery

Menší nástrahy a střídmé zakrmování je jedním ze základních principů lovu v tento čas. Pro zvýšení atraktivity nástrah ale není na škodu využít některý z boosterů či alespoň dipů. Dejte o nástraze rybám vědět ať ji snáze naleznou.

Tip 4: Boilies na bázi ptačího zobu

Boilie na bázi ptačího zobu jsou v chladné vodě osvědčené. Metabolismus kaprů je stále v útlumu a s tímto boiliem nehrozí jejich rychlé přesycení.

Tento typ boilies je pro ryby velmi lákavý, díky své porézní struktuře dobře pracuje v chladných podmínkách a zároveň je velmi rychle stravitelný, což hraje v tomto období také důležitou roli

Tip 5: Vyzkoušejte nástrahu s neutrálním vztlakem.

V čem je výhoda neutrálních (chcete-li vyvážených nebo balanced) nástrah?? Kapři ji lépe nasají, když „levituje“ malý kousek nad háčkem ve vodě

Navíc má nenápadnou tak akorátní pohyblivost a přirozenou prezentaci oproti nástrahám potápivým i plovoucím kuličkám. Na jaře jsou ryby obvykle nedůvěřivé, a voda bývá čistější, proto může být přirozeněji působící soustu lepší..

Proto je výhodné používat jemné měkké návazcové materiály a delikátnější nástrahy. Waftersky jsou v tomto období ideální nástrahou.

Tip 6: Používejte menší nástrahy a háčky s návazci

Kapr sice ani v zimě nemá problém slupnout velkou kouli, zjemnění ale není v brzkém jaře na škodu. Nebojte se používat nástrahy o velikosti 8-12 mm a dávejte přednost háčkům, které odpovídají velikosti nástrahy – například čísla 6-7-8.

Takové háčky jsou také lehčí, což přináší větší nenápadnost montáže.

Čtěte článek o volbě velikosti háčků

Tip 7: Používejte vysoce atraktivní nástrahy a barvy

Nástraha by měla být atraktivní a obvykle odlišná od barvy krmení. Dobrou volbou jsou například pikantní a kořeněné boilie.

Tip 8: Nezapomeňte na zig-rig. Na jaře se ryby často zdržují u hladiny.

Není nutné chytat výhradně u dna; naopak, v poslední době se i během brzkých měsíců prosazuje montáž zig-rig, sloužící pro lov ve sloupci. Ryby mohou vyplavat ke hladině klidně v březnu, zejména při slunečném počasí na prohřátějších vodách. 

Zig Rig montáž pro lov u hladiny

Zig-rig se v takovou chvíli stává opravdovým gamechangerem. Nastavte správnou hloubku, zkoušejte různé nastavení na každém prutu a po záběru chytejte osvědčenou hloubku. 

Čtěte také:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.