Dluží rybář na výživném? Stát opět uvažuje o odebírání rybářských lístků neplatičům

jak získat rybářský lístek a nové povolenky črsbez zkoušek a se zkouškami. ceny povolenek 2022

Na pořadu dne, zatím neoficiálně, je opět možnost zabavování rybářských lístků neplatičům výživného.

Alespoň o tom mluví kuloární zdroje v nejvyšších patrech politiky. Informaci o tom včera přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy.

Nejedná se přitom o nic nového. S tímto návrhem již přicházely předchozí vlády a řešil se i za Babišova premiérování. Tenkrát s tímto návrhem přišla ministryně Maláčová. Uvést jej v praxi se ale zatím nedařilo.

Rybářské lístky, zbrojní průkazy a možná i permanentky do posilovny

Nyní o tomto opatření údajně uvažuje resort ministra Jurečky, který má, jako vášnivý myslivec, do tematiky lovu a rybolovu dobrý osobní vhled. 

„Musíme hledat cesty, jak zefektivnit vymáhání neplacení výživného,“ 

Inspirací mu jsou nástroje, které lze využít na neplatiče pokut za dopravní přestupky.

„To znamená zabavení vozidla na místě, nebo si dokážu představit, že bychom se mohli podívat na věci, které se týkají různých volnočasových aktivit, jako jsou lovecké a rybářské lístky a zbrojní průkazy,“ řekl ministr práce Jurečka pro Seznam Zprávy.

povolenka 7500
Ilustrační foto: redakce

Neplacení výživného na děti je palčivý problém, který se stát snaží řešit například vyplacením dávek a jejich vymáhání na dlužníkovi. Podle informací Seznam Zpráv loni stát za dlužníky vyplatil na děti celkem 19 milionů korun. Maximální výše dávky přitom činí pouze tři tisíce korun.

Dostat peníze z některých neplatičů je ale státnímu aparátu nad jeho síly. Proto se uvažuje o návrhu, který by měl těmto osobám poněkud znepříjemnit život.

Odebrání jejich oblíbené zábavy se dle názoru některých politiků a jejich poradců, může stát velmi dobrou motivací proč alimenty začít platit. Zatím existuje možnost odebrání řidičského průkazu v těch případech, kdy tento není nutný k obživě a vydělávání peněz dlužníka. Tento nástroj je poměrně efektivní a pokud již k exekuci dojde, nemá dlužník příliš možností, jak řidičák od exekutora odblokovat. Nezbývá než začít platit.

Pro zefektivnění vymáhání dlužných alimentů se uvažuje o možnosti odebrat rybářské a lovecké lístky, zbrojní průkazy a některé návrhy jdou tak daleko, že počítají s odebíráním permanentek do posiloven, členství v golfových klubech a pod. Legislativně je toto prý již také možné. Praktická realizace ovšem vázne.

Problémem je například, jak stát zjistí a hlavně zajistí zaplacené vstupné do soukromých provozů. Zde to nejspíš nebude tak jednoduché. Odborníci navíc poukazují, že vymáhání těchto opatření je pro stát často nákladné.

Maláčová si na neplatiče alimentů z řad rybářů nakonec nedošlápla, na podzim to zkusí Jurečka

V případě rybářských lístků však ale evidence existuje minimálně na úřadu, kde má dotyčný trvalé bydliště. Pokud tak na podzim opravdu návrh vzejde na světlo světa oficiálně, mají se někteří na co těšit. Pracovní schůzka Ministerstva práce a Ministerstva spravedlnosti na toto téma proběhne v září.

Bez rybářského lístku nelze provádět lov ani s platnou povolenkou. Komu bude RL odebrán, nebude smět chytat a ani mu nikdo nenahradí ušlé peníze za povolenky. Nejspíše mu ale zůstane možnost lovu na soukromých revírech, kde není často státní rybářský lístek vyžadován.

4 Comments

 1. Odbočím od tématu,ale ne moc.
  Měl by se najít rybářský lobbista který by prosadil přísnější novelu zákona o
  postihu pytláctví. Konkrétní odstavec
  „Pytláctví cizince“.
  Půl roku vězení by k potrestání snad stačilo.

 2. Vyzranej Jurecka by se radsi mel starat aby fungovalo jeho ministersvo jak ma.Zatim jenom lze a vynejsli si jak to pod jeho vedenim vse klape.Akorat zase pribyde pytlaku.A ci takhle ukrajinci a rusaci

 3. To už vidím těch soudních sporů. Jak to Jurečka chce udělat když neplatič chodí na ryby ale!? Lístek mu koupí jiná osoba ať blízká či kamarád? A teď babo raď. Jurečko není vše jednoduché jak si jít pro naše prachy do banky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.