Gumové nástrahy na štiky

Nymfy jsou efektivní gumové nástrahy na štiky

Přívlač můžete provozovat s celou řadou odlišných třpytek a dalších imitací živé potravy. Gumové nástrahy na štiky patří k nejoblíbenějším. Proč? To si vysvětlíme v našem dalším článku.

Gumové nástrahy na štiky mají řadu výhod. Ta hlavní bude asi cena, která je výrazně nižší než například u woblerů. Neplatí to ale vždy, neboť mnohé moderní nástrahy stojí docela dost peněz. Můžete chytat na gumy z Číny za pár korun nebo na 3D imitace rybek za cenu podobnou jako u značkových woblerů.

Lov štiky na gumu ale není jen o úsporách. Gumové nástrahy nabízí široké spektrum tvarů a velikostí, které jiné nástrahy nemají. Jaké gumové nástrahy na štiky můžeme využít?

V následujícím textu se zaměříme na tradiční i některé méně tradiční typy měkkých nástrah:

  • Twistery
  • Rippery a další rybky
  • Smáčci
  • Nymfy
  • 3D nástrahy
  • Rejnoci a podobné specialitky

Obyčejný Twister na štiku

Gumový červ se zakrouceným ocáskem pod názvem twister je jedna z nejstarších gumových nástrah. Svého času to byla naprostá revoluce a dokonalý prostředek k odrybnění revíru od štiky, candáta i okounů.

Dnes už s tím takovou parádu neuděláte ale pořád je to jedna z funkčních nástrah, která možná začíná fungovat čím dál tím lépe. Všímám si, že pod vlivem reklamní masáže se twister přestává využívat na úkor gumových rybek a dalších druhů měkkých šidítek.

Obyčejný zelený twister z Číny byla moje letošní nejúspěšnější nástraha na okouny.

Na štiky je lepší používat větší Twistery nad deset centimetrů délky. Já jsem si oblíbil například i banjo. To je kombinace rybky a twiszerového ocásku. V délce 15 cm to má ráda nejen štika ale i velký okoun.

Rippery a kopyta

Pod tímto názvem se prodávají gumové rybky s kmitajícím ocáskem. Zdá se, že jde o prakticky nejvíce používanou gumovou nástrahu. O její účinnosti nepanují žádné pochyby.

Legendární je hlavně původní Kopyto od relaxu.

Smáčci

Smáček je gumová rybka, která na rozdíl od kopyta či ripperu, nemá aktivně pohybující se ocásek. Tvarem je nejpodobnější opravdové rybě, jelikož ocásek bývá ve tvaru ploutve. Rozehrát tuhle nástrahu musíte ale sami, protože při přímém pohybu je naprosto neaktivní. Jakmile ale začnete se smáčkem poskakovat po dně nebo škubat, tak se projeví měkkost ocásku a chová se jako živý.

Smáček patří mezi oblíbené gumové nástrahy na štiky i další dravce
Smáček je nástraha populární hlavně na UL vláčku. Větší velikosti jsou ale dobré i na štiky

Smáček je populární jako nástraha na ultralehkou přívlač, ve větších velikostech s ním ale můžete chytat štiky, candáty a nejspíš i sumce.

Nymfy na přívlač

Nepleťte si tuto nástrahu s umělými muškami. Nymfa na štiku je specifický druh gumové nástrahy. Mezi prvními se na našem trhu objevily nymfy od americké firmy Berkley, které byly určené hlavně pro lov pstruhů.

Nymfa vlastně imituje vývojová stádia vodního hmyzu a je to taková potvora se spoustou chapadel. Podobně jako u smáčka je vhodné nymfu oživit pomocí pohybu špičky prutu, jelikož při rovnoměrném vedení je její pohyb prakticky nulový.

Nymfy jsou efektivní gumové nástrahy na štiky
Nymfy XL z produkce nastrahy.cz

Nymfy se za poslední roky začínají velmi úspěšně šířit po českých vodách. Stále ještě ale jde o poměrně neokoukanou nástrahu. Hlavní zásluhu na její propagaci pro lov štiky a candáta mají skvělé přívlačové streamy od bývalého provozovatele webu chytej.cz Davida Havlíčka, který tyto nástrahy zároveň vyrábí.

Nymfa ve větších velikostech funguje na velké dravce a s úspěchem ji lze používat zejména pro vertikální přívlač z lodi.

3D nástrahy od Savage Gear

Trojrozměrné nástrahy nejsou nic jiného než realistické kopie opravdových ryb. Nejznámější jsou tyto výrobky od dánské firmy Savage Gear. Oblíbený je třeba duhák, kterého štiky požírají hlavně na soukromých revírech o sto šest.

Gumový rejnok Broslures Ripple

Nástrahu tohoto typu má na svědomí další česká firma Bros lures. Nápad je to opravdu neotřelý, jelikož podobnou nástrahu nemá v sortimentu žádný jiný výrobce. Alespoň tedy na našem trhu. Rejnok má navíc vlastní aktivní pohyb, díky čemuž ho zvládnou efektivně vodit i začátečníci v přívlači nebo děti.

Jak vodit gumové nástrahy na štiky?

Článků na toto téma jsme publikovali již celou řadu, doporučujeme prohledat archivy rubriky lov dravých ryb.

Zjednodušeně můžeme říct, že existuje několik základních způsobů vedení:

  1. Rovnoměrné navíjení – nahodím nástrahu a navíjím až ke břehu. Můžu měnit rychlost a hloubku vedení. Doporučuji ale oživit alespoň cukáním špičkou prutu
  2. Odraz od dna a propad – nástrahu nechám spadnout na dno, poté třeba 3x otočím kličkou a nechám opět propadat na dno

S těmito principy můžete vymyslet tisíc variant vedení, stačí měnit různé parametry – rychlost a hloubku, dobu propadu a pauzy na dně, způsob oživování prutem atd. Nedá se říct, že platí nějaký exaktní návod. Každý si musí najít,to co mu funguje a čemu pak bude věřit. Otázka víry, že tam nějaký dravec plave a zabere, je totiž na některých svazových vodách to nejdůležitější;)

Gumové nástrahy na štiky je nejlepší vodit na pletené šňůře, která vám zajistí lepší kontakt s nástrahou než vlasec. 

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.